Сторінка
5
Бухгалтерський облік, як система, являє собою сукупність елементів певної форми і змісту, які взаємно пов'язані між собою і об'єднані регулярною взаємодією. Можна виділити такі елементи системи бухгалтерського обліку, як: носії інформації, рахунки, подвійний запис, оцінка господарських фактів, калькуляція, інвентаризація, бухгалтерський баланс, звітність, регістри бухгалтерського обліку, форми обліку, спосіб обробки інформації. Бухгалтерський облік є відкритою системою, у якій кількість елементів та зв'язки між ними змінюються в залежності від входів та виходів з неї.
В силу багатьох причин національні системи бухгалтерського обліку різних країн суттєво відрізняються. Це пов'язано з загальним рівнем освіти в кожній країні, політичними та економічними зв'язками її зі світом, відмінностями законодавчих систем тощо. Досить значну роль тут відіграє і спосіб виробництва, і рівень інфляції, і темпи економічного розвитку, і ще багато суто економічних факторів. Тому, системи обліку і контролю в економіці формуються специфічно і в основному оптимально для кожної країни.
Двох абсолютно однакових систем, бухгалтерського обліку не існує. В основі їх різноманітності лежить вплив соціального середовища, що і створює систему бухгалтерського обліку. До факторів соціального середовища можна віднести: стадію економічного розвитку, особливості підприємницької діяльності, ступінь втручання керівництва в економічні відносини, спокусливість та освіченість користувачів та творців бухгалтерської звітності, характер бухгалтерської професії, наявність . специфічних прийомів регулювання бухгалтерського обліку, рівень інфляції, культурні відносини, законодавчу систему, політичну систему, систему освіти, академічний вплив, міжнародний вплив (наприклад, колоніальне минуле) рівень іноземних інвестицій в країні.
В кожній окремо взятій країні соціальне середовище впливає на багато , аспектів бухгалтерського обліку, зокрема, необхідність наявності бухгалтерської інформації у осіб, що приймають рішення; тип і рівень бухгалтерської інформації, що вимагається; основні підходи до прийняття бухгалтерських стандартів; загальний статус бухгалтерського обліку і самих бухгалтерів; загальна значимість облікової професії; специфічні принципи і . процедури бухгалтерського обліку, що застосовуються.
Суттєвий вплив на бухгалтерську практику також може здійснити і оподаткування. В багатьох країнах Європейського союзу, включаючи Францію, Німеччину, Італію, Бельгію, в бухгалтерській звітності витрати відображають в тій сумі, в якій вони приймаються для податкових розрахунків. Щоб зрозуміти, як в кожній країні розвивається власна система бухгалтерського обліку та звітності, необхідно визначити ті фактори, які впливають на особливості створення і функціонування таких систем.
ПРАВИЛА І ПОСТУЛАТИ В БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ
Постулат (лат. postulatum - вимога) - вихідне положення, припущення, що приймається без доказів. Очевидність постулату не може піддаватись сумніву, і він буде вважатись істинним до тих пір, поки не буде доведено протилежне.
Постулати бухгалтерського обліку доповнюються правилами. Правило -положення, в якому відображена закономірність, постійне співвідношення будь-яких явищ.
Постулати бухгалтерського обліку визначають загальнометодологічні концепції обліку - принципи. Слово принцип (від лат. рrincipium - початок, основа) - вихідне положення будь-якої теорії, вчення, науки, що визначає всі наступні положення, які випливають з його твердження. На відміну від вихідних положень природничих наук - фізики, хімії, математики, принципи бухгалтерського обліку розроблюються людьми і можуть не діяти при зміні економічної ситуації.
Загальне визнання облікових принципів залежить від того, наскільки вони відповідають трьом критеріям: доречності, об'єктивності і здійсненності.
Принцип доречний, якщо інформація має зміст і принесе користь споживачам інформації про певну господарську одиницю.
Принцип об'єктивний, якщо на інформацію не впливають особисті думки чи оцінки тих, хто її готує. Об'єктивність передбачає надійність, перевіреність, відповідність дійсності.
Принцип здійсненний, якщо його реалізація не викликає надмірних труднощів чи витрат.
Принципи бухгалтерського обліку вимагають суттєвого уточнення і саме вони відрізняють одну модель обліку від іншої та становлять найбільшу складність при узгодженні національної системи обліку з міжнародною*
Принцип превалювання сутності над формою - десятий принцип бухгалтерського обліку: перший принцип - автономність підприємства, другий принцип — безперервність, третій принцип - єдиний грошовий вимірник, четвертий принцип - історична (фактична) собівартість, п'ятий принцип -обачність, шостий принцип — нарахування та відповідність доходів і витрат, сьомий принцип — періодичність, восьмий принцип — повне висвітлення, дев'ятий принцип - послідовність.
Крім цих десяти принципів, які законодавче передбачені в Україні, існують ще і інші принципи.
Принципи бухгалтерського обліку визначають правила ведення обліку, тобто те, що відноситься до роботи бухгалтера в кожній країні. Вони визначаються нормативними документами, що регулюють облік.
В Законі України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" не зазначено, що саме відноситься до правил ведення обліку. Однак, проаналізувавши систему бухгалтерського обліку в Україні, основні методологічні прийоми, основні регулюючи документи, можна сказати, що правила ведення бухгалтерського обліку в нашій країні полягають у наступному:
1. Підприємства, організації зобов'язані вести бухгалтерський облік майна, зобов'язань і господарських операцій (фактів господарського життя) шляхом подвійного запису на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку, які включаються до робочого Плану рахунків, що формується "в обліковій політиці підприємства на підставі єдиного Плану рахунків.
2. Бухгалтерський облік майна, зобов'язань і господарських операцій (фактів господарського життя) ведеться у національній валюті України - в гривнях. Документування майна, зобов'язань та інших фактів господарського життя, ведення регістрів бухгалтерського обліку і звітності здійснюється українською мовою.
3. Для ведення бухгалтерського обліку в організації формується облікова політика, що передбачає майнову відокремленість і безперервність діяльності організації, послідовність застосування облікової політики.
4. Підставою для запису в облікові регістри визнаються дані первинних облікових документів, що фіксують господарські операції. Вони повинні складатися в момент здійснення господарських операції або безпосередньо після її закінчення і містити обов'язкові реквізити.
5, Майно, зобов'язання і господарські операції для відображення в бухгалтерському обліку і звітності підлягають оцінці в грошовому вимірнику (в гривнях) шляхом сумування фактично проведених витрат. Допускається застосування й інших видів оцінок у відповідності з діючим законодавством.
Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»:
Організація ведення бухгалтерського обліку на підприємстві та обов’язки головного бухгалтера або особи на яку покладено ведення бухгалтерського обліку
Вплив системи оподаткування доходів фізичних осіб на формування інвестиційних ресурсів держави
Податок з прибутку в Україні
Теоретичні аспекти обліку та аудиту операцій з оперативної оренди
Прямі податки і їх роль у системі фінансового регулювання. Що характеризує пряма Лаффера? Які існують пільги при сплаті податку на додану вартість?