Сторінка
6

Вишивка на уроках трудового навчання у молодших класах

У шитті шов “уперед голку” застосовують тоді, коли треба зметати окремі деталі, позначити середину виробу, контур малюнка, зробити зборки. Відповідно змінюється і назва шва.

Для пояснення виконання шва “уперед голку” спочатку треба роз’яснити учням, що спосіб виконання шва і його назва мають суттєву спільну ознаку: голка увесь час просувається уперед, по ходу шва, проколюючи тканину і утворюючи рівненькі стібки. Перед виконанням шва на тканині слід запропонувати учням виконати його на папері у клітинку для того, щоб розвинути у дітей окомір і відчуття ритму.

Після виконання учнями шва “уперед голку” на тканині вчитель повинен пояснити учням, що на основі цього шва виконуються й інші ручні шви:

– прокладний шов (яким намічають, прокладають контури малюнка),

– зметувальний шов (яким зметують окремі деталі виробу),

– копіювальні стібки або сильця (які застосовують для точного перенесення ліній з однієї деталі виробу на іншу, парну деталь).

Виконання

основних

стібків

Зметування деталей

стібками “вперед голку”.

Заметування зрізів

стібками “вперед голку”.

Позначення контурів викройок стібками

“вперед голку”.

Конспект уроку трудового навчання на тему:

“Шви. Оздоблення виробів. Шов “уперед голку”,

його призначення, прийоми виконання”.*

Тема. Шви. Оздоблення виробів. Шов “уперед голку”, його призначення, прийоми виконання.

Мета. Прищеплювати учням трудові навички мистецтва вишивки. Ознайомити учнів з простими швами, зокрема зі швом “уперед голку”, його призначенням і прийомами виконання. Виховувати естетичні смаки дітей. Розвивати зацікавленість до народної вишивки.

Обладнання. Таблиця “Прості шви”, зразки простих швів, зразки виробів, виконаних на основі простих швів, голка, нитка, полотно, ножиці, папір у клітинку, таблиця “Матеріали ,інструменти та пристрої для вишивання”.

Хід уроку.

І. Організаційна частина. Перевірка наявності в учнів необхідного приладдя і матеріалів.

ІІ. Актуалізація досвіду учнів, запитання репродуктивного характеру:

– Яку тему вивчали на минулому уроці? Який виріб виготовляли?

– Що таке бахрома? Для чого її виготовляють на серветках, рушниках, скатертях?

– Які інструменти і матеріали ми використовували при пришиванні ґудзиків, виготовленні бахроми?

– Як необхідно користуватися ножицями, голкою під час роботи?

– Відгадайте загадки:

а) Чорні, білі, кольорові .

Шити все вони готові .

Плаття, шапки, рушники,

Допоможуть вам . (нитки)

б) Маленька, тоненька,

рук не має, а гарно вишиває.

(Голка)

в) Круглі вушка,

Гострі ручки.

Ніжки чик-чик –

Вирізали рушник.

(Ножиці)

ІІІ. Повідомлення теми і завдання уроку.

ІV. Організація процесу засвоєння нового матеріалу.

1. Показ серветки, вишитої швом “уперед голку”, виявлення початкових висновків учнів про форму серветки, колір ниток, призначення серветок.

2. Пояснення учням призначення і прийомів виконання шва “уперед голку”.

3. Виконання шва вчителем на тканині, на папері у клітинку, пояснення про необхідність дотримання однакової величини стібків.

4. Виконання учнями шва на папері у клітинку.

5. Виконання учнями шва на тканині (учні вишивають зразок шва довжиною 10-15 см).

6. Індивідуальна допомога дітям.

V. Виставка кращих робіт. Аналіз робіт, словесне оцінювання учнів.

VI. Підсумок уроку.

VІІ. Домашнє завдання: підготувати тканину розмірами 15 см * 15 см для вишивання на наступному уроці серветки швом “уперед голку” (або принести серветку, виконану і оздоблену бахромою на попередньому уроці).

Зметувальний шов*

Найчастіше цей шов застосовують для зметування (з’єднання) деталей і для заметування зрізів. При цьому довжина стібка в залежності від виду матеріалу і ширини шва дорівнює 1-3 см. Кожен новий стібок починають на невеликій відстані від щойно виконаного. Цими стібками у шитті позначають лінію середини спинки, рукавів, лінію талії та ін.

Для міцного з’єднання тонких і еластичних матеріалів застосовують строчку з дрібними часто розташованими стібками (близько 5 стібків на 1 см).

Таку роботу полегшує тонка і коротка голка. Нитки повинні бути тонкими і ретельно підібраними до кольору тканини (можна використовувати нитки основи).

Важливо наголосити учням на те, що перед зметуванням деталей необхідно кожну деталь акуратно розпрасувати. Складати ж деталі необхідно лицевою стороною до лицевої сторони.

Шов “через край”**

Швом “через край” з’єднують два краї тканини. Виконують його тонкою голкою і тонкою ниткою, бажано шовковою. Голкою проколюють через два шари тканини на відстані 3-4 мм від краю, нитку сильно затягують. Стібки розташовують один біля одного.

Цим швом пришивають кружево, виконуючи вузький, майже непомітний шов. Стібками “через край” з’єднують деталі із шкіри, натурального і штучного хутра. Для більш міцнішого з’єднання деталей шов “через край” виконують у двох напрямках.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Образотворче мистецтво»: