Сторінка
1
4 КЛАС
Мета уроку: поширити знання про жанр натюрморту; розвивати практичні навички роботи аквареллю; удосконалювати вміння вибудовувати предмети, о складають натюрморт, добирати необхідні відтінки, інтенсивність кольору та півтони, передавати об’єм, фактуру зображуваних предметів.
Тип уроку: розширення та поглиблення знань і вмінь.
Техніка виконання: живопис аквареллю.
Обладнання: для вчителя – репродукції картин видатних художників (у жанрі натюрморту), роботи учнів попередній років; для учнів – акварельні чи гуашеві фарби, палітра, товсті і тонкі пензлі, склянка з водою, альбом, словник для запису термінів з образотворчого мистецтва.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Вчитель психологічно настроює дітей до сприймання нового матеріалу.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Малюнок акварельними фарбами натюрморту “Глечик і яблуко”.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Актуалізація опорних знань учнів.
Отже пригадаємо види образотворчого мистецтва (живопис, скульптура, графіка, декоративно-прикладне мистецтво, архітектура).
До жанрів образотворчого мистецтва належать: портрет, пейзаж, натюрморт, історичний, батальний. Анімалістичний.
2. Словникова робота.
Жанр – вид творів мистецтва, який характеризується певними ознаками.
Зображення тварин називається анімалістичним жанром.
Картини, присвячені подіям і сценам повсякденного життя, належать до побутового жанру.
Твори, які зображують історичні події належать до історичного жанру.
Картини, присвячені воєнним подіям – битвам, епізодам війни, належать до батального жанру.
- А як називається жанр, що зображує краєвид? (Пейзаж)
Жанр в якому відображена людина або група людей називається портрет.
3. Вступна бесіда.
- Подивіться на репродукцію картини І.Т. Хруцького “Квіти і плоди”. Назвіть предмети, зображені на ній.
(Ваза, кошик, склянка, букет квітів, персики, лимони, груші, диня, виноград)
- Картину, н якій зображено групу неживих предметів (квіти, овочі, фрукти, предмети домашнього вжитку), називають натюрмортом.
Перший натюрморт з’явився в Голландії на початку ХVІІ століття. Голанці були в цей час одними з найбагатших у світі. Люди гостріше і тонше відчували навколишній світ, красу природи. Вони милувалися предметами, серед яких проходило їхнє життя. Це був період розвитку голландського мистецтва. Вміти бачити красу в звичайному – важлива риса Голанських художників. Дуже часто у назві картин використовувалося слово “сніданок”: “Сніданок з курчат”, “Сніданок з шинкою”. Натюрморти, написані художниками, розповідають також про життя і побут їхніх володарів. Дивишся на таке зображення і думаєш, що господар цих речей відійшов на хвилинку і незабаром повернувся.
4. Продовження бесіди.
Перед вами поставлено складне завдання – написати з натури акварельними фарбами натюрморт з яблука і глечика і драпіровки (тканини), передати за допомогою кольору характер цих предметів, їх об’ємність і фактуру. Предмети знаходяться на першому плані, їх треба планувати так, щоб вони були не занадто низько щодо лінії горизонту, але не високо.
Основні етапи.
1. Аналізуємо форму предметів, з яких складається натюрморт.
2. На дошці опрацьовуємо компоновку предметів.
3. Правильно компонуємо предмети на папері, щоб зберегти рівновагу композиції.
4. Намічаємо легенькими лініями зображувальні предмети, а потім промальовуємо детальніше форму кожного. Намічаємо основні кольори, місце світла, напівтіні і півтіні. Звертаємо увагу на найсвітліші плями (відблиски) та найтемніші.
(Учитель працює разом з учнями)
На цьому етапі роботу завершено. На наступному уроці продовжимо працювати фарбами.
УРОК 2.
РОЗФАРБОВУВАННЯ НАТЮРМОРТУ В КОЛЬОРІ
Мета уроку. Розфарбувати натюрморт в кольорі в теплих тонах.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Практична робота.
Слово вчителя.
Ми вже пройшли перший етап у малюванні натюрморту з натури. Починаємо роботу з фарбами.
Аналізуємо з дітьми кольорове співвідношення натюрморту. Підібраним локальним кольором покриваємо спочатку фон і всі предмети, орієнтуючись на освітлення площини. (Тут варто нагадати учням про освітлення. Якщо освітлення денне, то світлі місця на предметах будуть холодним, а тіні – теплими). Залишаємо на папері місця для відблисків та особливо яскравих плям. Після того як малюнок трохи підсохне, підбираємо на палітрі кольори півтонів і поступово проробляємо всі предмети, незабуваючи про кольорові рефлекси, особливо в тіньових місцях.
(Учитель працює разом з учнями, щоб вони спостерігали за послідовністю його роботи, за тим, як кладуться по формі предметів мазки, як на палітрі підбираються кольори).
Частіше порівнюйте свою роботу з натурою на відстані витягнутої руки. Тіньові та найтемніші місця проробляйте в останню чергу. Не забувайте про явище контрасту між кольорами. Холодний за кольором предмет може зробитися ще холоднішим на фоні теплого кольору, а світлий – світлішим на темному фоні. Пам’ятайте – колір допомагає розкрити зміст твору, передати певний настрій, що активно впливає на хід мислення глядача.
(Учитель постійно стежить за тим, як учні працюють над своїми роботами).
ІІІ. Підсумок уроку.
Учитель аналізує й оцінює роботи учнів.