Сторінка
1
17 квітня 2007 року виповнилось 15 років з часу заснування Фонду сприяння місцевому самоврядуванню України (далі - Фонд). Однак ми не будемо відтворювати у цій статті його історію, здобутки та невдачі. Ми спробуємо пояснити сутність одного із перспективних напрямків діяльності Фонду на 2007-2008 рр. Початком реалізації цього напряму діяльності став круглий стіл «Розвиток громад через формування міжрегіональної муніципальної консультативної мережі» (Київ, 21 лютого 2007 р.), у ході якого були обговорені такі основні питання: потенціал муніципального консалтингу у розв'язанні організаційно-управлінських проблем органів місцевого самоврядування; проблеми правового, організаційного, інформаційно-аналітичного забезпечення муніципального консалтингу як інституціональної системи; участь неурядових організацій у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування тощо.
Аналіз стану функціонування муніципального консалтингу в Україні засвідчує, що цей інститут потребує цілеспрямованої державної політики підтримки, яка має передбачити:
Ø створення нормативно-правової бази регулювання консалтингової діяльності, яка б включала систему державної атестації і ліцензування цього виду діяльності, класифікатор консультаційних послуг для сфери місцевого самоврядування, критерії та процедури виміру вартості та якості консультаційної послуги, передбачала б нормативно обумовлену статтю витрат місцевого бюджету на придбання консультаційної послуги;
Ø розроблення та реалізацію ефективної національної стратегії щодо координації діяльності донорських організацій, які працюють в сфері муніципального та регіонального розвитку й об’єктивно сприяють становленню в Україні муніципального консалтингу;
Ø сприяння утворенню професійного об'єднання консультантів муніципальної сфери, призначення якого полягає у контролі якості консультаційних послуг, захисті ринку консалтингових послуг від непрофесійної діяльності, наданні достовірної інформації про систему, можливості та професійний рівень окремих суб’єктів консалтингу.
Ø сприяння розвитку інформаційного простору та інформаційної мережі для обміну муніципальним досвідом, впровадження механізмів координації діяльності суб'єктів муніципального консалтингу.
У рекомендаціях круглого столу зазначено, що найкращим способом розв'язання комплексу цих проблем є створення міжрегіональної мережі суб'єктів муніципального консалтингу (далі – «ММК» - мережа муніципального консалтингу). Зважаючи на те, що співпраця суб’єктів різних секторів суспільства за принципом мережі є досить новим і незвичним для більшості представників органів місцевого самоврядування та громадськості, ми спробуємо пояснити суть та роль такої співпраці, яка здійснюється, головним чином, шляхом обміну інформацією, досвідом та знаннями.
«ММК» не передбачає створення окремої юридичної особи, не передбачає будь-яких форм організаційного примусу. Замість цього пропонується створити комплекс взаємовідносин та інформаційних зв'язків між окремими органами публічної влади і структурами суспільства (бізнесу та організацій громадянського суспільства) на місцевому, регіональному, центральному рівнях. Приєднання до мережі може бути стимульовано лише у один спосіб – через пошук спільного корпоративного інтересу та взаємовигоди. Зважаючи на це, «ММК» не може бути чіткою системою, у якій діють чітко визначені правила та обмежена кількість учасників мережі. Вона відкрита як до приєднання, так й до добровільного виходу. Тобто, це відкрита гнучка структура, яка функціонує як система розгалужених інформаційних зв’язків з місцевими та регіональними колективами та тими структурами, які представляють їх інтереси. З часом конфігурація «ММК» може змінюватись відповідно до виникаючих проблем та формування інтересу з боку інших потенційних суб'єктів територіального розвитку.
Призначення «ММК» полягає у забезпеченні постійного діалогу для обговорення актуальних проблем територіального розвитку, спільного його планування, створення проектів та програм їх реалізації. Тому ця структура може розглядатись також як модель представництва та реалізації інтересів місцевих, регіональних, центральних суб'єктів влади, державних та недержавних виробників суспільних благ та тих, хто може надавати на професійному рівні консультації щодо розв'язання тих проблем, які виникають. Взаємна зацікавленість формує множинність стійких узгоджених ієрархій місцевого, регіонального, центрального рівнів.
«ММК» формується на засадах добровільності та рівноправ'я учасників. Цілісність та стійкість цієї структури забезпечується багатьма факторами, зв'язками і залежностями, які ґрунтуються на довірі між її учасниками, обміном інформаційними, а в разі необхідності на контрактних умовах іншими ресурсами. Сутність ММК як гнучкої структури полягає у формуванні різних конфігурацій інформаційно-комунікативних контактів, які є основою для процесу спільного розроблення та прийняття рішень представниками публічно-управлінських структур всіх рівнів, органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування та їх об'єднань, підприємств різних секторів економіки та форм локального господарювання (або їхніх асоціацій), громадських структур, центрів публічної політики, мозкових центрів, які зацікавлені у створенні та реалізації проектів територіального розвитку, спрямованих на зростання виробництва суспільних благ.
1 2
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Підвищення ефективності житлово-комунального господарства України
Базовий рівень місцевого самоврядування – ключовий аспект реформування системи влади в Україні
Асоціації органів місцевого самоврядування як суб'єкти лобіювання
Партії і місцеве самоврядування
Ключові проблеми державної регіональної політики України