Сторінка
8

Управління фінансовим забезпеченням туристичного підприємства (на прикладі готелю “Дружба”)

Розрахуємо якою повинна була бути собівартість у минулому році при рості виручки на 412,3 тис. грн.

Умовно-постійні витрати повинні зберігатися в сумі на рівні минулого року (2025,4 тис. грн.). Рівень змінних витрат складав у минулому році (26,3 %), тому і в розрахунку він повинен зберегтися на тому ж рівні (26,3 % до виручки від послуг).

Розрахуємо суму змінних витрат, якою вона може бути при збільшенні виручки до 7831,5 тис. грн.:

26,3х 7831,5 = 2059,7 тис. грн.

100

Розрахуємо загальну суму собівартості при збільшенні виручки на 412,3тис.грн.:

2025,4 + 2059,7 = 4085,1 тис. грн.

Розрахуємо рівень собівартості у відсотках до виручки:

4085,1 x 100 = 52,2 %

7831,5

Або 25,9 % + 26,3 % = 54,1 %

Таким чином дані таблиці 6 дозволили нам розрахувати вплив на зміну собівартості фактора - виручки від реалізації послуг. Виручка збільшилась на 412,3 тис. грн., за рахунок цього фактору сума собівартості збільшилась на 81,4 тис. грн. , а її рівень зменшився на 1,4 % до виручки.

За даними попередніх таблиць ми бачимо, що собівартість у звітному році склала 4236,8 тис. грн., тобто збільшилась на 260,2 тис. грн. в порівнянні з минулим роком. Цей приріст на 81,4 тис. грн. обумовлено ростом виручки, а на 178,8 тис. грн. (260,2 - 81,4) є результатом впливу інших факторів, насамперед зниженням собівартості послуг.

2.4. Аналіз оборотних коштів та рентабельності

Вкладення капіталу повинно бути ефективним. Під ефективністю використання капіталу слід розуміти розмір прибутку, що припадає на одну грошову одиницю вкладеного капіталу.

Капітал - комплексне поняття, що включає в себе рух оборотних коштів, основних фондів, нематеріальних активів. Тому аналіз використання капіталу проводиться по окремим його частинам, потім робиться зведений аналіз.

Ефективність використання оборотних коштів характеризується, насамперед, їх обертанням. Під оборотністю коштів розуміється тривалість проходження коштами окремих стадій виробництва й обертання. Час, на протязі якого оборотні кошти знаходяться в обороті, тобто послідовно переходять з однієї стадії в іншу, складає період оборотності оборотних коштів. Оборотність оборотних коштів обчислюється тривалістю одного обороту в днях або кількістю оборотів за звітний період (коефіцієнтом обертання). Тривалість одного обороту в днях - це відношення суми середнього залишку оборотних коштів до суми одноденної виручки за період, що аналізується:

Ζ - оборотність оборотних коштів у днях;

О - середній залишок оборотних коштів, грош. од.;

t - кількість днів періоду, що аналізується;

Τ - виручка від реалізації продукції і послуг за період, що аналізується, грош. од.

Середній залишок оборотних коштів визначається як середня хронологічна моментного ряду, що обчислюється за сукупністю значення показника в різні моменти часу:

О1, О2, On - залишок оборотних коштів на 1-е число кожного місяця, грош. од.;

n - кількість місяців.

Коефіцієнт оборотності коштів характеризує розмір обсягу виручки від реалізації в розрахунку на одну грош. од. оборотних коштів. Він визначається як відношення суми виторгу від реалізації продукції до середнього залишку оборотних коштів за формулою:

К0 - коефіцієнт оборотності, обороти;

Τ - виручка від реалізації продукції за період, що аналізується, грош. од;

О - середній залишок оборотних коштів, грош. од.

Коефіцієнт оборотності коштів - це фондовіддача оборотних коштів. Зростання його свідчить про більш ефективне використання оборотних коштів. Коефіцієнт оборотності одночасно показує кількість оборотів оборотних коштів за період, що аналізується і може бути розрахований як відношення кількості днів року, що аналізується до тривалості одного обороту в днях (оборотність в днях):

де К0 - коефіцієнт оборотності коштів, обороти;

t - кількість днів року, що аналізується (90, 360);

Ζ - обертання оборотних коштів, днів.

Важливим показником ефективності використання оборотних коштів с також коефіцієнт завантаження коштів в обороті. Він характеризує суму оборотних коштів, що авансуються на 1 грош. од. виручки від реалізації продукції. Іншими словами, являє собою оборотну фондоємність, тобто витрати оборотних коштів для одержання 1 грош. од. реалізованої продукції (робіт, послуг). Коефіцієнт завантаження коштів в обороті являє собою відношення середнього залишку оборотних коштів до суми виручки від реалізації продукції:

К3 - коефіцієнт завантаження коштів в обороті;

О - середній залишок оборотних коштів, грош. од. ,

Т- виручка від реалізації продукції за період, що аналізується, грош. од.

Коефіцієнт завантаження коштів в обороті - величина, зворотна коефіцієнту оборотності коштів (Ко). Чим менше коефіцієнт завантаження засобів, тим ефективніше використовуються оборотні кошти.

Аналіз оборотності оборотних коштів готелю «Дружба» наведений у таблиці 2.7.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Фінанси»: