Сторінка
6

Державне казначейство в системі органів оперативного управління бюджетом

1999 рік ознаменувався переведенням на казначейське обслуговування установ Міністерства оборони та інших сило­вих міністерств. Завершено охоплення казначейською систе­мою виконання бюджету усіх розпорядників коштів держав­ного бюджету, при цьому здійснення платежів з бюджету відбувається через оплату рахунків розпорядників бюджетних коштів на користь постачальників товарів, робіт та послуг.

З лютого 1999 року було розпочато переведення на казна­чейське обслуговування позабюджетних коштів бюджетних установ та організацій. Тим самим були створені необхідні передумови для включення цих коштів до державного бюджету як це було передбачено Законом України "Про Державний бюджет України на 2000 рік", де позабюджетні кошти включені до спеціального фонду як складова частина державного бюджету.

У цьому ж році відбулося ще дві важливі події:

· у порядку експерименту у Дніпропетровській та Черкаській областях запроваджено касове виконання місцевих бюдже­тів через органи Державного казначейства;

· прийнято рішення щодо необхідності удосконалення управ­ління коштами державного бюджету шляхом надання Дер­жавному казначейству статусу учасника Системи електрон­них платежів Національного банку України.

Опанувавши суто казначейські функції за усіма напрямами здійснення видатків та охопивши цим процесом усіх розпо­рядників коштів державного бюджету, Казначейство завер­шило перший екстенсивний етап свого розвитку. Постає необ­хідність подальшого інтенсивного розвитку системи, адже діючий платіжний механізм, за яким доходи надходять з територіальних до центральної ланки, а потім перерозподіляються у зворотному напрямку виявився недосконалим. При цьому не враховувалась фактична потреба у цих коштах розпорядників бюджетних коштів на місцях. Часто кошти зараховувалися на рахунки розпорядників бюджетних кош­тів, яким ще не виконали роботи чи не надали послуги їх підрядники. Простежувалося чимало випадків, коли не здійснювалися необхідні заходи (тендери тощо) під час за­купівлі товарів, не було юридичних підстав для здійснення платежу, або ж навпаки - були всі підстави для здійснення платежу, зате не було коштів.

Державним казначейством з метою поліпшення ситуації у 2000 році запроваджено використання такого важливого фінансового інструменту, як щоденне прогнозування дохо­дів та видатків бюджету зі складанням ресурсного балансу[56, с.4].

Враховуючи пріоритетність завдань Державним казна­чейством розроблено План рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, а також фінансову звітність відповідно до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та звітності.

З огляду на необхідність оптимізації процесу управління бюджетними коштами, розроблено нову модель функціону­вання Держказначейства, засновану на принципах, прий­нятих для банківської системи (відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.1999 р. № 1721). Вход­ження Держказначейства в систему електронних платежів Національного банку України, запровадження Внутрішньої платіжної системи Державного казначейства та відкриття системи кореспондентських рахунків в Національному бан­ку України дозволяє консолідувати бюджетні рахунки на єдиному казначейському рахунку, відкритому у Національ­ному банку України, і, відповідно, позбавитись ризиків при зберіганні бюджетних коштів. Тільки за умови створення внутрішньої платіжної системи можна забезпечити прозорість бюджетного процесу, створити цілісну систему контролю за рухом бюджетних коштів.

Таким чином, окрім уже існуючих функцій із виконання дохідної та видаткової частин бюджетів, на Державне казначейство покладаються суто банківські функції, а саме:

· ро­бота з клієнтами щодо банківських операцій, безпосереднє проведення платежів розпорядників коштів через Розрахун­кові палати органів Державного казначейства;

· складання щоденного балансу операційного дня Держказначейства та інших форм банківської звітності тощо.

Консолідація у 2000 році всіх коштів державного бюдже­ту на рахунках Казначейства у Національному банку Украї­ни дозволила більш ефективно здійснювати управління загаль­ним залишком грошових ресурсів і створила передумови для розміщення тимчасово вільних коштів на фінансовому ринку. При цьому органи Держказначейства залишалися клієнтами Національного банку.

4. З 2001 року.

Власне цей рік став роком зміни статусу Державного казна­чейства: із клієнта банку Казначейство стало учасником Системи електронних платежів Національного банку України (СЕН НБУ). Так, у червні 2001 року було завершено входжен­ня всієї системи Державного казначейства в Систему електрон­них платежів Національного банку України по виконанню державного бюджету за доходами. Це значно скоротило тер­міни проходження платежів, збільшило обіговість бюджет­них коштів, надало можливість для складання щоденної опе­ративної звітності з обліку доходів державного бюджету, яка до цього часу надавалась виключно НБУ на другий або третій робочий день з моменту платежу.

Запровадження розрахунків через систему електронних платежів Національного банку України (СЕН НБУ) і Єди­ного казначейського рахунку (ЄКР) дає широкі можливості значно прискорити розрахунки та виконання державного бюджету на всіх рівнях починаючи з рівня району, акуму­лювати на ЄКР бюджетні кошти із наступним розподілом та перерозподілом на регіональному рівні, а також дасть змогу вести безпосередній контроль за проходженням роз­рахунків із бюджетом та здійснювати оперативне управління доходами на всіх рівнях. Слід зазначити, що управління Державного казначейства у Дніпропетровській та Чернігівсь­кій областях увійшли до СЕП НБУ по виконанню дер­жавного бюджету і за видатками, що забезпечило ліквідність та скоротило терміни проходження до розпорядників бюд­жетних коштів[65].

Процес розвитку системи Державного казначейства про­довжується. І сьогодні ще існує низка важливих питань, які потребують прийняття виважених рішень та впровад­ження їх у життя. Суттєвим кроком у розвитку фінансової системи держави стало переведення з 1 січня 2002 року відповідно до Бюджетного кодексу та "Основних напрямів бюджетної політики на 2002 рік" на казначейське обслуго­вування місцеві бюджети за доходами. Азі січня 2003 року передбачається поступове переведення на казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками. Тому перед органами Державного казначейства виникають проб­леми, пов'язані з матеріально-технічним забезпеченням цього процесу. При переведенні на казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками клієнтами Державного казначейства стануть 12035 тисяч місцевих бюджетів та 29868 розпорядників їх коштів, що зумовить відкриття 119922 рахунків у системі органів Державного казначейства[54, с.13].

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: