Сторінка
13
(Теплі – червоний, оранжевий, жовтий, холодні – зелений, блакитний, синій, фіолетовий).
– А чому кольори поділяються на теплі і холодні, за якою ознакою? (Ті, що теплі, в них більше сонячного, а сонце асоціюється з теплом. Холодні ж – з ніччю, з прохолодою).
Знаєте, діти, пензлик любить не тільки прихорошуватись до свята, він ще чудовий математик. Ось які «кольорові» приклади вирішив. Давайте прочитаємо їх.
(Учні по черзі читають)
– Крапелька жовта + крапелька синя дорівнює крапельці зеленій, удвічі більшій.
1 ж + 1 с = 2 з
– Велика крапелька зелена мінус крапелька синя дорівнює крапельці жовтій.
2 з – 1 с = 1 ж
– Велика крапелька зелена мінус крапелька жовта дорівнює крапельці синій.
2 з – 1 ж = 1 с
Придумайте власні «кольорові приклади».
– Сьогодні у нас в класі незвичайний день, до нас завітали високоповажні гості – конструктори природи. Зараз вони вам представляться. У сонечка-мами, як м’ячик, Синочок був – Сонячний зайчик.
– Що ж утворилося з багатьох-багатьох Сонячних Зайчиків? (Сонечко).
– Намалюйте Сонячного Зайчика на основі кружечка.
У синьої мами – Хмаринки Була собі доня – Краплинка.
– Із хмаринки падає краплинка води. Яка в неї форма і колір?
– Намалюйте крапельку на основі трикутника.
Вогонь на червоних долонях Гойдав свою Іскорку-доню.
– Над вогнищем злітають маленькі іскорки. Яка в них форма і колір?
– Що утвориться з багатьох іскорок? (Полум’я)
– Намалюйте іскорку на основі двох трикутників.
– От ми і познайомились з нашими гостями: Сонячним Зайчиком, Синьою Краплинкою і Червоною Іскоркою.
– То ж які основні кольори ви знаєте? (Червоний, синій, жовтий).
– А які кольори називають похідними? (Ті, що походять від основних).
– Є у нас таке кольорове правило, ось послухайте:
Червоний колір іскорки,
Жовтий колір сонячного зайчика,
Синій колір краплинки Називаються основними,
Жовтогарячий, зелений, фіолетовий – похідні кольори,
– Уважно слухаючи, подумайте.
Дослід 1. Сонячний зайчик спіймав крапельку. Який новий колір з’явився? (Зелений).
Дослід 2. Крапелька спіймала іскорку. Який колір з’явився? (Фіолетовий).
Дослід 3. Іскорка спіймала Сонячного зайчика. Який колір з’явився? (Оранжевий).
– Молодці, а тепер історія з життя наших героїв, послухайте.
Зустрілися під небесами
Краплини і зайчика мами.
Допоки вони розмовляли,
Їх діти про дощик співали:
«Сонячний дощику,
Зварю тобі борщику
В зеленому горщику»
Краплини та зайчики спали
І буйною зеленню стали.
– Зараз ми спробуємо з вами відтворити цей момент. Візьміть крапельку жовтого кольору Сонячного зайчика і змішайте його з крапелькою синього кольору краплинки.
– Який колір утворився? (Зелений),
– То з яких кольорів з’явився у нас зелений колір? (Жовтого і синього).
V. Творча робота «Чарівна пляма».
– Що ж, прийшов час познайомити вас з дійсно казковою істотою «Чарівною плямою». Візьміть чистий аркуш паперу, пензлик і фарби. Намалюйте велике уявне коло. Розмістіть краплини фарб по колу. Подуйте на кожну крапельку. Що «намалювали» краплини? Які чарівні істоти ви побачили?
VI. Підсумок
– Молодці, ви сьогодні здійснили подорож Чарівною країною кольорів і, я думаю, багато запам’ятали.
– То які кольори є основними?
– Які кольори називаються похідними?
– Що ще запам’яталось вам сьогодні?
Подібних вправ, завдань, уроків можна придумати ще дуже багато (Див. додаток Б). У цьому вчителю допоможуть його фантазія, наполегливість і бажання урізноманітнити та покращити свою роботу і навчання дітей. Також можна запропонувати самим дітям спробувати розробити такі вправи. Вони будуть раді вам допомогти вчителям, а в процесі пошуку збагатяться і самі.
Педагогічними передумовами збагачення словникового запасу молодших школярів слугують насамперед питання інтелектуального розвитку особистості. На нашу думку, однією із таких передумов є використання високо художньої лексики, запозиченої із творів українських і зарубіжних майстрів, а також з витоків фольклору.
Лексика сучасної української літературної мови – один з найважливіших об’єктів стилістики. Теоретичне осмислення й практичне використання слів з властивою їм стилістичною функцією забезпечує високий рівень мовленнєвої культури кожного мовця.
До професійного словника носіїв літературної мови належать не тільки вузькоспеціалізовані терміни, а й ті семантичні варіанти, які властиві окремим з них і виявляються у функціонуванні їх не в одній, а в кількох спеціальних сферах людської діяльності .
Обсяг професійно-виробничої лексики швидко збільшується, уточнюється семантично в науковій, навіть у побутовій сфері, через що розгортається стилістично, функціонально. Терміновані професійно-виробничі лексеми нерідко наповнюються певними особистісними емоціями, зрозумілими багатьом учасникам розмови. Цю лексику дедалі ширше використовують в усному виробничому мовленні, у публіцистиці, в художній літературі тощо.
Художня література володіє широким арсеналом мовних засобів, їх світ – багатий та різноманітний. Важливу роль для повного відображення картини світу відіграють засоби, котрі позначають колір, оскільки колір не лише прямо вказує на забарвлення, а здатний набувати переносних значень і навіть символічного звучання.
Назви кольорів з мінімальним семантичним об’ємом – це, в основному, слова, утворені письменниками для більш глибокого і яскравого художнього зображення явищ природи, образів персонажів. Ці назви кольорів збагачують нашу мовну скарбницю
Кольорова лексика у цьому контексті дає широкі можливості для збагачення не лише активного словника учня, але й виховання у нього багатьох естетичних рис.
Необхідно сказати, що чинні підручники для початкової школи дають можливість досить широко використовувати кольорову лексику на уроках. Разом з тим таке використання не має обмежуватись лише одним засобом (в нашому випадку навчальною книгою). Вчителям потрібно частіше звертати увагу на кольорові слова, вчити учнів їх знаходити, пропонуючи додаткові вправи, використовуючи інші засоби навчання.
Процес оволодівання кольоровою лексикою не повинен також обмежуватись певними уроками. Такі слова можна пропонувати учням на уроках української мови, образотворчого мистецтва, предметах творчого напрямку.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Інтерактивні методи навчання як засіб розвитку читацького інтересу молодших школярів
Інваріантні характеристики методів навчання
Особливості вивчення змістової лінії: "Властивості та відношення предметів. Лічба" на уроках математики в початковій школі
Виховання моральних якостей у старших дошкільників
Ділова гра як засіб організації допрофільної підготовки з іноземної мови учнів 8–9-х класів основної школи