Сторінка
7
Дані про фактичну середньомісячну заробітну плату службовців органів місцевого самоврядування в 2002 році наведені в таблиці VII.
Таблиця VII. Середньомісячна заробітна плата (у гривнях) службовців органів місцевого самоврядування за станом на 01.011.03 р.[6]
Органи місцевого самоврядування |
Середньомісячна заробітна плата (грн.) |
Обласні ради Районні ради Міські ради міст обласного значення Міські ради міст районного значення Районні у містах ради Селищні та сільські ради |
666,81 432,52 403,42 344,81 388,26 262,77 |
Службовцям органів місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а тим з них, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування понад 10 років надається додаткова оплачувана відпустка до 15 календарних днів.
Пенсійне забезпечення службовців органів місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. В той же час посадовим особам, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше призначається пенсія (за умови наявності загального трудового стажу для чоловіків – 25 років, для жінок – 20 років) незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії.
ІІ. Система підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації службовців органів місцевого самоврядування
Як вже зазначалося вище до прийняття Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” статус посадових осіб місцевого самоврядування визначався Законом України “Про державну службу” (!993 р.). Відповідно, починаючи з 1993 року в Україні починає формуватися єдина державна система підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації як для державних службовців, так і для службовців органів місцевого самоврядування.
З прийняттям Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” починається процес розведення двох форм публічної служби – державної та муніципальної. Цей процес об’єктивно потребує певної перебудови системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації службовців органів місцевого самоврядування, працівників комунальних установ, активного залучення до цього процесу недержавних суб’єктів освітянської діяльності.
Сьогодні відбувається формування в Україні недержавної системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації службовців органів місцевого самоврядування, працівників комунальних установ, прискорення якого обумовлене потребами муніципальної реформи, відновленням житлово-комунального господарства, широким застосуванням у муніципальній практиці сучасних технологій муніципального менеджменту. В першу чергу це стосується розвитку системи підвищення кваліфікації. Так, наприклад, в 2002 році різними формами підвищення кваліфікації було охоплено близько 21 тис. посадових осіб місцевого самоврядування (в 2001 році – 16,5 тис.)
Цей процес призвів до появи великої кількості суб¢єктів діяльності у сфері підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації посадових осіб органів місцевого самоврядування та працівників комунальних установ (схема 1).
Серед них можна виділити наступні:
1. Національна академія державного управління при Президентові України, її регіональні інститути та навчальні центри при обласних державних адміністраціях
За станом на 01.01.03 р. державну систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців, яка здійснює одночасно підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування становили:
Національна Академія державного управління при Президентові України;
чотири регіональних інститути Академії (міста Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Львів);
27 навчальних центри при 24 обласних державних адміністраціях, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях та при Раді Міністрів АР Крим (центри перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування).
Ці заклади здійснюють:
1) підготовку спеціалістів для органів місцевого самоврядування в освітній галузі “Державне управління” за спеціальністю “Державна служба”;
2) підготовку магістрів для органів місцевого самоврядування за освітньо-професійними програмами за спеціальністю “Державна служба”;
3) підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування.
Схема І. Суб’єкти діяльності у сфері підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації посадових осіб органів місцевого самоврядування та працівників комунальних установ
Всього до Академії та її регіональних інститутів в 2002 році на навчання було зараховано 950 осіб (350 – за денною, 100 – вечірньою та 550 – заочною формою навчання), з яких близько 200 осіб є працівниками органів місцевого самоврядування або перебувають у кадровому резерві.
Підвищення кваліфікації працівників органів місцевого самоврядування здійснюється в Академії, її інститутах та навчальних центрах за програмами:
професійними;
тематичних короткотермінових та постійно діючих семінарів;
стажування.
При цьому в 2002 році за професійними програмами підвищили кваліфікацію 6,5 посадових осіб місцевого самоврядування (в 2001 році – 6 тис.).
За даними Головного управління державної служби України загальна чисельність посадових осіб органів місцевого самоврядування, що планується на підвищення кваліфікації в 2003 році становить 11,5 тис. осіб (17% від загальної чисельності), з них:
5,8 тис. осіб – за професійною програмою підвищення кваліфікації;
2 тис. осіб – за програмами тематичних постійно діючих семінарів;
3,7 тис. осіб за програмами тематичних короткотермінових семінарів.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Основні недоліки чинної Конституції України в частині територіальної організації влади (далі – ТОВ) та місцевого самоврядування, концептуальні засади їх усунення на основі конституційних змін
Міжнародне співробітництво у сфері муніципального і регіонального розвитку
Інституціональні передумови переходу від асиметричних до симетричних політичних сітей
Законодавча основа для становлення та розвитку місцевої демократії в Україні
Становлення служби в органах місцевого самоврядування