Сторінка
9
Для з'ясування впливу ігор і ігрових ситуацій на якість знань учнів нами розроблена конкретна методика використання ігор в навчальному процесі. Було розроблено 3 уроки. Наведемо приклади уроків природознавства.
Ми розробили і провели варіант багатопланової сюжетно-ролевої гри – ігри-подорожі. Цю гру можна використовувати в різних вікових групах (у рамках початкової школи), створюючи реальні умови підвищення ефективності роботи учителів початкових класів і зручності молодшим школярам для сприйняття необхідного дидактичного матеріалу.
Сюжетно-ролева гра-подорож розвиваючого характеру, містить план подорожі у рамках уроку узагальнення по природознавству.
I тема: «Гра-подорож «По Зимовій Країні», спланована відповідно до теми «Зима». Зміни в живій і неживій природі».
Обладнання: Плакат-карта Зимової Країни, плакат для гри «Фотоочі», ребус, жетони, набори листівок: «Птахи», «Пташиний двір», «Кішки».
Мета: дати молодшим школярам основи екологічних знань, розвивати почуття відповідальності і дбайливого відношення до природи, навколишнього світу, дійсності в цілому. Поставити дитину в ситуацію самостійного пошуку правильних рішень в цій ситуації.
Короткий опис.
Хлопці отримують лист від Сороки-Білобоки і Лісовичка з проханням про допомогу, який визначає необхідність і важливість майбутньої подорожі. Лист знайомить хлопців з героїнею гри – Зимовою Країною і її супротивником – Сніговою Королевою, чари якої треба здолати.
У грі беруть участь три команди, які здійснюють подорож по Зимовій Країні, поспішають на допомогу до Лісовичка і Сороки-Білобоки, які, б'ючись з Сніговою Королевою, жадають звільнити Красуню Весну, подорожуючи відповідно до вказівок на карті і маршрутних листах, учні виконують завдання Снігової Королеви. У цьому їм допомагають знання по предмету, уміння логічно мислити, самостійні спостереження за природою, кмітливість, винахідливість.
Поетапний опис.
Підготовчий етап полягав в систематизації знань, отриманих на попередніх уроках.
Ігрова дія:
Перша станція на шляху «В гостях у непогоди»:
а) перерахуйте зміни в неживій природі з приходом зими. Визначите ваші уявлення про неживу природу.
б) змалюйте характер нинішньої зими:
температура повітря
опади
як часто дули вітри.
в) В чому основні відмінності зимової погоди від осінньої?
Друга станція «Сніг і лід»:
а) Загадка: «Білий, та не цукор
Ніг немає, та йде».
Яким буває сніг взимку?
(Сніг білого кольору, непрозорий, рихлий, сипкий, під дією тепла перетворюється на воду.)
б) Назвіть, в яких станах буває сніг?
(Поземка – сніг лежить на землі, порошить – перший випавший сніг, крупка – невеликий сніг у вигляді крупок, паморозь – білий пухнастий сніг, пластівці – зрощені зливки, єдині шматочки снігу.)
в) Де можна бачити лід взимку? Який він?
(Безбарвний, прозорий, крихкий, під дією тепла перетворюється на воду.)
Третя перешкода – гра «Фотоочі»:
а) Сфотографуйте очима якомога більше снігових слів і запам'ятаєте:
Сніг Порошить Іній
Сніговик Крупка Пластівці
Поземка Сніжинка Замет
Снігурі Заморозь Сніжок
Яке слово тут не снігове? Чому?
б) «Зимовий ліс»
Як змінилися дерева з приходом зими?
Хто працює в лісі?
Яку роль грає сніг в житті рослин? Як зимують журавлина, суниця, пшениця, посаджена восени?
Привал «Пташиний»:
Відгадайте загадки: Верещунья білобока
А звуть її. (сорока)
Маленький хлопчисько
У сірій свитці
По двору плигає
Крихітки збирає. (горобець)
Знайди птаха. Робота з набором листівок.
Здолавши перешкоду, ми прийшли до замку Снігової Королеви. Залишилося розгадати ребус, дізнатися, кого заточила у своєму замку Королева.
(Весна)
Сорока-Білобока і Лісовичок завершують вдалу подорож своєю вдячністю.
Другий варіант уроку, який ми розробили і провели, спрямований на розвиток сприйняття у дітей.
II тема: «Весна в житті рослин і тварин».
Мета: Спостереження за тваринами або рослинами. Спостереження за погодою і порою року. Навчити дитину бачити різні сторони тварин і рослин: пізнавальні і естетичні, моральні. Естетичне сприйняття спрямоване на поетичні порівняння, колірні поєднання, химерні форми, контрастні розміри, красу загального вигляду і деталей, почуття, які вони викликають, різноманітність рухів і поз у тварин, їх почуття. Моральне сприйняття припускає співчуття, прагнення захистити, допомогти, бачити стосунки між тваринами. Пізнавальне сприйняття спрямоване на виділення форми із структурою предмета, його частин, їх особливостей (форми, кольору, якості, поверхні, розміру, розташування, пропорції, температури, кольори), спосіб життя, звички, місцевість зростання рослин і мешкання тварин.
При спостереженні за погодою в різний час року потрібно приділяти увага небу, осіданням, зміні забарвлення навколишньої місцевості, зміні настрою у людей, їх діяльності, зміні у рослинному і тваринному світі. Тут важливо показати взаємозв'язок усіх змін, щоб сформувати цілісний образ явища. Для цього можна використовувати поетичні порівняння, вірші, ілюстрації, дати можливість фізично відчути ці зміни і природні дії, показати способи їх зображення в малюнках, підбирати кольори, характерні для природних змін.
Головне завдання – закріпити за кожним новим поняттям (словом, назвою) зорові образи, увесь комплекс інших відчуттів (запаху, звуків, температури та ін.), а також настроїв і активної діяльності, естетичне сприйняття і знання про особливості цих явищ.
Розкажи про цих тварин.
(Дані малюнки – вовка, лисиці, зайця)
Як називаються ці тварини? Де вони живуть? Опиши їх зовнішній вигляд. Які вони по характеру і звичкам? Що ти ще знаєш? По ходу бесіди з дитиною додаємо їй нову інформацію, допомагаючи послідовно і деталньо відповідати на наші питання. Додатково читаємо розповіді про цих тварин, знайомимо дитину з невідомими їй тваринами. При описі порівнюємо їх з іншими тваринами.
Вгадай, про яку тварину тут говориться:
руда, з довгим пухнастим хвостом, живе в лісі в норі;
довгі вуха, стрибає, короткий хвіст, спить під ялиночкою і в ямках;
довбає дерево довгим носом, в червоній шапочці;
у нього є свій шланг, з якого він обливається, коли жарко, і є два віяла, якими він махає. Він великий і розумний;
зелений, живе біля річки, схожий на колоду. У нього велика паща і гострі зуби.
Потім дитина сама загадує іншим дітям такі ж загадки про інших тварин.
Вгадай, про яку пору року тут говориться:
Сніг тепер уже не той – Хмари біжать швидше
Потемнів він в полі, Небо стало вище
На озерах репнув лід, Зацвірінькав горобець
Ніби розкололи. Веселіше на даху.
(С. Маршак)
Вгадай, про яку пташку я розповім:
Ми даємо 4 картинки із зображеними на них птахами (зозуля, дятел, ластівка, синиця), дитина подумки вибирає птаха і розповідає усе, що про неї знає, описує її, інша дитина повинна вгадати, про якого птаха йде мова. Потім те ж саме виконує інша дитина і так далі.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиваючі ігри для розвитку уваги у дітей
Методи навчання у дніпропетровському театрально-художньому коледжі
Спілкування і конфлікти в педагогічній діяльності
Теоретико-методичні аспекти організації практичного навчання при вивченні студентами дисципліни "Механізація тваринництва"
Ідеали особистості підліткового віку