Сторінка
1

Порядок визначення ціни об’єктів приватизації

Зміст

Вступ……………………………………………………………………………………3-4

1. Поняття приватизації та об’єкту приватизації як економічних категорій….5-15

2. Методика визначення ціни об’єктів приватизації………………………… 16-18

3. Проблеми, які виникають при визначенні ціни об’єктів приватизації…….19-27

Висновки…………………………………………………………………………… .28-29

Список використаних джерел……………………………………………………….30-32

Вступ

В економічному аспекті приватизація означає перетворення (трансформацію) державних засобів виробництва та іншого майна на недержавні, тобто (згідно із Законом України "Про власність") на приватну чи колективну власність. Отже, в економічному значенні сутність приватизації полягає у зміні економічних відносин державної власності на відносини приватної чи колективної власності на засоби виробництва.

Головні цілі приватизації є одним із засобів досягнення результатів цього суспільно-економічного процесу. Вони залежать від економічних і суспільно-політичних обставин, що складаються у країні. Внаслідок своєї динамічності головні цілі приватизації регулюються Державною програмою приватизації.

Фактично початок формуванню приватизаційного (у вузькому, спеціальному розумінні) законодавства в Україні було покладено з прийняттям Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств" від 4 березня 1992 p., який встановлював правові, економічні та організаційні основи приватизації підприємств загальнодержавної, республіканської (Республіка Крим) та комунальної власності з метою створення багатоукладної соціальне орієнтованої ринкової економіки України.

Головна задача оцінки вартості майна – це досягнення її справедливості (ринкової вартості). Справедлива (ринкова) вартість – це ймовірна ціна, за яку майно може бути продане на дату оцінки на відкритому конкурентному ринку за відсутністю додаткових інвестиційних умов. У випадках, коли продаж об’єкту проводиться з метою досягнення достатньої ціни продажу, а також залучення додаткових інвестицій для покращення діяльності підприємства, використовується поняття інвестиційної вартості. Вона використовується при продажу цілісного об’єкту або крупного пакету акцій ВАТ.

Тема моєї курсової актуальна у наш час, тому що визначення ціни продажу об’єкту, належного до приватизації має важливе значення. Ціни продажу, з одного боку є фактором, який визначає надходження коштів від приватизації. З іншого боку, це – основа формування попиту на об’єкти приватизації, які пропонуються до продажу. Визначення ціни об’єктів приватизації здійснюється на таких засадах: експертної оцінки вартості активів, застосування заходів реструктуризації заборгованості підприємства перед Державним бюджетом та Пенсійним фондом України, врахування співвідношення між попитом та пропозицією в ході використання конкурентних способів приватизації.

Над цією темою працювали: В. П. Кудряшов, Знаменский Г. Л., Щербина В.С., Щербина О.В.

1. Поняття приватизації та об’єкту приватизації як економічних категорій.

Поняття приватизації вживається в економічному і формально-юридичному розумінні.

В економічному аспекті приватизація означає перетворення (трансформацію) державних засобів виробництва та іншого майна на недержавні, тобто (згідно із Законом України "Про власність") на приватну чи колективну власність. Отже, в економічному значенні сутність приватизації полягає у зміні економічних відносин державної власності на відносини приватної чи колективної власності на засоби виробництва.

Визначення приватизації у формально-юридичному значенні цього поняття дає Закон України "Про приватизацію державного майна" від 4 березня 1992 р. (в редакції від 19 лютого 1997 р.). Згідно з зазначеним Законом приватизація - це відчуження майна, що перебуває у державній власності, і майна, що належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів на структурну перебудову економіки України (ст.1).

Головні цілі приватизації є одним із засобів досягнення результатів цього суспільно-економічного процесу. Вони залежать від економічних і суспільно-політичних обставин, що складаються у країні. Внаслідок своєї динамічності головні цілі приватизації регулюються Державною програмою приватизації. Так, основною метою приватизації у 2000-2002 роках є створення умов для сприяння підвищенню ефективності діяльності підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) та створення конкурентного середовища, а також забезпечення надходження коштів від приватизації до Державного бюджету України.

Відповідно до цієї мети головними пріоритетами і завданнями приватизації на 2000-2002 роки згідно з Державною програмою приватизації на 2000-2002 роки є:

- приватизація підприємств виключно за кошти з урахуванням їх індивідуальних особливостей;

- забезпечення інформаційної відкритості процесу приватизації;

- формування попиту на об'єкти приватизації вітчизняних та іноземних інвесторів; - максимальне використання інститутів інфраструктури ринку цінних паперів;

- залучення коштів для розвитку та структурної перебудови економіки;

- створення сприятливих умов для появи приватних власників, які мають довгострокові інтереси у розвитку приватизованого об'єкта та здійснюють ефективне управління ним;

- створення умов для подальшого розвитку фондового ринку; підвищення заінтересованості інвесторів щодо українських підприємств на міжнародних ринках.

Варто згадати, що на самому початку свого формування законодавство, яким визначався порядок зміни форми державної власності на недержавну, не називалося приватизаційним, оскільки і процес зміни власності не визнавався приватизацією в нинішньому розумінні.

Так, п. 1 ст. 10 Основ законодавства Союзу РСР і союзних республік про оренду, прийнятих 23 листопада 1989 p., передбачалося, що орендар може повністю або частково викупити орендоване майно. Умови, порядок і строки викупу визначалися договором оренди.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Фінанси»: