Сторінка
8
Метод проектів завжди орієнтований на самостійну діяльність учнів - індивідуальну, парну, групову, - яку вони здійснюють у продовж певного часу. Метод проектів припускає можливість вирішення деякої проблеми; у ньому передбачається, з одного боку, необхідність використання різноманітних методів, засобів навчання, а з іншого - інтегрування знань, умінь з різних галузей науки і мистецтва. Результати виконаних проектів повинні бути „відчутними", тобто, якщо це теоретична проблема, то має пропонуватися конкретне її розв'язання, а якщо практична - конкретний результат, готовий до впровадження.
Основні вимоги до використання методу проектів
1. Наявність значущої в дослідницькому або творчому плані проблеми чи задачі, для розв'язування якої потрібні інтегровані знання та дослідницький пошук
2. Практична, теоретична, пізнавальна значущість передбачуваних результатів.
3. Самостійна (індивідуальна, парна, групова) діяльність учнів.
4. Визначення кінцевої мети проектів (спільних/індивідуальних).
5. Визначення базових знань з різних галузей, необхідних для роботи над проектом.
6. Структурування змістової частини проекту (з вказуванням поетапних результатів).
7. Використання дослідницьких методів; визначення проблеми, дослідницьких задач, які випливають із проблеми, висунення гіпотез щодо їх розв'язування, обговорення методів дослідження, оформлення кінцевих результатів, аналіз отриманих даних, підведення підсумків, корегування, висновки (використання в ході спільного дослідження методів мозкової атаки і „круглого столу", статистичних методів, творчих звітів, перегляду тощо).
8. Результати виконаних проектів мають бути матеріальними, тобто певним чином оформлені (відеофільм, альбом, бортжурнал „подорожей", комп'ютерна газета, альманах, веб-сторінка тощо).
В ході тренінгу я створила проект на тему: «Використання самостійної роботи на уроках української мови»
Ключове питання проекту: Самостійна робота
Тематичними питаннями проекту були:
Які є види самостійної роботи?
Як оцінюється самостійна робота?
Проводячи дослідження, ми залучали учнів до активного самостійного засвоєння нового навчального матеріалу. При цьому дуже важливо, щоб відбувалася рефлексія, що дає змогу підбити підсумки самостійної роботи. Рефлексія сприяє тому, що:
— реалізує функцію зворотного зв'язку;
— учень одержує підтвердження своїм правильним відповідям і може коригувати неправильні;
— дає змогу закріпити матеріал;
— сприяє розвитку усної мови учня;
— учень висловлює свої думки, які виникли в ході самостійної роботи.
Однією із тем для самостійної роботи під час використання методу проекту ми обрали вивчення апострофа. Цей проект мав на меті дати дітям знання про апостроф, показати його роль в українській мові. Здійснюючи цей проект, учні розкривають особливості апострофа, його значення при вимові слів. У ході проекту учні аналізують текст, у якому містяться слова з апострофом, аналізують його і, систематизувавши матеріал, роблять власні висновки стосовно правопису апострофа і його ролі в українській мові.
Учні досліджують значення апострофа в українській мові. Вони працюють з текстами, у яких наявні слова з апострофом. Після такої діяльності вони фіксують свої спостереження за допомогою комп’ютера.
Впродовж другого дня після додаткової роботи в Power Pоint в малих групах створюють власні презентації. Впродовж третього дня учні, використовуючи програму Publisher, створюють статті інформаційного листа.
Наступного дня учні розробляють різні завдання і пропонують розв'язати їх своїм однокласникам.
Як підсумок, учні створюють веб-сторінку, яка демонструє результати роботи учнів.
Учні працюють у малих групах, створюючи цікаві завдання, підбираючи необхідні тексти. Після цього поміщають їх на веб-сторінці, яку зможуть в Інтернеті подивитись батьки, учні інших класів, інтернет–партнери з інших міст.
Учні пишуть короткі звіти про роботу, яку проводять в класі, створюють групові інформаційні листи, форматуючи текст, додаючи малюнки, списки використаних джерел.
По завершенню проекту діти краще освоять комп’ютер, матимуть кращі практичні навички, більше дізнаються про апостроф, розвинуть логічне мислення.
Робота досліджувала одну з актуальних проблем методики викладання сучасної української мови – використання самостійної роботи на уроках української мови. Дослідження та аналіз низки літературних джерел дали змогу зробити такі висновки і узагальнення.
У навчанні особливе місце посідає самостійна робота учнів над матеріалом, що вивчається. Формування особистості учня відбувається не тільки під впливом організованих навчально-виховних заходів, а й завдяки індивідуальним намаганням самих учнів.
Практика свідчить, що найбільш ефективним є навчальний процес у тих освітніх системах, де він спирається на змістовну самостійну роботу учнів.
Самостійна робота учнів — це сукупність різноманітних навчальних прийомів і дій, за допомогою яких вони самостійно закріплюють і поглиблюють раніше набуті теоретичні знання, практичні навички й уміння, а також оволодівають новими. Вона має надзвичайно важливе значення для формування й удосконалення знань, мислення й переконань. Тому цей метод є внутрішньою основою будь-якого іншого методу навчання і необхідною передумовою дидактичного зв'язку різних методів навчання між собою.
До самостійна робота в класі на уроках української мови належать класні твори, перекази, виконання самостійних письмових робіт, самостійне виконання різних вправ. Власне кажучи, елементи самостійності праці учнів тут об'єднуються з інструктуванням, допомогою вчителя, внаслідок чого школярі набувають навичок самостійності, закріплюючи індивідуальний стиль діяльності.
У різних освітніх системах є свої сприятливі умови для самоосвіти учнів. У школі — це домашня навчальна робота, суть якої полягає в самостійному виконанні завдань учителя з метою повторення і глибшого засвоєння навчального матеріалу, його застосування на практиці. Тому для учителя важливо уміло її організувати і методично забезпечити.
Плануючи й організовуючи самостійну роботу учнів, учитель має враховувати такі моменти:
— психологічні механізми процесу учіння;
— добові біоритми роботи головного мозку;
— велика кількість інформації, отримана під час планових занять, забувається зразу ж після цих занять, тому необхідне повторення;
— дуже часті повторення за короткий час, навпаки, гальмують процес запам'ятовування;
— кількість і частота повторень мають залежати від обсягу матеріалу, що вивчається, і його новизни;
— учні завжди краще запам'ятовують систематизований, корисний для практичної діяльності матеріал;
— будь-який матеріал краще пригадується не відразу після повторення, а через певний час;
— обов'язковою повинна бути зміна виду діяльності учнів, тобто потрібно вміло чергувати їх розумову і фізичну працю та відпочинок;
— заохочення учнів за успіхи в самостійній роботі сприяють формуванню у них мотивації до цієї роботи тощо.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Формування мотивації до занять фізичною культурою у молодших школярів
Моніторинг професійної компетентності педагогічного колективу ВНЗ І-ІІ рівня
Активізація пізнавальної діяльності на уроках у початкових класах
Система вищої освіти у Фінляндії
Методика проведення спостережень учнів за змінами в природі