Сторінка
5
Міцний поштовх у становленні українського муніципального консалтингу із країн східної і західної Європи та США надали програма Хабітат (керівник тренінгових програм Томас Шудра) за участі румунського НУО “Partners Romania Foundation for Local Development” під керівництвом Анни Васілакі і за активної участі Фреда Фішера, який був свого часу учнем Ніла Гарднера, родоначальника концепції організацій, які самі навчаються, тренінгові програми Тріангл Інституту, Університетів Джорджії й Індіани (США), Фонду Україна-США і зусиль у просуванні ідеї самоврядування багатьох інших організацій.
8. Висновки.
Як ми вже говорили, вітчизняний перелік ефективних управлінських практик налічує кілька сотень позицій. Для їх засвоєння і застосування в повсякденній діяльності органів місцевого самоврядування потрібна політична воля керівництва, участь співробітників і населення. Для підтримки руху за ефективну управлінську діяльність зараз існує багато джерел. Це професійне навчання, короткотермінові курси і тренінги, бази даних і знань з кращих управлінських практик, які представлені як на папері, так і на спеціальних веб-сайтах, а також у житті наших сусідів. Потрібно бути тільки відкритим до світу і сучасних тенденцій, мати бажання і бути налаштованими на перспективу.
На завершення можна навести ключові (на наш погляд) навички успішного реформування в сучасних умовах:
- Орієнтація на якість й ефективні управлінські практики, які складаються з набору інструментів і процедур успішно використовуваних серед муніципальних органів влади, окремих компаній і організацій. При цьому треба пам’ятати, що кожна ініціатива має обмежений життєвий цикл і може стати застарілою. Якість у застосуванні до муніципального менеджменту слід визнати як глобальну локальну ідею-інструмент підвищення рівня життя в громаді. Дієздатність цієї ідеї вже неодноразове доведена на практиці в різних країнах. Рух за якість не тільки бізнесу, але і суспільного життя в той або іншої формі існував з моменту заснування перших міст. Саме для цього вони і зароджувались свого часу.
- Глобальне партнерство, тобто участь у співтоваристві асоціацій, компаній, організацій, які присутні результатами власної діяльності на глобальному ринку і користуються його ресурсами, при цьому технології їх діяльності належать до традицій чверті найкращих глобальних компаній.
- Заповзятливість, діловитість – поведінка, яка пов'язується з постійним пошуком і розпізнаванням можливостей, та застосуванням навичок вирішення проблем, які є критичними для розвитку продуктивної компанії/організації.
Мені скажуть, що все це ідеалізм. Погоджуюсь, це дійсно так. Але:
- Чому американські міста майже незалежні від настільки могутнього федерального уряду?
- Чому коли приїжджаєш до країни з населенням біля 2 млн. отримуєш культурний шок від якості життя (я маю на увазі Словенію)?
- Чому ефективні форми муніципального менеджменту десь там працюють вже зараз, а нам все потрібно винаходити велосипед і традиційно вірити, що нащадки будуть більш мудрі і щасливі?
- Чому керівник великої західної компанії з захопленням говорить, як вони щасливі, що вчасно увійшли на ринок Китаю, а коли говорять про Україну, то неодмінно переходять на тему національних особливостей ведення бізнесу?
На завершення хочу ще раз підкреслити, що великі інвестиції ніколи не підуть на непідготовані до їх прийняття території. Інвестиції повинні працювати і приносити прибуток. Для цього потрібне підґрунтя у вигляді раціональної організації труда, раціонального економного сучасного менеджменту, стратегічного підходу, поваги до власних громадян, любові до міста, знання власних достоїнств, вміння їх презентувати і, перш за все, вміння вчитись у інших.
Використана література:
1. Миронюк М., Тимофеев И. Государство состоялось// Эксперт, № 1-2 за 15.01.2007. – С. 68-72.
2. Полунєєв Ю. Соціально відповідальний бізнес = конкурентоспроможна країна // Корпоративна соціальна відповідальність в Україні: експертна думка. Збірник статей та рекомендацій. – К.: Стилос, 2007. – С. 29 – 40.
3. Саламатов В. Эффективность управления городом и демократия: сравнение восприятия существующего положения в Украине, России и США // Матеріали III міжнародної конференції «Розвиток демократії та демократична освіта в Україні». - Канадсько-Український проект «Розбудова демократії», Львів, 20-22 травня 2005 року. - www.democracy.kiev.ua
4. Drucker P.F. Essential Drucker. - Recorded Books, 2001.
5. Warren M. Вступ до лін-менеджменту. Презентація на Першому російському форумі по лін-менеджменту, Екатерінбург, 6-7 червня, 2006 р.
[1] Fortune 500 – Список 500 кращих компаній США.
[2] Сигма – в даному випадку середнє квадратове відхилення як статистична міра розкиду точності/правильності виконання, надання послуг тощо.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Конституційні аспекти місцевого самоврядування в контексті політичної реформи
Система навчання для органів місцевого самоврядування
Співробітництво України і Швеції в сфері розвитку місцевого самоврядування триває
Конституційна демократична держава як чинник розвитку громадської активності населення
Концептуальні підходи до формування системи професійного навчання фахівців для місцевого самоврядування