Сторінка
8
Стебловий шов
На ознайомлення із оздоблювальними швами в ІІ класі і на оздоблення ними виробів відводиться лише одна година (за стабільною частиною програми). Тому вчителеві необхідно організувати роботу з учнями на уроці так, щоб за одну годину учні отримали поняття про оздоблювальні шви, практично з ними ознайомились і до кінця уроку виготовили виріб ,у якому б органічно поєднувалися всі шви, вивчені на уроці. Така робота вчителя потребує ретельної підготовки. Крім зразка виробу, зразків швів і пояснення вчителем способів виконання швів ефективним буде використання таблиць із зображенням поетапного виконання кожного із оздоблювальних швів. Демонстрування вчителем виконання кожного шва на тканині (у збільшеному вигляді) повинно супроводжуватись коментуванням і аналізуванням відповідного етапу, зображеного на таблиці. Вибір вчителем кількості швів, які повинні бути виконані учнями за урок, повинен залежати від рівня умінь і навичок учнів класу. Тільки за таких умов можливий бажаний ефект уроку.
Ескіз узору,
який можна використовувати
для оздоблення хусточки для ляльки
різними оздоблювальними швами.
шов “петля уприкріп”
шов “ялинка”
шов “ланцюжок”
Шов “штопка”*
Шов “штопка” дуже простий і відомий всім. Ним з’єднують краї виробів, лагодять одяг, панчохи і шкарпетки, виготовляють декоративні ґудзики. Застосовують його і у вишиванні.
Шов “штопка” має кілька видів. Найпростіший з них – переплетення поздовжніх ниток поперечними (див. ст. 40 , малюнок ”а”). Розглянемо й інші способи.
При заштопуванні дірочок спочатку прошивають краї дірочки стібками “уперед голку”. Потім закріплюють робочу нитку вище дірочки і перекидають її справа наліво. Після цього перший ряд зліва направо прошивають петельками, набираючи на голку робочу нитку і тканину (див. малюнок “б”). Другий і наступні ряди виконують так: перекривають дірочку робочою ниткою справа наліво і роблять петлі, але тепер на голку набирають нижній край попередніх петельок і робочу нитку.
Мереживо з петельок способом шва “штопка” теж просте у виконані (див. малюнок “в”). У цих двох випадках поперечна нитка прокладається лише в першому ряду, а робоча нитка наступного ряду вколюється в петельки першого, попереднього. По боках закріплюється в тканині.
Найдоступнішим для дітей молодшого шкільного віку є шов “штопка” способом переплетення поздовжніх ниток поперечними. Для пояснення способу його виконання рекомендується використовувати замість тканини картон з імітованою “діркою”. Для тренувальної вправи варто роздати учням заготовки: шматочки нецупкого картону з прорізаними усередині дірочками. Тільки після виконання шва “штопка” на таких заготовках учень може сміливо приступати до штопання дірочок на панчішках, шкарпетках та іншому одязі.
Шов “штопка”:
а) переплетення поздовжніх ниток поперечними;
б) штопання петельками;
в) мереживо з петельок, утворене швом “штопка”
Узори вишиті за
допомогою шва “штопка”.
Хрестикові шви*
На вишивання хрестиком у початкових класах відводиться: у ІІ класі – 3 години; у ІІІ класі – 2 години.
Техніка вишивання хрестиком – одна з найвідоміших у народних вишивках. Ними вишивали переважно одяг і рушники. І в наш час цим швом вишивають дитячі і чоловічі сорочки, блузки, плаття, скатерті, серветки, рушники, подушки, килими, сумки, панно, та ін.
Вишивати хрестиком можна по рахунку ниток, по канві або по контурах. Краса хрестикового шва залежить від точності та порядку накладання стібків: усі верхні стібки повинні переплітати нижні у одному напрямі.
Хрестиковий шов виконують двома способами:
при першому способі стібки укладають спочатку в одному напрямку, а потім в протилежному (див. ст 42, малюнок “б”, “в”) так, щоб вони перетиналися посередині.;
другий спосіб важчий, але кращим утворюється шов; хрестики виконують один за одним, вколюючи голку то справа наліво, то зверху вниз (див. мал. ”в”).
У ІІ класі учні ознайомлюються з використанням канви при вишиванні хрестиком і вишивають серветку за вибором. На цю роботу відводиться 3 години.
У ІІІ класі школярі вчаться вишивати хрестиком без використання канви, по рахунку ниток. Учні шиють виріб за вибором (одяг для ляльки, футлярчик для ножиць, котушок, подушечку-гольничок) і вишивають його хрестиком.
На цю роботу відводиться 2 години.
Хрестикові шви
а) схеми узорів;
б) спосіб виконання стібків;
в) спосіб виконання стібків.
Узори хрестиком перезнімають з таблиць чи виробів на міліметровий папір чи папір у клітинку. Щоб вишити узор, потрібно перемалювати його рапорт. Рапорт – це частина узору, що повторюється. Кожна клітинка паперу відповідає хрестикові узору. Можна заштрихувати кольоровим олівцем клітинки – хрестики на малюнку, а можна в кожній клітинці кольором малювати хрестик.
Вишивання гладдю*
Гладь – це вишивання прямими та похилими стібками, які повністю або частково заповнюють площину узору. Існує багато видів гладі, але у початкових класах ознайомлюються з найпростішим видом – двохсторонньою вільною гладдю.
Назва цієї техніки походить від способу накладання стібків: при вишиванні двохсторонньою гладдю з обох сторін тканини утворюється однаковий малюнок.
Гладь використовується в кольорових рослинних орнаментах. Стібки накладають так: дрібні листочки вишивають косою гладдю, а ягоди – прямою ( див. ст. 43 , малюнок “а”, “б”). В більших елементах стібки гладі розташовують по формі узору: в пелюстках квіток – від краю до центра ( малюнок “в”), в листочках –від краю до середини, у напрямі жилок. Інколи контур листка зашивають не повністю, як показано на малюнку “г”.
Інші реферати на тему «Образотворче мистецтво»:
Вишивка: історія, особливості, народні майстри
Ліплення в початковій школі: методика проведення уроків ліплення
Розвиток творчих здібностей учнів на уроках образотворчого мистецтва (з досвіду роботи вчителя)
Закарпатська дерев‘яна пластика ХХ ст. Дерев‘яні іграшки
Вишивка – багатогранне явище Української культури