Сторінка
4
Реконструкція змісту ефективних управлінських практик за допомогою представників місцевих органів влади України дозволило відокремити біля 400 своєрідних засобів, умов, засад та технологій ефективного управління містом, які були згруповані у 16 факторів (груп). Це показало, що управлінський персонал українських міст має у власній оперативній свідомості досить багатий управлінський інструментарій. Але теж саме дослідження продемонструвало, що в діяльності органів влади українських міст більш-менш впевнено визнається наявність тільки трьох-чотирьох із 16 груп ефективних управлінських практик [3]. Те саме дослідження продемонструвало наявність значно різного бачення, розуміння стану, потреб і перспектив розвитку місцевого управління з точки зору муніципальних управлінців і населення, з цих досить різних позицій управлінця і рядового жителя. Представники органів влади значно більш позитивно ніж жителі міст оцінювали наявність в їх діяльності ефективних управлінських практик. Потрібне сказати, що останній висновок не являється унікальним у світовій практиці муніципального управління. Це типовій результат. Питання – у ступені різниці. Для українських міст вона була значно більшою, ніж для американських, де теж не все занадто добре, але де співробітництво влади і населення відчувається на кожному кроці.
5. Бар’єри і западні до використання консалтингу і проведення змін
Будь-які реформи потребують застосування певної техніки безпеки. Потрібно пам’ятати, що кожне удосконалення вимагає зміни, Але не кожна зміна приносить удосконалення. Зазвичай вважається, що люди побоюються змін. З першого погляду це, можливо, здається істиною. Вважайте, що побоювання засноване в основному на очікуванні негативних наслідків від змін. Ми маємо тенденцію робити подібні припущення, коли цілі змін ясно не заявляються. Щоб більш конструктивно підійти до цього питання рекомендується взяти всіх людей, на яких зміни впливатимуть безпосередньо або побічно, і розглянути їх позицію відносно наступних питань:
- наявність тих, хто боїться щось втратити в результаті змін;
- наявність тих, чий статус може змінитися, а він/вона не готові для цього;
- наявність тих, чиї владні повноваження можуть бути перевизначені;
- наявність тих, чиїй безпеці загрожують зміни;
- наявність тих, чиї доходи і зручності життя можуть бути скомпрометовані.
Крім того, варто замислитися, чи готові місцеві органи влади шукати відповіді не тільки на питання Що змінювати, але також Як і Чому?
До основних бар’єрів проведення змін в муніципальному управлінні можливо віднести також досить високий рівень освіти в Україні, який часто не допомагає поступово змінювати наше життя на краще, а, навпаки, мішає цьому.
Поряд з переліченими бар’єрами для проведення змін в муніципальному управлінні варто усвідомлювати основні «пастки» послідовного поліпшення місцевого менеджменту, а саме:
- Покладання на «експертну думку» замість фактів.
- Передчасний перехід до певного розв'язання проблем.
- Фокусування на симптомах, а не на причинах.
- Звернення до «нерозв'язних проблем». Перед тим, як братися за вирішення якої-небудь проблеми потрібно задатися питанням, чи не лежить ця проблема за межами вашого контролю або впливу?
- Осуд людей замість системи. Варто розуміти, що «помилка оператора» не є правильною відповіддю.
- Робота з єдиною причиною, в той час, коли проблема може бути комплексною і мати безліч взаємозалежних причин. Завжди існує дві причини - Процес і Система. Потрібно обов'язково ідентифікувати обидві.
6. Де перш за все може бути корисним муніципальний консалтинг?
В назві доповіді міститься кілька запитань. Найкоротше – чи потрібен консалтинг органам місцевого самоврядування? Коротка відповідь: Так, потрібен для подолання національних управлінських особливостей задля підвищення якості життя більшої частини населення (а не лише вузького кола осіб) в умовах жорсткої міжнародної конкуренції за допомогою запровадження успішного досвіду інших міст, регіонів, країн, оскільки на власному робочому місці керівнику буває вкрай важко самостійне вийти із замкнутого кола звичних адміністративних повсякденних справ, щоб побачити ситуацію ззовні та під новим кутом.
Крім забезпечення відповідності поточної діяльності органів місцевого самоврядування динамічним змінам вітчизняного законодавства за допомогою правового консультування, зовнішній консалтинг може привнести нові перспективи, розкрити нову якість життя за допомогою:
- кваліфікованого «підйому грошей», ефективного залучення інвестицій заради суспільної віддачі, заради суспільного блага;
- організаційного розвитку органів влади і ключових підприємств з попередньою оцінкою вихідного стану та потреб у розвитку;
- цілеспрямованого використання бюджетних коштів заради задоволення суспільних потреб;
- стратегічного розвитку територій, бачення майбутнього;
- економного використання обмежених ресурсів за допомогою застосування бережливого менеджменту (лін-менеджменту);
- розвитку людських ресурсів;
- проведення змін.
7. Джерела вітчизняного муніципального консалтингу
Ініціатива Фонду сприяння місцевому самоврядуванню стосовно створення мережі зовнішнього консалтингу з’явилась не на порожньому місці. На мій погляд крім західної традиції існує декілька вітчизняних джерел муніципального консалтингу. До них можна віднести Московську школу логіки Г. П. Щедровицького, Школу ділових ігор Київського інституту будівництва і архітектури, Школу регіонального управління, яка зародилась в Київському Інституті кібернетики НАН України. В семінарах Щедровицького, які проходили і в Україні, ще за радянських часів приймали активну участь професійні архітектори і дизайнери, історики і психологи, люди багатьох професій, які вже тоді – з кінця 60-х років професійно працювали в галузі архітектури і містобудування, приймали участь у створенні «миследіяльності» соціального проектування, а пізніше стали активними учасниками муніципального руху з початку Перебудови, під час розпаду Радянського Союзу і отримання бувшими республіками статусу незалежних держав. Деякі громадяни України знайшли себе і свою професію в цьому товаристві завдяки їх участі в семінарах.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Стан та шляхи подальшої імплементації європейської хартії місцевого самоврядування в Україні
Демократія участі громадян у прийнятті управлінських рішень на місцевому рівні
Управлінсько-методологічні проблеми муніципального розвитку
Реформа системи управління в органах місцевого самоврядування
Органи місцевого самоврядування можуть бути сторонами колективних трудових спорів