Сторінка
8

Методи кількісного аналізу ризику

Експерти оцінюють кожний із критеріїв у таблиці за на­ступною шкалою: 0 - критерій у даному стовпці має перевагу перед критерієм у даному рядку; 1 - критерій у даному рядку має перевагу перед критерієм у даному стовпці. Ранг критерію визначається сумою чисел у рядку, критерії вищих рангів ма­ють більшу суму чисел (нулів і одиниць), їм варто віддавати перевагу. Даний підхід доцільно використовувати при великій кількості оціночних критеріїв, коли їх неможливо інтуїтивно ранжирувати.

У міру накопичення даних попередніх оцінок ступеня важливості виділених критеріїв отримані результати врахо­вуються при наступних циклах аналізу. Отриманий ранжований ряд критеріїв надалі може бути використаний для оцінки ступеня ризику роботи з конкретними діловими партнерами (постачальниками, посередниками, інвестора­ми тощо).

Далі ранги критеріїв (суми балів) переводяться у вагомість (у частках одиниці) за наступною схемою:

•розраховується сума балів (), для розглянутого прикладу вона дорівнює 36 (5 - 36);

•розраховуються вагомість кожного з розглянутих крите­ріїв за формулою , для критеріїв записаних у табл. 4.8, відповідно, одержуємо: 0,222; 0,083; 0,195; 0,167; 0,140; 0,055;0,111; 0,027.

На другому етапі будують таблицю оцінки кожного з мож­ливих ділових партнерів за зазначеним комплексом критеріїв (табл. 9). Таблиці аналогічного віщу будують для кожного з можливих партнерів.

Таблиця 9

Критеріальна оцінка можливого ділового партнера

Оцінка

Порядкова школа

Критерії

1

2

3

4

5

6

7

8

9

4

Лідируючі позиції

1

               

3

Гарні позиції

 

1

1

1

         

2

Середні позиції

       

1

1

     

1

Погані позиції

           

1

 

1

0

Найгірші позиції

             

1

 

У стовпцях з номерами критеріїв (або назвами) проти ряд­ків з відповідною оцінкою проставляють відмітки, які показу­ють позиції розглянутого ділового партнера по кожному оціноч­ному критерію окремо. Ступінь диференціації оціночної шка­ли може бути різною. Табл. 9 побудована для оцінки одного з розглянутих партнерів, для інших вона буде мати інший ви­гляд (кількість таблиць повинна відповідати кількості можли­вих ділових партнерів).

Далі визначають відносну оцінку (на думку експертів) кожного з потенційних партнерів за кожним з виділених кри­теріїв. Оцінка ділового партнера за розглянутим критерієм визначається за формулою

(22)

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Різне»: