Сторінка
4
Місце і роль ігрової технології в навчальному процесі, сполучення елементів гри та навчання багато в чому залежать від розуміння вчителем функцій педагогічних ігор.
Функція гри - її різноманітна корисність. У кожного виду гри своя корисність.
Аналіз засвідчує, що гра має такі функції:
Соціокультурна функція. Гра - найсильніший засіб соціалізації дитини, що включає в себе як соціально контрольовані процеси їх цілеспрямованого впливу на становлення особистості, засвоєння знань, духовних цінностей і норм, властивих суспільству чи групі однолітків, так і спонтанні процеси, що впливають на формування людини. Соціокультурне призначення гри може означати синтез засвоєння людиною багатства культури, потенцій виховання й формування її як особистості, що дозволяє функціонувати в якості повноправного члена колективу.
Функція міжнаціональної комунікації. І. Кант уважав людство самою комунікабельністю. Ігри національні й у той же час інтернаціональні, міжнаціональні, загальнолюдські. Ігри дають можливість моделювати різні ситуації життя, шукати вихід з конфліктів, не вдаючись до агресивності, учать розмаїтості емоцій у сприйнятті всього існуючого в житті.
Функція самореалізації людини у грі. Це одна з основних функцій гри. Для людини гра важлива як сфера реалізації себе як особистості. Саме в цьому плані їй важливий сам процес гри, а не її результат, конкуренція чи досягнення якої-небудь мети. Процес гри - це простір для самореалізації. Людська практика постійно вводиться в ігрову ситуацію, щоб розкрити можливі чи навіть наявні проблеми в людини й моделювати їхнє зняття.
Комунікативна функція . Гра - діяльність комунікативна, хоча за чисто ігровими правилами і конкретна. Вона вводить учня в реальний контекст складних людських відносин. Будь-яке ігрове суспільство - колектив, що виступає стосовно кожного гравця як організація й комунікативний початок, що має безліч комунікативних зв'язків. Якщо гра є формою спілкування людей, то поза контактами взаємодії, взаєморозуміння, взаємопоступок ніякої гри між ними бути не може.
Діагностична функція гри. Діагностика - здатність розпізнавати, процес постановки діагнозу. Гра володіє завбачливістю; вона діагностичніше, ніж будь-яка інша діяльність людини, по-перше, тому, що індивід поводиться у грі на максимумі проявів (інтелект, творчість); по-друге, гра сама по собі - це особливе «поле самовираження».
Ігротерапевтична функція гри. Гра може й повинна бути використана для подолання різних труднощів, що виникають у людини в поведінці, у спілкуванні з оточуючими, у навчанні. Оцінюючи терапевтичне значення ігрових прийомів, Д. Ельконін писав, що ефект ігрової терапії визначається практикою нових соціальних відносин, які отримує дитина в рольовій грі.
Функція корекції у грі. Психологічна корекція у грі відбувається природно, якщо всі учні засвоїли правила й сюжет гри, якщо кожен учасник гри добре знає не тільки свою роль, а й ролі своїх партнерів, якщо процес і мета гри їх поєднують. Корекційні ігри здатні надати допомогу учням з такою поведінкою, яка відхиляється від прийнятої норми, допомогти їм упоратися з переживаннями, що перешкоджають їхньому нормальному самопочуттю й спілкуванню з однолітками у групі.
Розважальна функція гри. Розвага - це потяг до різного, різноманітного. Розважальна функція гри пов'язана зі створенням певного комфорту, сприятливої атмосфери, щиросердечної радості як захисних механізмів, тобто стабілізації особистості, реалізації рівнів її домагань. Розвага в іграх - пошук. Гра має магію, здатну давати поживу фантазії, що виводить на розважальність.
Також виділяють:
Пізнавальну;
Розвивальну;
Виховну;
Адаптаційну;
Дидактичну;
Мотиваційну;
Фізичного розвитку;
Коригуючу;
Діагностуючу;
Компенсаторну;
Збагачення емоційно-почуттєвої сфери;
В сучасній школі, ігрова діяльність використовується в наступних випадках:
в якості самостійних технологій для засвоєння понять, теми та навіть розділу учбового предмету;
як елементи (іноді доволі суттєві) більш різноманітної технології;
в якості уроку (заняття) або його частини (вступ, пояснення, закріплення, вправи, контролю);
як технології позакласної роботи.
Ігрові технології навчання передбачають цілеспрямоване використання розвивально-виховного ефекту ігор різних видів.
Усі ігри поділяються на дві великі групи: творчі ігри та ігри за готовими правилами.
До ігор з правилами належать:
інтелектуальні
дидактичні
пізнавальні
рухливі, спортивні
ігри-розваги
предметні (математичні, хімічні і т.д.);
музичні (ритмічні, хороводні, танцювальні);
лікувальні, корекційні (психологічні ігри- вправи);
жартівні (забави, розваги) та ін
комп ’ютерні ігри та ін
По виду діяльності ігри поділяються на:
фізичні (рухові);
інтелектуальні (розумові);
трудові;
соціальні;
психологічні.
По характеру педагогічного процесу виділяються наступні групи ігор:
а) навчальні, тренувальні, що контролюють і узагальнюючі;
б) пізнавальні, виховні, що розвивають, соціалізують;
в) репродуктивні, продуктивні, творчі;
г) комунікативні, діагностичні, профорієнтаційні, психотехнічні й інші.
По характеру ігрової методики:
ігри з готовими "твердими" правилами;
ігри "вільні", правила яких установлюються по ходу ігрових дій;
ігри, які поєднують і вільну ігрову стихію, і правила, прийняті в якості умови гри й виникаючі по її ходу.
Найважливіші з інших методичних типів:
предметні;
сюжетні;
рольові;
ділові;
імітаційні;
гра-драматизація.
Пізнавальні ігри поділяються на:
ділові
рольові
інтерактивні
стимуляційні
Розглянемо більш детальніше деякі види ігор
Дидактична гра – гра, спрямована на формування у дитини потреби в знаннях, активного інтересу до того, що може стати їх новим джерелом, удосконалення пізнавальних умінь і навичок.
Дидактичні ігри використовують на різних етапах навчання, але найчастіше з метою закріплення і контролю засвоєння вивченого матеріалу. Але засобами гри можна розв’язувати й інші завдання: у дидактичних іграх діти спостерігають, порівнюють, класифікують предмети за певними ознаками, виконують аналіз і синтез, абстрагуються від несуттєвих ознак, роблять висновки й узагальнення. Багато ігор вимагають вміння висловлювати свою думку в зв’язній і зрозумілій формі, використовуючи необхідну термінологію. Добираючи ігри, продумуючи ігрову ситуацію, необхідно обов’язково поєднувати два елементи – пізнавальний та ігровий. Створюючи ігрову ситуацію відповідно до змісту програмованого матеріалу, вчитель має чітко спланувати діяльність учнів, спрямувати її на досягнення поставленої мети.
У процесі підготовки й реалізації дидактичних ігор вчитель повинен враховувати і спів ставляти можливості таких ігор з метою навчання, розвитком і вихованням учнів, формуванням у них позитивної мотивації до навчання. При постановці гри на уроці слід керуватись такими критеріями:
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Формування соціально-позитивної поведінки старшокласників
Розумове виховання обдарованої дитини
Педагогічні умови диференційованого підходу до організації навчання учнів на уроках біології
Особливості проведення занять з образотворчого мистецтва в учнів першого класу
Розробка автоматизованих навчальних систем на основі методики програмованого навчання