Сторінка
7
види банківського кредиту
Механізм короткострокового банківського кредитування характеризується не тільки методами і різновидами вживаних позикових рахунків, але і іншими ознаками. Серед них можна наголосити на ступені довір'я банку клієнту, наявність або відсутність забезпечення, порядок оформлення і ін. Сучасна система короткострокового кредитування відрізняється багатоваріантністю і можливостями для кожного комерційного банку і клієнта вибирати свою схему.
Довірчий кредит припускає використовування простого позикового рахунку. Він видається клієнтам при виникненні у них тимчасових фінансових утрудненнях на умовах повного довір'я до них з боку банку. Кредит не обмежується лімітом, не вимагає представлення відомостей про забезпечення або застави: оформляється тільки термінове зобов'язання. Проте довірчий кредит є украй нетривалим. Можливість отримання такого кредиту - залежить від ступеня інформованості банка про полягання справ клієнта і довір'я до нього, яке клієнт може заслужити тільки успішним веденням своїх господарських справ протягом довгого часу. Одержана у вигляді довірчого кредиту позика зараховується на розрахунковий рахунок позичальника і бере участь в загальному кругообігу його засобів. Таким чином, по своєму характеру довірчий кредит є універсальним, задовольняючим найрізноманітніші потреби клієнта, викликані особливостями кругообігу його оборотних коштів.
бланковий кредит як і довірчий, надається банком без забезпечення і лише таким клієнтам, які відрізняються високою платоспроможністю і біля яких з банком склалися тривалі ділові відносини. По суті справи, до бланкових кредитів можна віднести кредитування по контокоренту і овердрафту: тому бланковий кредит можна характеризувати лише як особливий спосіб кредитування банком клієнта.
Одного з різновидів короткострокових кредитів, витікаючих з відмінностей у визначенні термінів їх погашення, є онкольний кредит. Він є короткостроковою позикою, що погашається на першу вимогу банку-кредитора. Погашення кредиту відбувається звичайно через два - сім днів після попередження підприємства-позичальника банком.
Онкольний кредит видається під забезпечення цінними паперами і товарами і є досить зручною формою кредитування посередницьких організацій, брокерів і ділерів. Він може успішно застосовуватися для кредитування біржових спекулятивних операцій. Будучи по суті справи кредитом до запитання, онкольний кредит для позичальника є в деякій мірі ризикованою операцією. Тому процентна ставка тут нижче, ніж по термінових позиках. Для банку ж онкольний кредит з погляду якості його забезпечення і термінів повернення вважається самою ліквідною статтею активів після готівки.
Першокласні, надійні клієнти можуть кредитуватися з використанням контокоренту. Класність позичальника в даному випадку грає велику роль тому, що, на відміну від інших форм кредитування, контокорент пов'язаний із значним ризиком для банку.
При кредитуванні по контокоренту підприємству відкривається тільки один рахунок - контокорентний; розрахунковий рахунок при цьому закривається. Кредитується вся поточна виробнича діяльність клієнта. Фінансування капітальних вкладень з цього рахунку не проводиться. Таким чином, контокорент є єдиним активно-пасивним рахунком, на якому концентруються всі поточні розрахункові операції підприємства. Він поєднує в собі властивості позикового і поточного (розрахункового) рахунку і може мати дебетовий або кредитовий залишок.
Надходження платежів на користь підприємства відображається (в його обліку) по дебету контокорентного рахунку, списання з рахунку - по кредиту. Періодично (наприклад, раз на квартал) по рахунку виводиться сальдо. Якщо воно дебетове - на користь підприємства, - нараховується відсоток по дебету рахунку, якщо кредитове - відсоток і комісія нараховуються на користь банку по кредиту рахунку. Виходячи з комерційного характеру банківського кредитування, відсоток на користь банку нараховується по більш високій ставці, ніж на користь клієнта.
Овердрафт є англо-американським різновидом контокоренту. Він є формою короткострокового кредиту, видаваного шляхом списання засобів з розрахункового або поточного рахунку клієнта понад залишок на ньому. В результаті такого списання утворюється дебетове в обліку банку, кредитове - в обліку клієнта сальдо, по якому банк стягує відсоток. Погашення кредиту відбувається шляхом зарахування на розрахунковий або поточний рахунок клієнта всіх належать йому від контрагентів сум.
Кредитуванню у формі овердрафту передує оформлення угоди між клієнтом і банком, в якому обмовляються всі його умови, головним з яких є максимальна сума овердрафту. Будучи для банку ризикованим заходом, кредит у формі овердрафту надається найнадійнішим клієнтам.
4. Активи підприємства. Власний капітал. Позиковий капітал. Чистий оборотний капітал.
Активи - це засоби для формування виробничого потенціалу, який підприємство використовує і має намір отримати майбутню економічну вигоду, в ньому що міститься, тобто потенціал на певну дату, який прямо або побічно сприятиме притоці грошей або грошових еквівалентів. Цей потенціал може бути як виробничим, так і у формі конвертованої грошей або грошових еквівалентів або володіти здатністю знижувати грошові витрати, коли більш досконалий виробничий процес знижує виробничі витрати.
У балансі відображаються внеоборотні (довгострокові) активи, придбані для тривалого користування в процесі виробництва на підприємстві, і оборотні активи, - виробничі запаси, дебіторська заборгованість, цінні папери, грошові кошти і ін. Це все ті активи, які не призначені для тривалого і безперервного користування у виробничому процесі. Оборотні активи по своєму економічному змісту безперервно відновлюють процес виробництва шляхом повного перенесення своєї натуральної форми на продукцію або забезпечення необхідних грошових розрахунків, що виготовляється, для виробничого циклу.