Сторінка
9

Проведення топографо - геодезичних робіт при розпаюванні земель колективної власності

де n - кількість прийомів,

- помилка візування,

m0 - помилка відліку.

Помилка візування () залежить від гостроти зору спостерігача, збільшення

труби, вигляду сітки ниток, форми, розміру і освітлення візирних марок, стану атмосфери тощо. Для попередніх розрахунків можна прийняти = 2" (оптичні теодоліти).

В оптичних теодолітах за помилку відліку (m0) переважно вважають помилку суміщання зображень штрихів лімба. Спеціальними дослідженнями встановлено,що при штучному освітленні лімба m0 ≈ 0,”34,а при природному m0 ≈1”. За несприятливих умов m0 ≈ 2", На підставі цих даних можна підрахувати необхідну кількість прийомів,

(28)

Для полігонометрії 4 класу отримаємо n =5; 1 розряду - 3; 2 розряду - 2, що досить добре узгоджується з вимогами інструкції.

5. Помилка за вплив довкілля при кутових вимірюваннях є явною систематичною помилкою. Довкілля впливає як на положення самого теодоліта, так і на якість візування трубою, Так, під час вимірювання кутів, можливе осідання ніжок штатива, боковий тиск вітру спричиняє зміщення приладу з центру знака, а боковий поривчастий вітер викликає його тремтіння, боковий нагрів штатива веде до різного видовження ближніх і дальніх ніжок штатива, нерівномірна освітленість марок або інших візирних пристосувань призводить до значних помилок візування (помилок фаз). Забрудненість повітря на будівельному майданчику або вулиці погіршує видимість, а це призводить до продовження часу вимірювань а, отже, і їх точності.

Під впливом конвекційних потоків (термічна турбулентність) у приземному шарі повітря виникають коливання зображень візирних пристосувань, що усклад­нює візування.

Найбільші викривлення у результати кутових вимірювань вносить бокова рефракція, що виникає внаслідок значних бокових різниць температури біля стін будинків і споруд, башт, труб, працюючого технологічного обладнання. На рис.3.6

показане температурне поле на освітленій сонцем вулиці міста.

З рис. 3.6 випливає, що на віддалі 1,5-2 м від стінки інтенсивності віддачі тепла значно змен­шується. Залежність бокової рефракції від метеорологічних елементів визначається формулою

Рис.3.6

(29)

де В - тиск атмосфери, мм;

Т- температура повітря, 0К;

S - довжина лінії візування, м; dT/dx - боковий градієнт температури на 1 м.

Враховуючи, що бокова рефракція явно систематичного характеру, прирівняємо формули

(30)

З цієї залежності визначаємо dT/dx.

Приймемо для розрахунків В-750 мм, Т=300°К, 8=500м (4 кл).

Після обчислень отримаємо:

4 клас- dT/dx « 0,01 °/м;

З наведених даних видно, що на міській вулиці із суцільною забудовою знайти періоди дня з такими малими градієнтами температури дуже важко, а отже, потрібні інші методи послаблення впливу бокової рефракції, тобто:

І.Ходи полігонометрії проектувати при можливості вздовж тіньового боку вулиці.

2. Уникати розміщення на шляху візирного променя об'єктів з сильним тепловим випромінюванням.

3. Віддаляти сторони полігонометричного ходу від освітлених сонцем будинків не менше як на 1,5-2 м.

4. Кутові вимірювання виконувати у ранкові та вечірні години спокійних зображень, коли значно вирівнюється температура як по вертикалі, так і по горизонталі. Максимально використовувати дні з похмурою погодою, весняні та осінні періоди. Полудень повинен бути виключеним зі спостережень кутів.

5. При встановленні штативів з-під ніжок необхідно прибрати дерн, а на асфальті в літні сонячні дні робити невеликі заглиблення. Ніжки штатива і теодоліт необхідно захищати від прямих сонячних променів.

6. Постійно слідкувати за станом центрування теодоліта і візирних марок.

7.Припиняти кутові вимірювання, якщо вітер викликає тремтіння приладу.

8. На слабших ґрунтах під ніжки штатива необхідно забивати кілки.

9. Помилки вихідних даних не впливають на точність кутових вимірювань, але впливають на кутову нев'язку в ході. З метою їх послаблення необхідна якнайчастіша прив'язка ходу до пунктів вищого класу або застосування гіроскопічного орієнтування.

3.8.2 Основні принципи розрахунку точності лінійних вимірювань

Розрахунок точності лінійних вимірювань, врахування ступеня впливу випадкових і систематичних помилок залежить від виду полігонометрії, точніше від способу вимірювання ліній. Так, якщо для вимірювання ліній будуть застосовуватись мірні дроти, рулетки, мірні стрічки, то випадкові помилки нагромаджуються

пропорційно до , а систематичні - пропорційно до n. При вимірюванні ліній світловіддалемірами впливом систематичних помилок можна знехтувати. Таким чином, маємо:

(31)

(32)

Як випливає з формул і з наведеного вище, найважливішим є врахування співвідношення між випадковими та систематичними впливами. Це особливо стосується випадків використання мірних дротів, стрічок і рулеток. Співвідношення між цими впливами залежить не тільки від самих названих приладів, але і від методу вимірювань, зовнішніх умов, навичок виконавців тощо. Під час лінійних вимірювань необхідно так організувати роботу, щоб коефіцієнт систематичного впливу Я складав не більше ніж 3-4% від .

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 


Інші реферати на тему «Різне»: