Сторінка
5
ТРАГЕДІЇ
Під час другої світової війни загинуло більш ніж 50 мільйонів чоловік. За національну приналежність вбивали лише євреїв (а також циган). Винищування євреїв випливало з ідеології расового антисемітизму. У роки Катастрофи загинуло близько шести мільйонів євреїв, з них більш ніж однин мільйон дітей.
Знищення євреїв було закодовано німецькою бюрократією як "остаточне рішення єврейського питання". Європейське єврейство гинуло в гетто, концентраційних таборах, під час "маршів смерті" і в результаті масових розстрілів.
Символом злочинів нацизму для євреїв Східної Європи став Бабин Яр у Києві, де було знищено понад 100 тисяч чоловік різних національностей, з яких більше половини були представниками єврейської нації . Саме тому серед "праведників світу", які в час лиха подали руку допомоги євреям, так багато українців. На Алеї праведників світу в Єрусалимі чимало дерев висаджено на честь українців, які ризикуючи життям своїм і своїх рідних, рятували від нацистського геноциду євреїв ? сусідів, друзів і зовсім незнайомих біженців, їхніх дітей.
День пам'яті Катастрофи і Героїзму
Цей день, який відмічають наприкінці квітня або на початку травня ? день національної жалоби по євреях, що загинули у роки Катастрофи європейського єврейства.
Опір
Відомі повстання єврейських ув'язнених у таборах Треблінка і Собибор (1943 рік), Беркінау й Освенцим (1944 рік). Найбільшим з них було повстання у Варшавському гетто. Не отримуючи ніякої допомоги ззовні, захисники гетто майже місяць (з 19 квітня до 16 травня 1943 року) протистояли озброєним фашистам. Вони чинили опір довше, ніж деякі європейські країни.
Дата дня пам'яті збігається з днем початку повстання у Варшавському гетто.
Солідарність у радянських концтаборах
«Я ніби на іншу планету потрапив. Цікаві люди відбували тут свій термін. Пам'ятаю євреїв-самольотчиків. Їх так називали тому, що вони намагалися на літаку з родинами вилетіти за кордон. У День Незалежності Ізраїлю ці євреї варили відро чаю, розкладали запасені заздалегідь цукерки-подушечки і запрошували представників інших громад – української, литовської, естонської – у каптьорку. І поки нас не встигав накрити наряд, ми могли п'ять хвилин постояти, передаючи з рук у руки гарячий кухоль… Василь Пірус, засуджений за участь у бандерівському рухові, що закінчував свій 25-річний термін у зоні – високий, гарний, мудрий чоловік, казав, що вітає ізраїльський народ. І додавав слова, що на той момент видавалися безкінечно безнадійними – про те, що Україна, дасть Бог, колись святкуватиме день Незалежності».
Семен Глузман, радянський політв'язень.
ДЕРЖАВА ІЗРАЇЛЬ
Медінат Ісраель
Державна символіка
Герб – Менора ( семисвічник), оздоблений гілками оливкового дерева, внизу напис на івриті „ІЗРАЇЛЬ”. Семисвічник – стародавній символ, що нагадує про світильник Єрусалимського храму.
Державний прапор ? білий прямокутник, уздовж якого – дві блакитні смуги, між ними – Щит Давида. Основа прапору – молитовне вбрання – таліт.
Державний гімн ? вірш «Надія» («Атиква»). Написаний у 1876 році Нафталі-Герцем Імбером. Автор музики невідомий.
Населення
Близько 6 мільйонів: євреї, араби, вірмени, друзи. З них близько 1 мільйона осіб – з країн колишнього СРСР. Найбільші міста : Єрусалим, Тель-Авів, Хайфа, Беер-Шева, Холон, Бат-Ям, Рамат-Ган.
Державна мова ? іврит, арабська (офіційні мови).
Столиця
Тель-Авів. У Єрусалимі ? резиденція президента і осідок Кнесету ? парламенту ? перед яким стоїть велика, п'ятиметрова менора, що її подарував 1956 року британський уряд. Адміністративний корпус оточений Трояндовим садом, у якому налічують понад 400 сортів цих квітів, зібраних з усього світу. Більшість держав визнає столицею Тель-Авів і саме там розміщує свої посольства.
Державний устрій ? республіка. Голова держави - Президент.
ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ
Держава утворена на основі рішення Генеральної Ассамблеї ООН від 29 листопада 1947 року.
У 1025 р. до н.е. 12 колін Ізраїля були об'єднані в Об'єднане Ізраїльське царство царем Саулом.
Наступним царем (у 1004 - 965 рр. до н.е.) Об'єднаного царства став Давид, колишній пастух, який прославився перемогою над богатирем Голіафом. Давид зміцнив і розширив Царство. Він переніс столицю Ізраїлю в завойований ним Єрусалим. Давидові також приписують авторство Книги Псалмів.
Третім царем став син Давида Соломон (у 965 - 928 рр. до н.е.). Він спорудив Храм у Єрусалимі, налагодив торгівлю з багатьма державами і зробив могутнім Об'єднане Ізраїльське царство. Прославився своєю мудрістю і багатством, а також любов'ю до жінок. Цьому царю приписують авторство Пісні Пісень і Еклезіаста. Після смерті Соломона єдина держава розкололася на дві - Ізраїльську (Північну) і Іудейську (Південну). Ізраїльське царство проіснувало до 720 м до н.е. і було зруйноване Ассирією. Після цього 10 колін Ізраїлевих зникли, змішавшись з іншими народами.
Іудейське царство проіснувало до 586 р. до н.е. і було завойоване Вавилонією. Був зруйнований перший Храм. Євреїв погнали до Месопотамії. Але в 538 р. до н.е. перський цар Кир дозволив євреям повернутися в Ерец Ісраель (Землю Ізраїлю). Другий Храм був відбудований до 515 р. до н.е.
У 332 р. Палестину завойовує Олександр Македонський. Палестина потрапляє під владу елліністичних монархій.
У 167 р. до н.е. цар Антіох ІV Єпіфан починає релігійні переслідування євреїв-іудеїв. У відповідь спалахнуло повстання під керівництвом Єгуди Хасмонея, відомого під ім'ям Маккавей (Маккаби) і його чотирьох братів. Це повстання назване повстанням Маккавеїв, призвело до звільнення Ерец Ісраель з-під влади чужоземців і утворенню незалежної держави Хасмонеїв.
Однак у 63 р. до н.е. Хасмонейське царство пало під натиском Рима. У 66 р. н.е. спалахнуло повстання, назване Іудейською війною. У 70 р. повстання було подавлено, Римській армії вдалося взяти Єрусалим і зруйнувати Другий Храм.
У 132 р. піднялося велике повстання під керівництвом Бар-Кохби, якого один з найбільших законовчителів іудаїзму рабби (тобто "вчитель") Акива проголосив Месією. Повстання було жорстоко подавлене 135 р. Після поразки повстання Бар-Кохби центр єврейського життя переміщено за межі Ерец Ісраель майже на 2000 років. За цей час Земля Ізраїлю пережила панування Римських імператорів, Візантії, Арабських халіфів, Османської Імперії.
Наприкінці XІ ст. почалося повернення євреїв на святу землю.
Інші реферати на тему «Народознавство»:
Як наші прадіди майстрували хату
Етнополітична карта світу XXІ століття
Святвечір - за народним календарем 6 січня. Як святкували і що їли з нагоди свята
Святого Миколая - за народним календарем 19 грудня. Як святкували і що їли з нагоди свята
Білий тиждень - останній тиждень посту перед Великоднем. Як відзначали та що їли