Сторінка
8
постановка пізнавальних і проблемних запитань у процесі гри;
залучення всіх учнів класу;
тривалість не більше однієї навчальної години.
Методика проведення ігрового заняття під час вивчення предмету «Історії України», на тему: «Козаки на території україни»
Тема: Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Козаки на території України»
Мета: підвести підсумки доби козаччини, систематизувати та перевірити знання учнів з теми «Козаки на території України », продовжувати розвивати вміння працювати за різними формами навчання, орієнтуватися в історичному часі, виховувати повагу до історичної минувшини України.
Тип уроку: підсумково-узагальнюючий урок-гра
Обладнання: ілюстрації до історичних подій, конверти з запитаннями,
Хід уроку
Організаційний момент.
- Доброго дня, діти! Ось вже продзвенів дзвінок, і розпочався урок.
Сьогодні у нас дуже цікавий урок, який допоможе нам вивчити своє минуле, адже «без минулого немає майбутнього»- урок Історії.
Повідомлення теми та завдань уроку.
- По-перше, сьогодні у нас підсумково-узагальнюючий урок з теми «Козаки на території України».
- По-друге, на уроці ми повторимо весь навчальний матеріал з теми, опрацюємо багато цікавих завдань.
- По- третє, ви повинні створити команди (по 4 чоловіки),щоб у вас було 4 групи і дати назву своїй команді.
III. Повторення та узагальнення.
Гра «Всезнайко» (словникова робота).
- В процесі гри «Всезнайко» закріпимо поняття з теми:
козак, Січ, гетьман, отаман, дружина, Гетьманщина, Військова (Генеральна) рада, «Чорна рада», Андрусівське перемир’я , «Вічний мир», «Золота грамота», ярлик, «Ординація війська Запорозького реєстрового», о. Мала Хотиця, Куруківська угода, Руїна.
-Кожна команда повинна по черзі витягувати по два конвертики з даним термінами і розкривати суть їхного поняття, за правильну відповідь ви отримаєте 2бали.
Гра «Змійка» (встановити відповідність)
А зараз ми пограємось в гру на відповідність. Вам потрібно на папері встановити, на швидкість, правильну відповідність. Той хто з цим завданням справиться найшвидше отримає додаткових 2 бали (правильна відповідність – 1 бал).
1 |
1240 р. |
А |
«Ординація війська Запорозького реєстрового» |
2 |
1667 р. |
Б |
Початок національно-визвольної війни |
3 |
1638 р. |
В |
Корсунська генеральна старшинська рада |
4 |
1588 р. |
Г |
Вперше зустрінувся термін «козак» |
5 |
1594 р. |
Д |
Білоцерківський договір |
6 |
1648 р. |
Е |
Андрусівське перемир’я |
7 |
1651р. |
Ж |
Повстання під проводом С. Наливайка |
8 |
1669 р. |
З |
Третій Литовський статут |
3. Гра « Історичний портрет»
- Завдання цієї гри полягає в тому, що ви повинні здогадатися хто сховався за даною характеристикою. На кожну команду по одній персоналії (правильна відповідь – 5 балів).
… - діяч українського козацтва. Походив із старовинного українського шляхетського православного роду. У роки Визвольної війни став одним із найближчих соратників Б. Хмельницькогоо, генеральним писарем Війська Запорозького. Після смерті Б. Хмельницького обраний наказним гетьманом при Ю. Хмеьницькому. а згодом добився гетьманської булави. На посаді гетьмана здійснював антимосковську політику, розгоромив промосковське повстання козаків (1658), під Конотопом прислані російські війська (1659). Уклав у Гадячі угоду з Річчю Посполитою (1658), яка була ратифікована польським сеймом. У жовтні 1659 р. на «Чорній раді» він був усунутий від гетьманства і повернув владу Юрію Хмельницькому.
(Іван Виговський)
… -один із перших відомих в історії українського козацтва гетьманів, нащадок великого князя литовського Ольгерда. У 1551 р. – черкаський і канівський староста, організатор відсічі татарським нападам. У 1560 р. – на службі в московського царя Іван Грозного , 1561 р. повертається в Україну. У 1563 р. здійснив військовий похід до Молдвії. Через зраду одного з молдавських претендентів на владу козацьке військо зазнало поразки, а сам гетьман потрапив у полон, був відправлений до Стаммбулу і там страчений.
(Дмитро Вишневецький)
. – гетьман України, творець Української держави. Місцем народження вважається Суботів. Походженням з дрібної української шляхти . Брав участь у походах проти Кримського ханства, а в часи повстань 30-х років XVII ст. виступав на боці козаків. Під час національно-визвольних змагань виявив себе як видатний державний діяч,досвідчений полководець, тонкий дипломат.
(Богдан Хмельницький)
… - політичний діяч, гетьман реєстрового козацтва. Очолив кілька вдалих походів на Оттоманську Порту і Кримське ханство. З його ім’ям пов’язане взятт Варни(1606) і Кафи(1616) У 1618 р. взяв участь у поході військ польського королевича Владислава на Москву. У гетьманській діяльності керувався прагматизмом, тверезим розрахунком, твердістю і водночас і водночас схильністю до компромісів.
(Петро Сагайдачний)
4. Гра «Сходинки»
- Діти, під час вивчення даної теми ми особливу увагу приділяли українській національній революції,а тепер щоб згадати її краще,ви повинні встановити правильну періодизацію подій. Для цього вам потрібно біля кожної описаної події написати етап і роки , (під час яких це відбувалося) і зробити це потрібно у формі сходинок на папері. Перша сходинка повинна відповідати 1-му етапу За кожну правильну відповідь ви отримаєте по 2 бали.
1.- громадянська війна, що призвела до поділу козацької України на два гетьманства (ІІ етап - вересень 1657 – червень 1663 р.)
2.- боротьба за воз’єднання Української держави (ІІІ етап – червень 1663 – вересень 1676 р.)
3.- найбільше піднесення національно-визвольних змагань та соціальної боротьби (І етап - лютий 1648 – серпень 1657 р.)
5. Гра «Один зайвий»
- А зараз ми пограєм в таку цікаву гру, яка має назву «Один зайвий». Правила цієї гри полягають в тому, що ви повинні витягти з маленької скриньки листочок із завданням, потім з переліку слів знайти зайве слово і перечеркнути його. За правильну відповідь кожна група отримає 4 бали.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Порівняльний аналіз нормативного регулювання підготовки кадрів міліції України та Європейських країн
Навчання фізиці повинно бути важким, але обов’язково переможним для всіх школярів
Проведення уроку історії по темі "Київська Русь за наступників Ярослава. Володимир Мономах"
Я - вчитель сільської школи
Сучасні комп`ютерні технології в навчанні