Сторінка
1

Міжнародна електронна комерція: сучасний стан та перспективи розвитку в Україні

Протягом останнього десятиліття фахівці в галузі світової економіки усе більше відзначають тенденцію зсуву грошового потоку в сферу електронного бізнесу - комерції в Інтернет, що підтверджує факт величезного впливу Інтернет-технологій на глобальні світові економічні процеси. Саме з появою Інтернету на початку 1990-х років революційний ефект комп'ютерів і комп'ютерних технологій почав відчуватися у всіх сферах життя суспільства. За кілька років торгівля в Інтернеті стала одним з наймогутніших сегментів національних економік промислово-розвинутих країн, особливо США. Компанії і підприємці стрімко відкривають для себе можливості Інтернету та прагнуть максимально їх використовувати за допомогою швидкого навчання, обробки та передачі інформації, грошей, товарів. Суспільство переходить на якісно новий етап розвитку, де визначальну роль відіграє інформація.

У недалекому майбутньому через нерівномірність впровадження інформаційно-телекомунікаційних технологій з'явиться зовсім новий вид соціальної нерівності - інформаційної - як у межах окремих країн, так і в глобальному масштабі. З'являться такі поняття, як "інформаційно багаті" і "інформаційно бідні" країни. Очевидно, що до останніх будуть належати країни, що розвиваються, і країни з перехідною економікою, у тому числі, можливо, й Україна, а це ще більше посилить розрив у розвитку і нерівномірності нагромадження багатства.

І оскільки рівень розвитку країни оцінюється рівнем її інформатизації, а розширення інформаційних технологій і Інтернет безпосередньо впливають на економічне зростання країни, то завданням номер один для України є якомога швидше входження в систему міжнародної електронної торгівлі і підтримка Інтернет-економіки у всіх сферах економічної діяльності.

На жаль, ці питання недостатньо глибоко розглядаються вітчизняними авторами. Значна увага приділяється ролі інформаційних технологій у розвитку сучасної економіки, поглибленні міжнародного співробітництва, побудові постіндустріального суспільства в цілому, і лише декілька авторів, таких як А. Чухно (4), В. Новицький (1), Н. Меджибовська (2), О. Чубукова (3), аналізують нові сфери підприємництва, які розвиваються в Україні на основі новітніх інформаційних технологій.

Тому мета даної статті - виявлення сучасних світових тенденцій розвитку електронного бізнесу та аналіз можливостей і перспектив участі України у всесвітній електронній торгівлі шляхом:

- визначення глобальних тенденцій у сфері Інтернет-технологій, використовуючи досвід США як світового лідера в електронній торгівлі;

- вивчення можливостей європейського ринку інформаційних технологій та його розвиток у найближчі роки;

- розгляду сучасного стану українського сегмента Інтернету та перспектив розвитку електронної комерції в нашій країні;

- виявлення необхідних умов для більш швидкого включення України в міжнародну систему електронної торгівлі.

Інтернет відкрив нову еру в історії людства. Всесвітня павутина й електронна комерція швидко стали силами, що здійснили великі зміни в суспільстві, поставили масу нових завдань і відкрили масу нових можливостей.

Що стосується використання Інтернет у всесвітньому масштабі, то до 2000 р. нараховувалося близько 327 млн користувачів, з них тільки в США чисельність перевищувала 100 млн чоловік. Сьогодні Інтернет нараховує 700 млн користувачів, і найближчим часом їхня кількість зросте до 1 млрд. Число сайтів, що складало в 1993 р. 26 тис., сьогодні перевищує 5млн. Аналітики вважають, що до 2005 р. на всій Землі буде понад 77 млн дітей і підлітків, що користаються Інтернетом ( 4).

На сьогоднішній день лідером у сфері новітніх технологій електронної комерції є США. Цьому сприяло стійке економічне зростання1990-2000 рр., що супроводжувалося збільшенням продуктивності праці вдвічі за цей період. У той же час стрімко розвивалася індустрія комунікаційних технологій, значно підвищувалася кількість користувачів, радикально змінилася вартість комп'ютерів та їх комплектуючих. Якщо в 1990 р. лише 15% родин США мали комп'ютери, то сьогодні цей показник перевищує 50%. Причина полягає в тім, що в період з 1987 до 1994 року комп'ютери дешевшали на 10 - 12 %, а з 1995 р. - майже на 20% щорічно.

Галузь електронної комерції зростає надзвичайно динамічно - на початку століття вона подвоюється щорічно, а наприкінці 2003 року обсяг світової торгівлі через мережу Інтернет досяг майже 1,25 млрд дол. США (1).

Важливим компонентом розвитку є створення галузевих Інтернет-ринків. Так, наприклад, у 2000 році три світові автомобільні корпорації - "Форд мотор", "Дженерал моторс", "Даймлер-Крайслер" з метою сприяння закупівлі комплектуючих деталей та інших товарів, прискорення виробничого процесу та зниження собівартості кінцевої продукції оголосили намагання створити найбільший у світі спеціалізований автомобільний Інтернет-ринок, який також дозволить зменшити термін доставки комплектуючих та автомобілів покупцям з 2 місяців до 10 днів.

Важлива галузь електронної комерції - комерція "бізнес - споживач" - прискорює темпи розвитку. Незважаючи те, що більшість світових користувачів увійшли в Інтернет тільки два роки тому, за даними Forrester Research, у 1994 р. споживачі США витратили на купівлю в Інтернеті тільки 240 млн дол., а в 2000 р. - уже близько 10 млрд дол. США. З них 33% - на комп'ютерні товари, 23% - на подорожі, 13% - на розваги, 10% - на квіти і подарунки, 5% - на одяг. Близько 40 % покупців США використовують свої web-сайти для проведення хоча б деяких комерційних трансакцій.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Різне»: