Сторінка
4

Розвиток мікології крізь призму наукової діяльності українських учених-мікологів

Протягом 1976-1978 рр. Ася Сергіївна Бухало проводила критико-систематичне дослідження гастроміцетальних грибів України. В результаті було складено систематичний список видів гастроміцетальних грибів України, який включає 101 вид.

У 1997 р. вона була ініціатором розпочатих міжнародним колективом науковців з України, Ізраїлю, Німеччини і США досліджень мікобіоти гіперсолоної водойми — Мертвого моря, яке до останнього часу вважалося позбавленим життя. Перші знахідки грибів у Мертвому морі стали сенсацією, про яку було повідомлено у престижних міжнародних журналах. Всього в Мертвому морі на сьогодні виявлено понад 50 видів міцеліальних грибів, переважно сумчастих та ліптоспорових. Досліджені екологічні та фізіолого-біохімічні характеристики культур грибів, ізольованих з цієї унікальної в екологічному плані водойми. Матеріали досліджень мікобіоти Мертвого моря увійшли до численних публікацій, зокрема монографії "Evolutionary Theory and Processes" (1999).

В останні три десятиріччя дослідження А. Бухало були зосереджені на фундаментальних аспектах біології вищих базидіальних грибів в умовах культури та створенні наукових основ біотехнологічного застосування грибів цієї групи, зокрема їстівних та лікарських. Нею запропоновані методи введення цих грибів у чисту культуру, прийоми культивування поверхневим та глибинним способами на агаризованих та рідких живильних середовищах, ідентифікації окремих видів шапинкових грибів у вегетативній стадії розвитку. Ці та інші нові методичні розробки вона опублікувала у колективній моно¬графії «Методы экспериментальной микологии» (1978, 1982).

Особливо інтенсивного розвитку дослідження біології вищих базидіоміцетів у науковому доробку Асі Сергіївни набули в стінах Інституту ботаніки НАН України. Починаючи з 1976 р., вона активно створює наукові засади глибинного культивування шапинкових грибів з метою одержання харчових дієтичних добавок та біологічно активних речовин, розробляє принципи селекційного відбору продуцентів.

Велику увагу також приділяє електронно-мікроскопічним дослідженням структур вегетативного міцелію та їх значенню для оцінки таксономічного та фізіологічного статусу культур, контролю їх чистоти у біотехнологічному процесі.

За допомогою скануючої електронної мікроскопії Асею Сергіївною досліджено мікроструктуру вегетативного міцелію понад 100 видів, що відбито в численних публікаціях, включаючи чимало закордонних. Морфогенез культур широкого кола видів шапинкових грибів був досліджений на рідких середовищах у глибинній культурі в порівнянні з таким на агаризованих живильних середовищах. На основі виконаних досліджень була розроблена оригінальна програма скринінгу штамів їстівних шапинкових грибів – продуцентів біомаси посівного міцелію та біологічно активних речовин у глибинній культурі і селектовані штами, перспективні для біотехнологічного застосування. Результати багаторічних досліджень А. Бухало викладені в докторській дисертації "Высшие съедобные базидиомицеты в чистой культуре" (1986 р.), одноіменній монографії (1988 р.) та численних публікаціях, авторських свідоцтвах.

Ася Сергіївна бере активну участь у розробці та виконанні проектів щодо широкомасштабного вирощування їстівних грибів. У 1981 р. у співавторстві з І.О. Дудкою та С.П. Вассером вона одержала премію НАН України ім. М.Г. Холодного за монографію «Промислове культивування їстівних грибів» та низку праць з цієї проблематики. За цикл робіт «Створення наукових основ глибинного культивування їстівних базидіальних грибів і розробка способу одержання цінного харчового продукту» у складі колективу авторів була удостоєна звання лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки (1990).

А. Бухало є автором вітчизняних штамів-продуцентів біомаси і біологічно активних речовин, способів та живильних середовищ для їх культивування та інших розробок, які захищені авторськими свідоцтвами СРСР, патентами України, США.

В останнє десятиріччя А. Бухало з колективом співробітників розпочала широкі цілеспрямовані дослідження шапинкових грибів, що мають лікувальні властивості, з метою їх біотехнологічного застосування для одержання плодових тіл, лікувально-профілактичних дієтичних добавок, фармакологічних препаратів тощо. Цей перспективний напрямок здобув підтримку з боку окремих міжнародних організацій, а також Міністерства освіти і науки України у вигляді грантів на фундаментальні та прикладні дослідження.

Значним внеском Асі Сергіївни в забезпечення сучасних і майбутніх мікологічних і біотехнологічних досліджень вищих базидіоміцетів є створення унікальної в Україні і однієї з найбільших в європейському регіоні колекцій шапинкових грибів, котра отримала статус Національного надбання України і має державну підтримку. На сьогодні Ася Сергіївна є куратором колекції, в якій налічується понад 800 штамів з 200 видів вищих базидіоміцетів. У ній зберігається генофонд рідкісних та зникаючих видів, а також багато цінних видів їстівних та лікарських грибів, що промислово культивуються у світі та застосовуються в народній і традиційній медицині тощо. В 2001 р. вона як куратор підготувала й видала новий каталог культур, що зберігаються в колекції. А. Бухало брала участь у численних мікологічних експедиціях на території України, Далекого Сходу, Середньої Азії, Сибіру, Ізраїлю тощо, завдяки яким зібрано цінний матеріал і одержано нові культури дикорослих грибів, що поповнили колекцію [1,9].

Ася Сергіївна Бухало багато років є членом редколегії, заступником головного редактора «Українського ботанічного журналу». Вона — автор понад 200 наукових праць, в тому числі 9 монографій, 20 авторських свідоцтв та патентів СРСР, України, США. Понад 60 праць опубліковано нею в зарубіжних виданнях. А. Бухало — учасник багатьох міжнародних мікологічних конгресів та конференцій, багато уваги приділяє популяризації сучасних знань про гриби.

Ніна Анатоліївна Бісько – ґрунтознавець- агрохімік, доктор біологічних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки – у 1972 році закінчила біолого-ґрунтознавчий факультет Московського Державного університету ім. М.В.Ломоносова.

Працює у відділі мікології Інституту ботаніки з 1976 р. молодшим, а з 1987 р. – старшим науковим співробітником, з 1999 р. – на посаді провідного наукового співробітника.

Кандидатську дисертацію захистила у 1975 р., докторську – в 1992 р. Має 172 наукові праці, є співавтором 8 авторських свідоцтв на винаходи. За останні п’ять років нею опубліковано 52 роботи, в тому числі 8 статей – у зарубіжних виданнях, 3 статті в журналах СНД, 3 статті – в українських виданнях, 30 тез. Н. Бісько є співавтором монографії „Культивирование съедобных и лекарственных грибов. Практические рекомендации».

Сфера наукових інтересів – біологія та біотехнологія культивованих вищих базидіальних грибів. Роботи останніх п’яти років присвячені вивченню фізіологічних, біохімічних та екологічних особливостей деяких видів вищих базидіоміцетів – Agaricus bisporus, Pleurotus ostreatus, Lentinus edodes, Ganoderma lucidum.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Українознавство»: