Сторінка
8
З метою забезпечення контролю за цільовим спрямуванням бюджетних коштів органи Державного казначейства України в процесі розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів здійснюють контроль:
- на етапі реєстрації зобов'язань розпорядників бюджетних коштів,
у тому числі фінансових;
- на етапі здійснення оплати рахунків розпорядників бюджетних
коштів та одержувачів.
Здійснення касових видатків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів відповідно до планів асигнувань або планів використання бюджетних коштів проводиться органами Державного казначейства України з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів (одержувачів) шляхом проведення платежів з цих рахунків, відкритих в органах Державного казначейства України відповідно до покладених завдань, Державне казначейство контролює цільове направлення бюджетних коштів на стадії проведення платежу на підставі підтвердних документів, наданих розпорядниками бюджетних коштів. Відповідальність за цільове використання бюджетних коштів несуть розпорядники та одержувачі бюджетних коштів (рис. 1.1.) [25, с.419].
Документи на здійснення видатків приймаються органами Державного казначейства від:
1) розпорядників бюджетних коштів:
- за видатками загального фонду та іншими коштами спеціального
фонду відповідно до зареєстрованих в органах Державного
казначейства зобов'язань, згідно з помісячними планами асигнувань,
у межах залишку коштів на рахунку певним кодом економічної
класифікації видатків;
- за спеціальним фондом (крім інших коштів спеціального фонду)
відповідно до кошторисних призначень та в межах загального
залишку коштів на спеціальному реєстраційному рахунку.
2) одержувачів бюджетних коштів - відповідно до зареєстрованих в органах Державного казначейства зобов'язань і згідно з планом використання бюджетних коштів у межах залишків наявних на рахунку коштів.
Кошти загального фонду бюджету до розподілу |
Зведені особові рахунки головних розпорядників коштів |
Особові рахунки головних розпорядників коштів |
Особові рахунки розпорядників коштів 2 ступеня | Реєстраційні рахунки розпорядників коштів 2 ступеня | Реєстраційний рахунок |
Реєстраційні рахунки розпорядників коштів 2 ступеня |
Реєстраційні рахунки розпорядників коштів 3 ступеня |
Рахунки одержувачів коштів |
Рахунки одержувачів коштів |
Рахунки одержувачів коштів |
Рахунки одержувачів коштів |
Оплата рахунків (перерахування коштів за надані послуги, виконані роботи безпосередньо суб’єктами господарської діяльності |
Рис 1.1. Схема здійснення видатків при казначейському обслуговуванні
місцевих бюджетів
Перевірка підтвердних документів на оплату рахунків розпорядників коштів бюджету здійснюється в органах Державного казначейства за наявності:
- зареєстрованих зобов'язань;
- залишків коштів на рахунках розпорядників коштів у розрізі кодів
економічної класифікації видатків за загальним фондом
відповідного бюджету або залишків коштів за спеціальним фондом
відповідного бюджету;
- відповідності змісту операцій, представлених підтвердними
документами, кодам економічної класифікації видатків зазначеним
у призначенні платежу.
При цьому перевіряється законність підстави (наявність підтвердних документів, нормативно-правових актів тощо) для здійснення платежів, відповідність платежів вимогам обліку і контролю за зобов'язаннями, а також правильність оформлення розрахункових документів.
Підставою для здійснення платежу розпорядників та одержувачів бюджетних коштів є платіжні доручення, підготовлені власниками рахунків, та підтвердні документи, які потверджують цільове направлення коштів (рахунки, рахунки-фактури, накладні, товарно-транспортні накладні, трудові угоди, договори на виконання робіт, акти виконаних робіт, звіти про результати здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти тощо). Порядок оформлення і подання цих документів до органів Державного казначейства регламентується вимогами щодо обліку зобов'язань, згідно з якими розпорядник коштів бюджету як споживач має сплатити належну суму виконавцю робіт та послуг або постачальнику товарів за умови виконання договірних умов.
Платіжні доручення подаються до органів Державного казначейства в двох примірниках або в кількості примірників, потрібній для всіх учасників безготівкових розрахунків, за встановленою Національним банком України формою. В окремих випадках, за погодженням з Державним казначейством
України, платіжне доручення подасться у довільній формі за умови обов'язкового забезпечення наявності та графічного розташування усіх елементів (рамки, лінії, текстові елементи) згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів платіжних доручень.
Крім того, подані в органи Держказначейства від розпорядників та одержувачів бюджетних коштів платіжні доручення перевіряються казначеями на правильність заповнення реквізитів та відповідність зразкам підписів і відбитка печатки.
При невиконанні будь-якої з цих вимог орган Державного казначейства України відмовляє в оплаті та повертає документи на доопрацювання.
В оплаті рахунків розпорядників бюджетних коштів може бути відмовлено:
- за відсутності затверджених та взятих на облік кошторисів видатків
та планів асигнувань;
- за відсутності або недостатності коштів на відповідних рахунках
бюджетних установ чи організацій та/або бюджетних чи
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Особливості організації та функціонування інфраструктури ринку цінних паперів
Теоретичні та організаційні основи фінансового менеджменту
Грошовий оборот та грошові потоки
Реформування системи державного фінансового контролю згідно з вимогами ЄС
Передумови та періоди становлення валютного ринку України