Сторінка
1
Зміст
Вступ 3
1. Підприємництво: поняття, його суб¢єкти, принципи здійснення та напрямки діяльності. 5
2. Статутний фонд- джерело фінансових ресурсів при створенні підприємства: 10
2.1. Організація фінансового капіталу залежно від форми господарювання. 10
2.2.Роль статутного капіталу у формуванні активів і пасивів підприємства. 15
3. Фінансові аспекти реорганізації: заходи, види та вимоги законодавства. 18
4. Фінансово-правові аспекти ліквідація підприємства: 21
4.1. Припинення діяльності з ініціативи власника. 21
4.2. Необхідність, функції та причини інституту банкрутства підприємства. 26
Висновок 32
Література 34
2
Вступ
Основною організаційною ланкою в Україні є підприємства. Їхні фінанси ¾ це кровоносна система економічного базису, яка забезпечує життєдіяльність підприємництва. Сьогодні перехід до ринкової економіки, коли підприємства мусять самостійно розв¢язувати проблеми фінвнсового забезпечення власної виробничо-господарської та інвестиційної діяльності, зумовлює посилиння ролі фінансів у системі господарювання. До найважливіших завдань фінансів підприємств належить забезпечення стабільності економіки країни. Це досягається в процесі оптимізації розподілу та перерозподілу валового внутрішнього продукту як на рівні фірм, так і на загальнодержавному рівні. На макроекономічному рівні фінанси підприємств забезпечують формування фінансових ресурсів країни через бюджет та позабюджетні фонди.
Важливою є роль фінансів підприємств у забезпеченні збалансованості в економіці країни матеріальних і грошових фондів, призначених для споживання та накопичення. Забезпечення такої збалансованості великою мірою впливає на стабільність національної валюти, грошового обігу, стану розрахунково-платіжної дисципліни в народному господарстві.
Фінанси, беручи участь у вартісному розподілі створеного внутрішнього валового продукту, забезпечуючи формування та використання доходів і грошових фондів, безпосередньо пов¢язані з іншими економічними категоріями та інструментами господарського механізму: комерційним розрахунком, ціною, кредитом. Саме тому фінанси підприємств можуть бути важливим інструментом економічного стимулювання, контролю за станом економіки як окремої організації, так і країни в цілому й управління нею.
Фінанси є суттєвим складовим елементом системи управління економікою. Без фінансів неможливо забезпечити індивідуальний оборот виробничих фондів на розширеній основі, запроваджувати науково-технічні досягнення, стимулювати інвестиційну діяльність, регулювати структурну перебудову економіки.
Тому обов¢язковими передумовами ефективного функціонування фінансів підприємств
мають бути:
3
Ø різноманітність форм власності;
Ø свобода підприємництва та самостійність у прийнятті рішень;
Ø вільне ринкове ціноутворення та конкуренція;
Ø самофінансування підприємництва;
Ø правове забезпечення правил економічної поведінки всіх суб¢єктів підприємницької діяльності;
Ø обмеження і регламентація державного втручання в діяльність підприємств.
Так, підприємницька діяльність, яка є важливим інструментом в економіці країни, повинна мати раціонально організовані фінанси для сприяння підвищенню ефективності виробництва, визначення фінансоваго стану і платоспроможності підприємства.
Отже, тема курсової роботи є дуже актуальною на сьогоднішній час і мета її полягає в тому, щоб висвітлити необхідні умови і порядок створення певного виду підприємства, а також умови і дії для припинення його діяльності ( реорганізація, ліквідація), які регулю-ються правовими аспектами.
Завданнями даної роботи є такі:
розкрити поняття “підприємництво”, визначення суб¢єктів діяльності і їх спільні ознаки;
охарактеризувати ті фінансові ресурси, які формуються у вигляді статутного капіталу при створенні підприємства і розподіляються при припиненні підприємницької діяльності;
висвітлити шляхи створення, реорганізації і ліквідації підприємства, що регулюються нормативними актами.
Об¢єктом дослідження є саме підприємство, а суб¢єктом ¾ організаційні основи його діяльності.
4
1. Підприємництво: поняття, його суб¢єкти, принципи здійснення та нап-рями діяльності.
Підприємництво ¾ це безпосередньо самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюються фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб¢єк-ти підприємницької діяльності.
Такими суб¢єктами (підприємцями) за Господарським кодексом України можуть бути:
¨ громадяни України, інших держав, особи без громадянства, не обмежені законом у пра-воздатності або дієздатності;
¨ юридичні особи всіх форм власності, встановлених Господарським кодексом;
¨ об¢єднання юридичних осіб, що здійснюють діяльність в Україні на умовах угоди про розподіл продукції.
В залежності від кількості підприємців-менеджерів, їх компетентності, їхніх рішень і вибору щодо діяльності підприємництво здійснюється на основі таких принципів:
· вільний вибір діяльності;
· залучення на добровільних засадах до здійснення підприємницької діяльності майна та коштів юридичних осіб і громадян;
· самостійно формувати програми діяльності та вибір постачальників і споживачів вироб-леної продукції, встановлення цін відповідно до законодавства;
· вільний найм працівників;
· залучення і використання матеріально-технічних, фінансових, трудових, природних та інших видів ресурсів, використання яких не заборонено або не обмежено законодавством;
· вільне розпорядження прибутком, що залишився після внесення платежів, установле-них законодавством;
· самостійне здійснення підприємцем - юридичною особою зовнішньоекономічної діяль-ності, вікористання будь-яким підприємцем належної йому частки валютної виручки на свій
розсуд.
5
Відповідно до таких принципів суб¢єкт підприємницької діяльності повинен мати певні ознаки, без яких його не визнають юридичною особою. По-перше, підприємство має мати у своїй власності, господарському віданні або оперативному управлінні відокремлене майно, яким здатне відповідати за зобов¢язаннями, що виникають в процесі господарської діяльності у взаємовідносинах з іншими юридичними, фізичними особами, кредиторами чи бюджетом, та не мати у своєму складі інших юридичних осіб; по-друге, у відповідності з чинним законодавством може укладати всі види господарських угод з партнерами, постачальниками сировини, матеріалів, паливно-енергетичних ресурсів, комплектуючих та з іншими особами, а також мати право бути позивачем чи відповідачем у суді при невиконанні зобов¢язань як за законодавством, так і укладеними угодами; по-третє, будь-яке підприємтсво повинно мати самостійний баланс, розрахунковий (поточний) та інші рахунки в установах банку, пра-вильно вести облік витрат на виробництво і реалізацію продукції (робіт, послуг), своєчасно подавати становлену державними органами звітність; і ще для підтвердження свого існуван-ня та дієздатності підприємство має мати своє найменування, печатку, знак для товарів та послуг, місцезнаходження, поштову адресу, що визначається місцем органу його державної реєстрації.