Сторінка
1
Тема: Трагедія особистості у п’єсі І.Карпенка-Карого “Сава Чалий”.
Мета: Допомогти учням зрозуміти причини трагедії головного героя як неминучої плати за свої вчинки, усвідомити авторську ідею – осуд національної зради у будь-яких проявах.
Хід уроку
І. Вступне слово.
Історія України важка і складна. Вона приваблювала до себе увагу багатьох митців, які прагнули осмислити і трагічну долю українського народу, і життя окремих непересічних постатей.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Видатний драматург І.Карпенко-Карий не був винятком. Він створив трагедію “Сава Чалий”, в якій показав не просто історичний персонаж, а через нього виразив свої ідейні погляди.
Щоб ще краще зрозуміти позицію драматурга, ми розглянемо сьогодні цей твір, спробуємо по-своєму осмислити постать головного героя.
ІІІ. Історична та народнопісенна основа твору.
І.Карпенко-Карий старанно готувався до написання твору, ґрунтовно вивчав історичні джерела.
Як відомо, Сава Чалий був сотником надвірних козаків князя Любомирського. В 1734 р., коли на правобережній Україні відбулися масові заворушення селян проти польської шляхти, Сава Чалий перейшов на бік посталих. Але невдовзі він зрадив повстанців, перекинувся на службу до графа Потоцького, за що одержав значні привілеї. В 1741 р. Гнат Голий, один з ватажків повстанців, стратив Саву Чалого в його маєтку в с. Степашки на Вінниччині.
І Карпенко-Карий звернувся також до різних варіантів народних пісень про Чалого “Ой був в Січі старий козак” та переказів “Покарання зрадника”, “Нерідний син кошового Чалого”, “Єретик і душогуб” (Савур – могила, ст 78-80).
Творча уява та громадська позиція письменника змалювала Саву таким, який ми бачимо його у п’єсі.
ІV. Осмислення постаті головного героя.
1. Ким постає Сава Чалий у перших діях п’єси?
У перших діях п’єси Сава постає як ватажок селянського повстання, якого бояться пани і поважають селяни і запорожці.
“Запорожець. Не кожний з ним зрівняється. Він вчений сильно, учився в Києві у братстві. Його й на Січі поважають”.
“Він хоче людей і віру боронить”
“Якби таких побільше, то легше б нам жилось”.
“Я всю Україну об’їздив і серцем всім переконався, що жити тут немає сили. Пани знущаються над всім поспільством і віру християнську зневажають, завдячи скрізь унію свою. Стару Україну треба поминути і заснувати нову на вільних землях”.
У Другій дії ми бачимо, як пани розправляються з учасниками гайдамацького повстання. І кожний, хто потрапляє до їх рук, називає себе Савою і гине не схиливши голови.
“Для того сили я сюди збираю, на бій чесний хочу я покликать панів. Або поможем, або ставимо панів зменшити панщини і податно і рівний суд всім дати”.
“Задавив кохання, щоб не пошкодило воно моїй меті повстанській”
До Гната: “Ти тільки мстити хочеш, а я прогнать всі кривди хочу з України”.
Я хочу вмерти так як лицар: з шаблею в руці, в бою чеснім, помірявшись на силу з ворогами.
2. Що вплинуло на його рішення припинити боротьбу, проти польської шляхти? Чи було воно несподіваним?
Коли запорожці і Гнат, розповідаючи Саві про всі ті біди, що творять пани на Україні, закликають його до негайного повстання, Сава каже їм перечекати до слушного часу. Громада обирає отаманом Гната Голого.
Сава починає хилитися до думки, що збройне повстання народу завдасть ще більшої руїни рідній землі!
Сава вагається, а повсталим потрібна людина хоробра, розумна, безкомпромісна.
3.Яким виступає “вчений гайдамака” у діалозі зі Шмигельським? (2 картина 3 дії ст. 167).
Чи усвідомлює Сава, що за сите панське життя він повинен заплатити і честю, і гідністю, і людською порядністю?
Сава усвідомлює, що те, що він робить, помилка, але заради слави, кохання матеріального благополуччя іде на це.
4.Чим виправдовує Сава своє рішення?
Виправдовує тим, що все що він робить – в ім’я України. І не важливо для нього, яким це буде способом. Своїми теревенями про благо народу він зразу.
А Сава і стає його зрадником.
5.Докажіть, що головний герой твору – особистість роздвоєна.
(прочитати останній епізод трагедії 202)
Дати оцінку діям та вчинкам Сави Чалого.
Він пише листа, чекає допомоги, щоб розправитися з повстанцями і своїм побратимом, а коли Гнат з товаришами з’являється у його маєтку, він говорить про те, що він від кривди обороняв весь край.
Хоча насправді він зламав присягу побратимові і народові. А це тяжка зрада.
6.Про які кривди, заподіяні людям Савою Чалим, говорить Гнат?
“За те, що кіш у Чорнім лісі наш спалив, напавши зрадою на нього, за те, що ти ловив товаришів своїх і в руки панські віддавав, за те, що церкву спалив .”
7.Чи можна виправдати Саву?
Сава слабка і славолюбна людина, що “за шмат шилої ковбаси” перейшла на бік ворога. Його душу точить черв’як сумніву. А боротьба не визнає компромісів. Раз ставши на слизьку стежку угоди з ворогом, швидко скотишся в болото зрадництва.
8.У чому трагедія головного героя п’єси?
Трагедія Сави Чалого полягає в тому, що він як людина високих моральних поривань, бурхливих пристрастей прагнув відстоювати інтереси поневоленого закріпаченого селянства, але, заплутуючись у сітях власних вагань, починає стримувати вибух народного гніву, чекати слушного часу.
Така непересічна особистість вироджується, стає однодумцем панів. Зраджує тих, з ким раніше йшов пліч-о-пліч.
Сава гадає, що все, що він робить – це в ім’я спокою на Україні. Він не задумується, що омріяний ним спокій стане спокоєм раба.
Висновок.
Людина, яка перекреслила своє добре ім’я зрадою народних інтересів, лихими вчинками – постать справді трагічна.
Ні внуки, ні правнуки не зможуть пишатися своїм предком.
Це трагедія цілого роду і народу. Особистість, що втратила народну повагу, вимагає співчуття і осуду.
Твір, гідний стати в ряді архітворів нашої літератури, це “Сава Чалий”, трагедія з ХVІІІ ст. Основна на часах занепаду і хитання українського національного почуття, трагедія пере вершення, що дня особистої користі іде на службу до ворогів і наслідком наступальної реакції здорових останків національного життя, гине в хвилі, коли його зрадницькі плани, здавалося були близькі до здійснення”.
І.Франко.
Домашня завдання. Підготуватися до написання твору.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості проведення сучасного уроку історії
Аналіз існуючих систем автоматизованого проектування та моделювання одягу в системі професійної підготовки вчителів
Вплив глобалізації на систему вищої освіти
Морально-етичне виховання школярів
Організація продуктивної самостійної діяльності молодших школярів у навчальному процесі сучасної початкової школи