Сторінка
1
Облік у бюджетних установах
Кошти бюджету використовуються в основному на утримання та проведення заходів по бюджетних установах, тому ці кошти потребують чіткого обліку, який виявляється в повноті обрахування всіх коштів, їх своєчасному обліку та достовірності інформації по використанню коштів на ті чи інші заходи.
Бухгалтерський облік в бюджетних установах є дійовим важелем управління процесом виконання кошторисів видатків; через нього контролюється цільове призначення та ефективність використання коштів.
Аналіз показників використання коштів дає змогу забезпечити впровадження жорсткого режиму їх використання та досягти економії по видатках.
Облік використовується для відкриття кредитів, контролю за використанням грошових коштів, видатків, одержаних та переданих коштів, матеріальних цінностей.
В усіх бюджетних установах, як і в фінансових органах, бухгалтерський облік провадиться по єдиній системі, єдиній методології. Як правило, він ведеться централізованими бухгалтеріями лікувальних, освітніх, культурно-просвітних закладів. Винятком є те, що бюджетні установи, які не належать до централізованої бухгалтерії, ведуть облік самостійно.
Бухгалтерський облік шкіл, клубів, бібліотек та заходів по сільських і селищних установах ведеться бухгалтеріями сільських, селищних рад народних депутатів.
Держава надала бухгалтерам необхідні повноваження для забезпечення правильної організації бухгалтерського обліку, звітності та контролю за економним використанням бюджетних коштів і для їх збереження.
Централізовані бухгалтерії ведуть облік і складають звіти про виконання кошторисів обслуговуваних ними бюджетних установ. Вони ж складають кошториси видатків по цих установах і зведений кошторис видатків у встановлені строки й надають їх у фінансові органи по підпорядкованості.
Централізовані бухгалтерії забезпечують облік, нарахування та виплату заробітної плати по установах, провадять всі видатки, передбачені в кошторисах, контролюють економне їх використання.
Централізація обліку бюджетних установ дає змогу в умовах інфляційних процесів чітко орієнтуватись у виявленні першочергових заходів для фінансування як по окремих статтях видатків, так і окремих установах, вести облік на комп'ютерах.
У кінці місяця бюджетною установою провадиться складанням звіту (балансу доходів і видатків) по активу і пасиву.
В активі відображаються кошти по видах, розміщенню та використанню.
У пасиві відображаються кошти по джерелах їх надходжень.
Структура балансу бюджетної установи відрізняється від балансу підприємства, тому що установи отримують кошти із бюджету, а підприємства отримують їх як результат господарської діяльності.
Поточний бухгалтерський облік у бюджетних установах ведеться по плану рахунків, який затверджується Міністерством фінансів України. Він є єдиним для всіх бюджетних установ, тобто кожна установа веде облік за єдиними рахунками, що дає змогу складати зведений баланс по групі однорідних установ, наприклад школи, лікарні, ветеринарні установи та ін.
Касове виконання Державного бюджету України
Касове виконання Державного бюджету України, державних позабюджетних фондів (крім Пенсійного) провадиться через установи Національного банку України, Ексімбанку, Промінвестбанку, Укрсоцбанку і банку "Україна". Ці установи банків виконують увесь комплекс операцій за доходами і видатками Державного бюджету.
Установи названих комерційних банків відкривають відповідним органам Державного Казначейства рахунки для обліку доходів Державного бюджету на балансовому рахунку № 100 "Доходи Державного бюджету" за підрозділами бюджетної кваліфікації і символами щомісячного звіту по виконанню Державного бюджету України. Виписки із зазначених реєстрів подаються Державному Казначейству з додатком копій платіжних документів, завірених банком.
Для забезпечення правильності зарахування надходжень бюджету згідно з бюджетною класифікацією органи Державного Казначейства разом з податковими адміністраціями за місяць до настання нового року подають відповідним установам комерційних банків списки платників по кожному районові, місті із зазначенням виду платежу, а також списки підрозділів бюджетної кваліфікації доходів, символів звітності Національного банку та номерів рахунків, на які повинні зараховуватися платежі.
Платники платежів, зборів та інших обов'язкових платежів незалежно від форм власності здійснюють розрахунки безпосередньо з державним та місцевими бюджетами.
При прийомі розрахункових документів на сплату податків та інших платежів до бюджету установи банків перевіряють наявність у платіжних документах підрозділів бюджетної класифікації та номерів банківських рахунків. При їх відсутності такі документи до виконання банками не приймаються, а відповідальність лягає на платника.
Для забезпечення контролю за надходженнями доходів Державного бюджету, за своєчасним їх перерахуванням Міністерству фінансів України та за достовірністю звітів щодо касового виконання Державного бюджету, в установах комерційних банків відкривається окремий, особливий активний рахунок на балансовому рахунку № 100 — "Кошти Державного бюджету, що перераховані Міністерству фінансів України", на якому відображається сума щоденних перерахувань. З цього рахунку установи комерційних банків щоденно, на початку дня перераховують по електронній пошті до регіональних управлінь Національного банку загальну суму доходів, що надійшла на доходні рахунки.
Суми доходів, які надійшли на вказані дохідні рахунки, відкриті на балансовому рахунку № 100, перераховуються комерційними банками обласним управлінням НБУ на транзитний балансовий рахунок № 100.
Управління НБУ також щоденно перераховують отримані від комерційних банків кошти по доходах бюджету операційному управлінню НБУ на рахунок № 100.
Перерахування надходжень до бюджету провадиться у цілих гривнях.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Валютна система України. Проблемні аспектами функціонування у міжнародних валютних відносинах
Предмет, метод і завдання статистики
Нормування оборотних коштів у незавершеному виробництві і витратах майбутніх періодів
Склад і структура доходів бюджету України
Становлення та розвиток Державного казначейства України