Сторінка
12
Використовуючи виписки банку в бухгалтерії установи для записів на рахунках, необхідно пам'ятати, що в банку рахунок № 31 «Рахунки в банках» є пасивним. Унаслідок цього в бухгалтерії банку суми бюджетних коштів, що надійшли бюджетній установі, відображаються за кредитом цього рахунка. Суми у виписках банку наводяться в тому значенні, яке вони мають для банку.
Для обліку руху грошових коштів на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства, використовується активний рахунок № 32 «Рахунки в казначействі», до якого відкриваються два субрахунки — № 321 «Реєстраційні рахунки» і № 322 «Особові рахунки». На субрахунку №321 обліковується рух бюджетних коштів, виділених розпорядникові коштів на утримання установи та на централізовані заходи. На субрахунку № 322 обліковуються бюджетні кошти, виділені ГРК і РК II ступеня для подальшого їх розподілу та перерахування на реєстраційні рахунки.
Рух бюджетних коштів на рахунках у банку та казначействі здійснюється у взаємозв'язку зі змінами джерел надходження коштів, якими є доходи загального фонду.
Для обліку доходів за загальним фондом і внутрішніх розрахунків, які виникають у процесі виконання кошторисів між вищими розпорядниками коштів і підвідомчими їм установами, призначено пасивний рахунок № 70 «Доходи загального фонду». Рахунок № 70 має два субрахунки — № 701 «Асигнування з державного бюджету на видатки установи та Інші заходи», № 702 «Асигнування з місцевого бюджету на видатки установи та інші заходи». До кредиту субрахунків № 701—702 записуються:
• суми бюджетних коштів, що надійшли на видатки, передбачені кошторисом, згідно з затвердженим бюджетом;
• суми виявлених залишків матеріалів і грошей у касі, а також безоплатно одержані матеріали.
До дебету цих субрахунків записуються:
• суми відкликаних коштів;
• суми асигнувань, що списуються наприкінці року на підставі річних звітів;
• суми списаних недостач матеріалів.
Наведені бухгалтерські записи відображаються в щомісячних накопичувальних відомостях ф. №381 (бюджет), об'єднаних з меморіальним ордером № 2 «Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду в органах Державного казначейства України в установах банків».
Накопичувальні відомості складаються окремо за кожним реєстраційним (особовим, поточним) рахунком установи, відкритим в органах Державного казначейства України (установах банків). Вони побудовані за шаховою формою і за наявності кількох рахунків нумеруються відповідно 2—1, 2—2, 2—3 і т. д. Записи операцій у накопичувальні відомості здійснюються щоденно на підставі виписок із реєстраційних (особових, поточних) рахунків із доданням до них підтверджувальних документів.
Аналітичний облік отриманих асигнувань ведеться в картці аналітичного обліку отриманих асигнувань. Картка відкривається на рік і ведеться за кодами функціональної класифікації. Записи щодо отриманих асигнувань здійснюються на підставі виписок органів Державного казначейства (установи банків) з реєстраційних, особових (поточних) рахунків.
Для обліку бюджетних коштів бюджетних установ на ім'я територіальних органів Державного казначейства України в установах банків, де відкритий єдиний казначейський рахунок, відкривається спеціальний рахунок за всіма видами бюджетних коштів або спеціальні рахунки за кожним видом бюджетних коштів. Кількість рахунків з обліку бюджетних коштів (але не більше 4), відкритих на ім'я органів Державного казначейства, визначається ними самостійне. Ці рахунки є доходно-видатковими і відкриваються в групі 3530 "Інші кошти клієнтів, які утримуються з Державного бюджету України" та 2530 "Інші кошти клієнтів, які утримуються з Державного бюджету" Планів рахунків бухгалтерського обліку Національного банку і комерційних банків України.
До початку переведення на казначейське обслуговування бюджетних коштів в органах Державного казначейства України на ім'я установ та організацій для обліку бюджетних коштів відкриваються спеціальні реєстраційні рахунки, з відповідною ознакою як складові частини спеціальних рахунків органів Державного казначейства України відповідного виду бюджетних коштів. Тобто, при потребі, на ім'я бюджетної установи може бути відкрито чотири спеціальні реєстраційні рахунки:
- для обліку спеціальних коштів;
- для обліку сум за дорученнями;
- для обліку депозитних сум;
- для обліку інших бюджетних коштів.
Органи Державного казначейства України ведуть зведений реєстр розпорядників бюджетних коштів.
Для відкриття спеціальних реєстраційних рахунків установи та організації подають до органів Державного казначейства України такі документи:
- заяву на відкриття рахунку, підписану керівником та головним бухгалтером;
- копії нормативно-правових актів, що є підставою для зарахування і використання бюджетних коштів;
- картку із зразками підписів осіб, яким, відповідно до законодавства України, надано право розпоряджатися рахунком і підписувати платіжні та інші розрахункові документи, та відбитком гербової печатки.
Якщо документи, подані для відкриття реєстраційних рахунків із проведення операцій з бюджетними коштами, мають вичерпну інформацію для відкриття спеціальних реєстраційних рахунків, то останні відкриваються тільки на підставі заяви.
Крім того, для відкриття спеціальних реєстраційних рахунків за окремими видами бюджетних коштів додатково подаються наступні документи.
При відкритті спеціальних реєстраційних рахунків з обліку сум за дорученнями, депозитних сум, інших бюджетних коштів до органу Державного казначейства України подається звіт форми N 4-1 "Звіт про рух бюджетних коштів", складений на дату переведення на казначейське обслуговування.
Для відкриття спеціального реєстраційного рахунку з обліку спеціальних коштів орган Державного казначейства України повинен отримати зведений кошторис із спеціальних коштів, який складається з розділу "Інші кошти" єдиних кошторисів доходів і видатків за всіма кодами функціональної класифікації видатків. Кошторис складається і затверджується за всіма вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.98 N 164 "Про Положення про порядок складання єдиного кошторису доходів і видатків бюджетної установи та організації" та наказу Міністерства фінансів України від 19.02.98 N 38 про порядок складання кошторису доходів та видатків бюджетної установи, організації. До нього додається звіт про касові видатки з початку року із спеціальних коштів, який складається за формою N 4 "Звіт про виконання кошторису установи зі спеціальних коштів".