Сторінка
8
Зміни підходу до навчання пов'язані також з приходом до вузів нових спеціалістів. Без утримання працюючих і залучення нових
висококваліфікованих спеціалістів нереально забезпечити підготовку бухгалтерів, адекватну ринковій економіці.
Головною рисою бухгалтера сьогодення є можливість забезпечення максимальної достовірності бухгалтерського обліку, що потребує вміння використовувати різні облікові методи. Наприклад, при низькому рівні інфляції бухгалтери західних фірм дотримуються принципу консерватизму, згідно з яким ринкова вартість активів (так само, як і витрат виробництва) може бути використана в калькуляціях собівартості продукції лише в тому випадку, якщо вона була нижча первісної вартості цих активів. В умовах високого рівня інфляції використовується інший метод, при якому вартість активів визначається з врахуванням ринкової ціни тих елементів капіталу, якими можна замінити ті, що вибувають. Цей метод переважає у всіх капіталомістких галузях промисловості, він дозволяє при визначенні суми прибутку більш точно обліковувати витрати на утримання та заміну застарілого устаткування. Отже, бухгалтер повинен вміти швидко пристосовуватись до змін в економічному житті країни.
Неправильне або несвоєчасне надання інформації може викликати збитки і навіть банкрутство підприємства. Досить високий рівень залежності управлінських і фінансових рішень від якості бухгалтерської інформації визначає його корисність і цінність для підприємства.
Таким чином, в наші дні імідж бухгалтера - це імідж освіченої, компетентної людини, зі спеціальністю, що відповідає вимогам суспільства. Сучасний бухгалтер — це комунікабельний, здатний до продуктивного ділового спілкування спеціаліст, який розбирається в питаннях, що більшості людей здається "китайською грамотою", чимось недоступним і недосяжним.
Вимоги, висунуті до облікової професії, досить високі. У бухгалтера повинен бути "сильний розум, послідовні практичні цілі". Гете вважав, що такий розум — "кращий розум на землі". Аристотель зазначав, що "розум полягає не тільки в знаннях, але й в умінні застосовувати знання на практиці". Облікова професія - справа високоінтелектуальних людей, які володіють здібностями, що перевищують рівень звичайного підприємця. Російський вчений О.П. Рудановський зазначав, що "підприємець знає в господарстві, яким він керує, тільки те, що відчуває і бачить своїми очима". Бухгалтер же складає баланс, який "є душею господарства, існування якого he менш реальне, ніж матеріального інвентарю господарства". Разом з тим, баланс "можна осягнути тільки розумове, і не можна, як інвентар, осягнути в натурі".
В бухгалтерській етиці як в формі суспільної свідомості, обумовленій соціально-економічними особливостями розвитку, як і в самій обліковій інформації, тісно пов'язані різноманітні і часто суперечливі інтереси численних учасників господарської діяльності. Задоволення запитів всіх учасників, підбір інформації, її інтерпретація і надання залежать від досвіду бухгалтера, його вміння акцентувати увагу керівництва на певних аспектах з метою прийняття оптимального управлінського рішення. В цьому світлі сучасні етичні норми потребують, щоб бухгалтер був не просто збирачем і обробником інформації, але й її першим тлумачником, аналітиком, який веде постійний пошук і мобілізацію резервів підвищення ефективності господарської діяльності свого підприємства, активним учасником управлінського процесу.
Як найважливіша складова бухгалтерського іміджу виступає образ аналітика, який забезпечує інформаційні потреби керівництва і знаходиться в постійному пошуку ресурсів підвищення ефективності діяльності своєї фірми. Наприклад, бухгалтер може порадити керівнику підприємства ввести більш гнучку систему преміювання службовців. Ефективною є система, яка створює добрі стимули і максимально мотивує працівників. В зв'язку з цим бажано, щоб розрив між періодом, коли працівник добре попрацював, і моментом, коли його праця винагороджується, був найменшим. Більш часті, нехай навіть і не сильно великі винагороди, створюють добрі стимули для роботи і сприяють підвищенню самооцінки співробітника, особливо якщо
виплата пов'язана з його власним внеском в успіх фірми. Важливо, щоб, працюючи, людина вже знала, що може розраховувати на премію. Ефективними заохоченнями можуть бути також оплачений фірмою відпочинок, безкоштовне харчування тощо.
Бухгалтерський облік - не тільки потужний інструмент формування обґрунтованої інформації. В руках несумлінних людей він може служити засобом шахрайства, афер і фальсифікацій. В кодексі професійної етики бухгалтерів повинні отримати відображення кращі традиції нашої професії, які складалися століттями, сформовані вітчизняною і міжнародною обліковою практикою, створені багатьма поколіннями бухгалтерів з часів Л. Пачолі і його попередників.
Сьогодні імідж бухгалтера пов'язаний також з уявленням про активну ділянку управлінського процесу, яке визнає, що для успішного управління важливе значення має виховання у службовців дисципліни та відданості справам фірми. В інтересах своєї фірми бухгалтер може ініціювати прийняття зведень внутрішніх правил - кодексу ділової етики, положення якого повинні розповсюджуватись на всіх співробітників. В цьому документі можна зафіксувати конкретні вимоги та заборони. Здебільшого, доцільно зазначити, що службовці повинні виступати як уособлення фірми та діяти в її інтересах. В зведенні внутрішніх правил можна передбачити, що співробітникам забороняється мати особисту зацікавленість в постачальниках підприємства, в справах її клієнтів та конкурентів. Відомості про діяльність підприємства, особливе конфіденційного характеру, повинні використовуватись в його інтересах. Якщо службовець порушує це положення, його дії можуть розглядатися як крадіжка та каратися вкрай до звільнення або навіть передачі матеріалів справи в судову інстанцію. Згідно з новим українським законодавством, до числа злочинних діянь відносяться незаконне розголошення або використання відомостей, які становлять комерційну або банківську таємницю, без згоди їх власників, здійснене з корисних або інших особистих зацікавлень та які завдали значних збитків.
Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»:
Фінансовий контроль в Україні: необхідність, суть, класифікація, система
Організація ведення бухгалтерського обліку на підприємстві та обов’язки головного бухгалтера або особи на яку покладено ведення бухгалтерського обліку
Ефективність використання оборотних фондів
Поняття Аудиту та його сутність
Державний контроль монопольної діяльності підприємств на товарному ринку