Сторінка
3
НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
Єврейські свята і пам'ятні дати можна розділити на три групи. Перша - це біблійні свята: Рош Ха-шана - Новий рік, Йом-Кіпур - Судний день, Суккот - свято врожаю, Сімхат-Тора - радість Тори, Шаббат - субота (день відпочинку), Песах - свято звільнення, Шавуот - свято дарування Тори. До другої групи можна віднести свята з історичною основою: Ханука - свято світла, Ту бі-шват - Новий рік дерев, Пурим - веселе свято порятунку, Тиша бе-Ав - день скорботи і жалоби.
А в третій групі - сучасні свята і дати, такі як День пам'яті Катастрофи і Героїзму і День Незалежності.
Місяць ТИШРЕЙ (вересень - жовтень)
Рош ха-шан (Новий рік)
Рош ха-шана починає єврейський рік, що настає восени.
Давній переказ розповідає, що на небесах у величезній товстій книзі, Книзі життя, записані імена всіх, хто живе на землі. У дні Рош ха-шана Бог відзначає в Книзі життя, яка доля очікує в наступному році кожного з людей: " .кому жити і кому померти, кого очікує спокій і кого блукання, кого благополуччя і кого муки, кому призначена бідність і кому багатство". Бог судить справи і вчинки людей, а потім (через десять днів після Нового року) вирішує їхню долю.
У дні Нового року в синагозі читають особливі молитви. Найурочистіший момент свята - коли звучить ріг шофар, що знаменує відкриття небесних врат. Його трубні звуки будять людей від сплячки, від байдужності, змушують задуматися про своє життя, закликають до боротьби зі злом. Після богослужіння люди почувають себе очищеними, оновленими. Людина аналізує свою поведінку, зважує добрі і погані справи і планує програму на майбутній рік.
Увечері родина збирається на святкову трапезу. Свято починається з запалювання свічок. Зазвичай жінка запалює дві свіки. На Новий рік прийнято їсти голову риби. Євреї бажають один одному, "щоб ми були в голові, а не в хвості" і вітають словами "бажаємо вам солодкого року", їдять яблука з медом і круглу халу (булку) - символ цілого року.
Йом Кіпур
(Івр. "День очищення”), Судний день. Його святкують на 10 день місяця. У цей день вирішується доля людини на небі. Традиційне побажання: "Щоб Ваше ім'я було уписано в книгу життя і скріплено печаткою". Наприкінці Йом Кіпур зачиняються небесні врата. День Йом Кіпур - піст (не можна їсти і пити, митися, вдягати шкіряне взуття 25 годин підряд). Закінчується Йом-Кіпур звуком Шофара.
Сукот
Святкують на 15 день. Свято символізує мандрівки пустелею, протягом яких Бог захищав народ Ізраїлю. На сукот прийнято жити в шатрі (сук).
Сімхат-Тора
Радість Тори. Святкують на 22 день. Завершення річного циклу читання Тори.
Протягом року євреї читають Тору. Щотижня читають новий уривок, доки не буде пройдений весь сувій. Тора містить у собі 5 книг, які поділяють на 54 розділи, і щосуботи в синагогах читають розділ, закріплений за даним тижнем, тижневий розділ. Читання Тори займає рівно рік. День, у який читають останній розділ, і є святом Сімхат-Тора.
Після молитви починають церемонію хакафот. З ковчега виймають сувої Тори, проносять колами по синагозі. Люди вибудовуються в довгий хід, як на параді, співають веселі пісні, доторкаються до сувоїв Тори і цілують їх. Потім їдять солодощі і веселяться.
Місяць КИСЛЕВ (листопад - грудень)
Ханука
Святкують на 25 день. Свято звільнення Єрусалимського Храму від Антіоха IV Єпіфана у результаті повстання Маккавеїв. Ханука - це свято світла, це символ перемоги над безоднею пітьми. У свято запалюють свічки в особливому світильнику - ханукії - у пам'ять про диво в Храмі.
Традиція стверджує, що коли єврейські борці за незалежність Іудеї (164 рік до н.е.) звільнили й очистили Єрусалимський Храм від грецьких завойовників, треба було запалити Менору, а чистої, неспоганеної язичниками олії знайшли лише маленький глечик. Його могло вистачити лише на один день. Щоб приготувати нову олію, необхідно було не менш, ніж вісім днів. Але сталося диво: олія, налита в Менору, горіла усі вісім днів.
На честь цієї події було вирішено запалювати по одній свічці протягом усіх восьми днів свята, щоб на восьмий день горів весь вісьмисвічник, "ханукія".
Традиційна ханукія за формою нагадує менору, тобто схожа на стовбур дерева з гілками, що відходять в обидва боки, але в ханукії на відміну від меноры, є додаткова "гілка" ? ще для двох свічників.
Дев'ята свічка ? шамаш ? необхідна для того, щоб бути запаленою найпершою від якого-небудь джерела вогню, і тільки потім, з дотриманням особливих правил: проголошення благословення над свічками і віддяки Богові за зроблене диво,? запалюють одну за одною інші свічки, щодня ? наступну. Світильники із запаленими в них свічками прийнято ставити на підвіконня, щоб їх можна було бачити з вулиці.
Існують спеціальні ханукальні частування: картопляні оладки ? левівот або блінцес, і пончики з варенням ? суфганієт. І ті й інші смажать на олії, нагадуючи про диво з глечиком олії.
Ханука ? веселе свято: дітям у цей день прийнято дарувати подарунки і небагато грошей, влаштовувати танці й ігри. Традиційна гра Хануки ? вовчок (севивон).
Місяць ШВАТ (січень - лютий)
Ту – Бішват
Новий рік дерев. Святкують на 15 день. Існував звичай саджати дерева на честь кожного немовляти. На честь дочки саджали кипарис, а на честь сина ? кедр. Росла людина і разом з нею росло дерево. Місяць шват приходиться на середину зими, коли вся земля скована морозом і вкрита снігом. Але в Ізраїлі в цей час тепло. І люди мають можливість посадити дерева. Свято перетворилося в День пам'яті. Євреї не тільки саджають дерева. У цей день прийнято їсти плоди, вирощені в Ізраїлі: мигдаль, фініки, гранати.
Місяць АДАР (лютий - березень)
Пурим
Святкують на 14 день. Історія Пурима така: у Персії в часи правління царя Ахашвероша (V до н.е.) головний царський радник Аман, розгніваний тим, що єврей Мордехай посмів не стати перед ним на коліна, як інші піддані, вирішив знищити євреїв взагалі. Аман доніс царю, що євреї - підозрілий народ, що живе за своїми власними законами, відмінними від законів імперії. Слабохарактерний цар дозволив Аману робити з євреями усе, що він захоче. Про це довідався Мордехай, вихованка якого Естер була дружиною царя Ахашвероша. Мордехай пояснив Естер, що тільки вона може врятувати свій народ. Естер ублагала царя помилувати євреїв, яких оббрехав Аман. Цар наказав стратити Амана, а євреям дозволив вийти на бій з їх ворогами.
Свято Пурим - це свято на честь дивовижного рятування євреїв від знищення, що загрожувало їм. І це - найвеселіше єврейське свято. У цей день і діти, і дорослі сміються, дуріють, шумлять. Ввечері в синагогах читають книгу Біблії - Мегилах Естер (Сувій Естер). Це дуже веселе читання. Вирушаючи до синагоги, усі беруть деркачі. При згадуванні імені лиходія Амана всі голосно шумлять, тупотять ногами, тріскочуть деркачами, щоб ненависне ім'я потонуло в шумі і гуркоті.
Інші реферати на тему «Народознавство»:
Микола Іванович Грепиняк – митець та дослідник народного мистецтва Гуцульщини
Покрова Пресвятої Богородиці (Покрова). За народним календарем 14 жовтня. Як відзначали та що їли
Про специфіку інтегрування в загальноукраїнський контекст меншинських народів-етносів
Новий Рік - за народним календарем 13 січня. Як святкували і що їли з нагоди свята
Народна символіка криниці з журавлем