Сторінка
6

Методика проведення і організація фронтальних лабораторних робіт з теми: "Взаємодія тіл"

На оцінку, в основному, впливають три фактори:

- спостереження учителя за навчальною активністю кожного учня під час лабораторного заняття;

- перевірка письмового звіту учня в зошиті для лабораторних робіт;

- врахування результатів бесід з деякими учнями як в процесі виконання ходу роботи, так і під час підсумкової бесіди.

Оцінки учитель заносить в журнал, а також проставляє в кожному зошиті.

Евристичний спосіб

При виконанні фронтальної лабораторної роботи евристичним способом самостійна експериментальна робота учнів характеризується значно активнішою їх пізнавальною діяльністю. Учні попадають в ситуацію, коли їм вказується тільки тема лабораторної роботи і план її виконання, а результат її ще не відомий: вони мають його отримати самостійно під час експериментування. Спираючись на систему питань, запропоновану учителем, та на самостійно виконаний експеримент, учні повинні виявити нові зв’язки або закономірності в тому навчальному матеріалі, який вони саме в цей час вивчають, отримати шуканий результат і проаналізувати його, врешті-решт сформувати нові знання. Специфічна мета проведення лабораторних робіт евристичним способом − це формування пізнавальних інтересів та евристичного мислення школярів. Тому в більшості випадків у такий спосіб їх виконують під час висвітлення нового матеріалу учителем, а самі лабораторні роботи виступають як джерело нових знань, отриманих учнями в результаті виконання ними самостійного експерименту. Евристичним прийомом можуть виконуватись роботи по спостереженню фізичних явищ, вимірюванню фізичних величин, з’ясуванню кількісних залежностей між цими величинами та ін. Якщо лабораторна робота проводиться евристичним способом і при усному керівництві її ходом з боку учителя, то урок-лабораторна містить такі характерні етапи:

1. Виклад нового матеріалу в такий спосіб, коли учні у спілкуванні з вчителем з’ясовують окремі сторони того фізичного явища або процесу, яке на даному уроці вивчається. При цьому попередньо може мати місце проведення учителем демонстраційного експерименту, використання технічних засобів навчання. На основі накопичених наукових фактів вводяться нові фізичні поняття, пояснюється принцип дії нових приладів чи технічних пристроїв і т.п.;

2. Евристичну бесіду, в ході якої учнів підводять до навчальної проблеми, що може бути вирішена через лабораторну роботу, і учням задається цільова установка на вирішення цієї проблеми. Далі, в ході бесіди учні, спрямовані учителем, намічають шляхи експериментального вирішення даної проблеми під час лабораторної роботи.;

3. Виконання учнями дослідів, проведення спостережень, вимірювання фізичних величин, математичне і графічне опрацювання результатів вимірювань. На основі неодноразового виконання учнями цих експериментальних дій, вони ретельно і критично обміркувавши отримані результати, в змозі встановити невідомі їм раніше взаємозв’язки поміж фізичними величинами або й фізичні закономірності.;

4. Підсумкову бесіду, в якій передбачено аналіз кількісних параметрів для фізичних величин, отриманих учнями експериментально і занесених у відповідні таблиці, аналіз графіків, побудованих на основі отриманих результатів, результат інших даних, отриманих учнями з проведених дослідів і спостережень. Використовуючи вищезазначене, учні будують свої висновки і нарешті формулюють нові для них фізичні закономірності.

Лабораторну роботу евристичним способом за письмовою інструкцією доцільно проводити в тому випадку, коли тема уроку передбачає вивчення ряду простих залежностей, які ще невідомі учням. В ході подачі нового матеріалу учитель за допомогою демонстраційного експерименту ілюструє деякі залежності між фізичними величинами, аналізує їх, використовуючи для цього евристичну бесіду, а потім формулює навчальну проблему, яка може бути вирішена в лабораторній роботі, і видає кожній учнівській ланці письмову інструкцію. При виконанні фронтальної лабораторної роботи за письмовою інструкцією етапи експериментальної роботи учнів визначаються пунктами цієї інструкції. Евристичним способом доцільно проводити лабораторні роботи лише в тому випадку, коли в учнів вже сформовані необхідні експериментальні уміння і навички.

Дослідницький спосіб

Для надання фронтальним лабораторним роботам дослідницького характеру в хід їх виконання органічно додаються деякі експериментальні задачі, із змістом яких учні ознайомлюються заздалегідь. Тобто має місце активне поєднання самостійної роботи учнів з виконанням ними деяких дослідницьких експериментальних робіт, які здійснюються під керівництвом учителя за зразком наукових досліджень. Дослідницький спосіб виконання фронтальних лабораторних робіт характеризується найбільшою пізнавальною самостійністю учнів, коли вони отримують від учителя лише тему роботи, а шляхи її виконання розробляють самі. Вони самостійно проводять всі етапи експериментального дослідження: збирають необхідну експериментальну установку, виконують вимірювання, опрацьовують експериментально отримані результати, формулюють висновки. Функція учителя в цьому випадку в основному полягає у здійсненні контролю за діями учнів. Наприклад, після теоретичного вивчення деякої теми учням пропонують додаткове завдання: розробити проект лабораторної роботи по цій темі чи проект експериментального дослідження. В проекті має бути вказана назва роботи чи дослідження, перелік лабораторного обладнання, схема або малюнок експериментальної установки, передбачувані досліди і спостереження, порядок виконання дослідження, вивід робочої формули, за якою вестимуться розрахунки. Свої проекти учні висвітлюють в зошитах для лабораторних робіт. Напередодні проведення лабораторного заняття учитель збирає зошити і ознайомлюється із запропонованими учнями проектами та можливими методами вирішення сформульованої раніше проблеми. Учитель фізики разом з лаборантом та учнями-помічниками готує необхідне обладнання для декількох різних варіантів проведення даного лабораторного заняття, серед яких обов’язково мають бути варіанти запропоновані в учнівських проектах. На уроці, перед проведенням лабораторної роботи, він робить коротке повідомлення про всі підготовлені варіанти її проведення, аналізує подані учнями проекти, вказує на допущені окремі помилки, наводить короткі рекомендації щодо їх виконання. Після цього учні проводять з максимальною самостійністю лабораторні експерименти, виконують необхідні розрахунки, здійснюють математичну і графічну обробку отриманих результатів, формулюють висновки.

Фронтальні лабораторні роботи, які виконуються дослідницьким способом, спочатку пропонують учням у вигляді невеликих експериментальних задач-проблем. Після набуття учнями певних експериментальних та організаційних умінь виконувати такі роботи, їм пропонують у деякій послідовності нові завдання, які ускладнюються за змістом і за експериментальними діями учнів. Іноді доцільно запропонувати одне спільне і обов’язкове для виконання всіма учнями експериментальне завдання та ще два-три додаткових. При цьому перші завдання не обов’язково повинні носити творчий характер, вони призначені для закріплення і відпрацювання вивченого на попередніх уроках навчального матеріалу. У тих випадках, коли потрібно охопити експериментальним дослідженням значний по обсягу матеріал за мінімально короткий час, фронтальні лабораторні роботи доцільно проводити у формі диференційованих завдань. В такому випадку учнів класу поділяють на дві або три ланки і кожна ланка виконує тільки одне своє завдання. По завершенню роботи обов’язковим є елемент почергового обговорення результатів, отриманих кожною ланкою учнів, і лише після цього робиться загальний підсумок. Оскільки ці додаткові завдання виконуються без інструкцій, то ступінь самостійності учнів при їх виконанні виявляється більш високим, ніж при інших прийомах виконання лабораторних робіт. До того ж неважко помітити до якого рівня піднімається кожний з учнів у оволодінні експериментальними уміннями і знаннями відповідного програмного матеріалу, а також уміннями застосувати ці знання як в стандартних (вже розглядуваних на попередніх уроках), так і в нестандартних ситуаціях, коли для виконання завдання потрібно проявити кмітливість і творчий підхід.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: