Сторінка
8
Форвардні операції діляться на два види: угоди аутрайт (outright) - одинична конверсійна операція з датою валютування відмінної від дати спот; угоди своп (swap) - комбінація двох протилежних конверсійних операцій з різними датами валютування.
3.1. Форвардні строки
Як правило, форвардні операції укладаються на строк до 1 року і їм відповідають стандартні періоди в 1, 2, 3 місяці,
6 місяців і рік із прямими датами валютування (straight dates або flat dates). Наприклад, якщо сьогодні 15 липня (а спот 17 липня) укладається угода аутрайт на 2 місяці, то дата валютування прийде точно на 17 вересня (за умови, що ці дати не доводяться на вихідні й святкові дні).
Якщо при висновку форвардної угоди аутрайт на стандартні строки, дата спот доводиться на останній день місяця, то для визначення дати валютування діє правило останньої дати місяця («end of month rule»). Наприклад, якщо угода на 2-місячний аутрайт укладена 26 лютого з датою спот 28 лютого, то дата валютування буде доводитися на 30 квітня (але не на 28 квітня).
Якщо виконання форвардного контракту відбувається до 1 місяця (1 день, 1 тиждень або 2 тижні), то він уважається ув'язненим на короткі дати (short dates).
Однак клієнтам банку часто необхідно укласти форвардні контракти, дати валютування яких будуть не збігатися зі стандартними строками (наприклад, угода аутрайт на 40 днів). У цих випадках уважається, що угоди мають «ламану дату» (broken dates). Дилерам, що укладають форвардну угоду з ламаною датою, треба, однак брати до уваги, що ринок таких операцій менш ліквідний, ніж ринок угод зі стандартними строками й може бути складно знайти для неї контрагента для закриття.
3.2. Використання форвардних угод
Форвардні операції широко застосовуються для страхування валютних ризиків, а також для спекулятивних операцій. Наприклад, зовнішньоторговельні організації, що мають платежі й надходження в різних валютах, використовуючи форвардні контракти, здатні застрахувати ризик зміни валютних курсів. Наприклад, нафтовидобувне підприємство Росії як правило експортує нафта й нафтопродукти за рубіж в обмін на долари США, у той же час воно періодично змушено закуповувати необхідні труби, бурові установки й комплектуючі в Німеччині за німецькі марки. Таким чином, підприємство має експортні надходження в одній валюті, а платежі - в іншій. Якщо підприємство гарне знає графік продажів нафти й закупівель труб, воно може застрахуватися від ризику можливої зміни курсу долара до марки в несприятливу сторону, уклавши контракт на покупку німецьких марок за долари на момент здійснення закупівель німецького встаткування. При цьому, знаючи заздалегідь обмінний курс, підприємство в стані прорахувати свої майбутні витрати й намітити правильну інвестиційну й цінову політику.
У форвардних угодах застосовується спеціальний форвардний курс, що звичайно відрізняється від курсу спот. Часом зустрічається точка зору, відповідно до якої форвардний курс відображає очікування учасників ринку, що стосуються майбутнього курсу, і є індикатором значення курсу спот через певний період часу. З іншого боку, багато хто задають собі питання, чому курс спот і форвардний валютний курс повинні розрізнятися, і чому, уклавши конверсійну угоду на споті, не можна по такому ж курсі укласти конверсію з датою валютування через 3 місяці.
Існує безліч пояснень факту розходження курсу спот і форвардного курсу, однак головною причиною є різниця в процентних ставках по депозитах у двох валютах.
Припустимо, що форвардний курс і курс спот долара США до німецької марки становлять USD/DEM = 1.5000, тоді як процентні ставки по 3-місячних доларових депозитах становлять 4%, а процентна ставка по 3-місячних депозитах у німецьких марках дорівнює 6% (у даному гіпотетичному прикладі ми абстрагуємося від сторін bid й offer).
Якась американська компанія ААА має 1 млн. доларів, які на 3 місяці вивільнені з виробничого обороту. Вона вирішує розмістити їх у депозит у який-небудь банк на 3 місяці для одержання відсотка.
Якщо розмістити 1 млн. доларів в 3-х місячний депозит в американському банку, процентний доход складе 10 тис. доларів:
Таким чином, через 3 місяці компанія буде мати основну суму й нараховані відсотки в розмірі 1.010.000 доларів.
Однак, процентні ставки по 3-місячних депозитах у німецьких марках вище. Якщо американський інвестор звернеться у свій банк і конвертує 1 млн. доларів у німецькі марки на умовах спот за курсом USD/DEM = 1.5000 він одержить 1.5 млн. німецьких марок:
1.000.000 USD x 1.5000 = 1.500.000 DEM
1.5 млн. німецьких марок, інвестовані в 3-місячний депозит під 6%, принесуть компанії процентний доход, рівний 22.500 німецьких марок:
Усього основна сума депозиту (принципал) і нараховані відсотки складуть 1.522.500 німецьких марок.
Якщо вірно припущення, що курс спот і форвардний курс рівні, те, розрахувавши прибутковість депозитів у марках і доларах, американська компанія укладе два контракти:
продасть 1 млн. доларів на споті за курсом 1.5000 (див. вище);
укладе одночасно форвардний контракт (угоду аутрайт) на продаж 1.522.500 марок за долари (тобто покупка назад доларів) через 3 місяці на день закінчення депозиту по такому ж курсі 1.5000:
Як ми бачимо, операція по обміні доларів у німецькі марки, інвестуванню в марочний депозит і зворотну конвертацію по такому ж курсі принесли інвесторові додатковий доход в 5 тис. доларів: 1.015.000 USD - 1.010.000 USD = 5.000 USD.
Насправді, якби дотримувалася рівність форвардного курсу й курсу спот, власники доларів ринулися б обмінювати їх на марки й класти на марочні депозити, отчий курс долара США до німецької марки миттєво звалився (або до доларового рівня впали б процентні ставки по депозитах у німецьких марках).
Форвардний курс рівняється курсу спот тільки за умови рівності процентних ставок у валютах на даний період.
Для нашого гіпотетичного приклада 3-місячний форвардний курс долара до марки повинен бути насправді вище курсу спот на деяку величину, що дозволяє нівелювати різницю в процентних ставках при здійсненні зворотної конверсії в майбутньому на умовах форварда.
3.3. Розрахунок форвардного курсу
Форвардний курс аутрайт = курс спот ± форвардні пункти (Forward outright rate) = Spot rate ± Forward points