Сторінка
5
Репродуктивний прийом
Репродуктивний прийом передбачає відтворюючу діяльність учнів при виконанні лабораторної роботи. Для них зразком виступають дії вчителя, якому й належить основна, провідна роль на даному уроці. Саме він організовує і спрямовує всю навчальну діяльність учнів: забезпечує підготовку лабораторного обладнання, пояснює і показує спосіб виконання лабораторної роботи, чітко ставить завдання і робить зрозумілі пояснення, своєчасно надає допомогу учням, узагальнює отримані учнями результати, контролює і оцінює їх знання та експериментальні уміння. Репродуктивний прийом проведення лабораторних робіт є ефективним при відпрацюванні експериментальних умінь та навичок учнів, оскільки їх формування вимагає багатократних дій за зразком. Його використання виправдане також у тих випадках, коли зміст лабораторних робіт носить переважно інформаційний характер, представляє собою опис способів практичних дій, а також коли він є надто складним чи зовсім новим для учнів. Такий прийом є обов’язковим при проведенні перших лабораторних робіт.
В цілому ж репродуктивний метод не сприяє активному розвитку мислення учнів, а тому часте його використання приводить до формалізму їх знань і умінь. Все це вимагає використання інших прийомів, які забезпечують активну навчально-пошукову діяльність учнів.
Ілюстративний прийом
Ілюстративний спосіб проведення лабораторної роботи, у порівнянні із попереднім, в шкільній практиці зустрічається частіше. Ціль фронтальної лабораторної роботи, яка проводиться ілюстративним способом, – закріпити, підтвердити, систематизувати, класифікувати, проілюструвати знання учнів з конкретного, як правило перед цим вивченого, питання. Ілюстративний прийом виконання лабораторних робіт – це такий прийом, коли робота супроводжує роз’яснення вчителя, підтверджує, ілюструє його. Для даного методу значну роль відіграє відтворююча діяльність учнів. Робота ж самого вчителя зводиться переважно до усного керівництва виконанням лабораторних робіт учнями, показу окремих елементів дій учням. В лабораторній роботі, яка проводиться ілюстративним способом при усному управлінні з боку учителя, можна виділити декілька етапів: попередня підготовка, вступна бесіда, конкретизація ходу роботи, проведення фізичних дослідів (створення потрібного фізичного процесу або явища, спостереження цього явища або процесу, виконання необхідної кількості вимірювань фізичних величин тощо), оформлення результатів лабораторної роботи, осмислення цих результатів, формулювання висновків і підсумкова бесіда.
Для успішного проведення лабораторних робіт у фізичному кабінеті школи необхідно мати типове лабораторне обладнання в такій кількості, щоб при виконанні робіт можна було ставити один комплект обладнання на 2-х учнів. Тільки при такій умові буде забезпечуватись високий рівень проведення лабораторних занять, збагачення знань і умінь учнів, розвиток їх мислення, а також учні отримуватимуть задоволення і творчу радість від їх виконання.
Проведення фронтальної лабораторної роботи ілюстративним способом передбачає обов’язкову наявність таких елементів під час лабораторного заняття:
1. Попередня підготовка. Про наступну лабораторну роботу учитель заздалегідь інформує учнів на попередніх уроках. На передодні учитель фізики разом з лаборантом підбирає необхідне обладнання, перевіряє його справність. На перерві, перед уроком-лабораторною, лаборант та декілька помічників учителя з числа учнів класу розносять і розставляють прилади та потрібні матеріали на учнівські столи. На демонстраційному столі виставляється відповідне демонстраційне обладнання, а на дошці виконується запис теми лабораторної роботи і схема чи схематичне зображення установки. На початку уроку учням роздають їх лабораторні зошити, де вони роблять деякі записи – номер і тему роботи, перелік обладнання, виконують креслення чи малюнок, записують необхідні формули тощо.
2. Вступна бесіда. Учні в процесі спілкування з учителем, яке, як правило, відбувається у формі бесіди, відтворюють свої знання з питань, які вивчались на попередніх уроках. Тоді ж визначається основна мета лабораторної роботи, встановлюються особливості виконання спостережень за фізичними явищами і процесами, з’ясовуються фізичні величини, які повинні бути виміряні, розкриваються прийоми вимірювань та порядок їх виконання, а також характеристики вимірювальних приладів, нагадується учням як слід заповнювати таблицю, як робити необхідні розрахунки, як і що сформулювати у висновках. Під час цієї бесіди учитель на дошці робить необхідні записи, виконує демонстраційні досліди.
3. Повторення ходу роботи учнями (конкретизація ходу роботи). Цей елемент уроку проводиться у формі швидкого фронтального опитування учнів, але він не завжди є потрібний.
4. Складання учнями експериментальної установки, виконання лабораторних дослідів, забезпечення надійного протікання потрібного фізичного процесу або явища і їх спостереження, проведення необхідної кількості вимірювань фізичних величин та їх порівняння. Це і є основний етап виконання лабораторної роботи (хід роботи). В цей час учитель фізики проходить між рядами лабораторних столів, уважно спостерігає за роботою учнів. Слідкує, щоб кожний учень проявляв активність у виконанні лабораторних завдань. Активність учнів, як правило, досягається і забезпечується своєчасним перерозподілом характеру роботи учнів: одну частину установки збирає один учень ланки, а іншу – завершує складати другий учень; виконання вимірювань фізичних величин також розподіляють між двома учнями ланки. У випадку необхідності учитель надає допомогу учням тієї чи іншої ланки порадою, запитанням тощо. Учням, які швидше за інших виконують лабораторну роботу, доцільно додатково запропонувати експериментальну задачу по даній темі (запас таких експериментальних задач учитель повинен мати і передбачати їх до кожної фронтальної лабораторної роботи).
5. Оформлення звіту про лабораторну роботу, заповнення таблиці, побудова графіків, виконання розрахунків, критичне осмислення отриманих результатів, формулювання висновків.
6. Підсумкова бесіда. Мета її – узагальнити, підвести підсумки виконаної експериментальної роботи учнів і зробити дидактично обґрунтоване завершення лабораторного заняття. Учні зачитують сформульовані ними висновки, коротко повідомляють про отримані ними залежності, оголошують отримані ними числові результати фізичних величин.
При проведенні лабораторної роботи ілюстративним способом за письмовою інструкцією етапи роботи визначаються пунктами інструкції. Кожній ланці видається письмова інструкція (вона може бути у вигляді наклеєної на цупкий картон картки або вставленого у папку-швидкозшивач стандартного друкарського листка), яка містить номер роботи, її назву, мету, перелік обладнання, а також завдання, що складається з декількох пунктів.
В процесі виконання роботи учні в лабораторних зошитах записують номер пункту і дають необхідну відповідь. В кінці уроку учитель проводить таку ж заключну бесіду, як і при усному керівництві. При проведенні фронтальної лабораторної роботи ілюстративним способом за письмовою інструкцією вказані вище етапи роботи зберігаються і доводяться учням відповідними пунктами інструкції
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості організації туристсько-краєзнавчої учнівської молоді в Україні
Самостійна робота як засіб активізації пізнавальної діяльності молодших школярів
Аналіз педагогічного досвіду формування графічних умінь у молодших школярів на уроках трудового навчання
Космічна подорож по планетам Сонячної системи
Дослідницький метод опитування та методологічна основа його проведення