Сторінка
10
|
|
Збалансування бюджету.
Загальноприйнятим джерелом місцевих надходжень є податкові збори, ставки яких встановлює та має право стягувати орган місцевого самоврядування. “Адміністрування збору доходів” – другий основний елемент схеми в частині “Доходи”. Як правило, адміністрування ніколи не буває стовідсотково ефективним, оскільки, навіть при найкращій організації збору податків можлива недоїмка. Рівень недоїмки – основний критерій ефективності процедур збирання.
Короткострокові кредити для погашення касових розривів свідчать про певні проблеми у плануванні доходів та видатків, у той час як довгострокові кредити під інвестиційні проекти, як правило, є ознакою належного управління фінансами і довіри до керівництва з боку позичальників. Цільове фінансування капіталовкладень та кредити на інвестиційні проекти створюють потребу своєчасного планування витрат на утримання цих об’єктів у майбутньому та інших операційних витрат, пов’язаних з їх експлуатацією.
Друга частина схеми стосується відповідальності за послуги. В першу чергу необхідно аналізувати обсяг фактично наданих послуг. Важливим фактором є заборгованість бюджету та її динаміка.
Фінансовий баланс є порівнянням доходів та видатків. Якщо доходи перевищують видатки, існує профіцит; якщо видатки є більшими за доходи, то наявний дефіцит. Відповідно до Кодексу бюджет Автономної Республіки Крим та міські бюджети можуть прийматися з дефіцитом виключно у частині бюджету розвитку. Джерелом покращення цього дефіциту є запозичення. Затвердження обласних, районних, районних у містах, сільських та селищних бюджетів з дефіцитом не допускається.
Збалансування бюджету є найбільш відповідальним етапом формування бюджету.
Прогнозування доходів та видатків місцевих бюджетів.
Фінансове прогнозування – це процес складання органами місцевого самоврядування прогнозу доходів і видатків майбутніх років, що базується на економічних припущеннях та фінансовій політиці.
Прогнози є інструментами фінансового управління, що можуть припускати майбутній фінансовий вплив поточної політики, економічних тенденцій і припущень. Застосовані поза річним бюджетом прогнози пов'язують річний дохід з іншою більш довгостроковою роботою по місцевому плануванню і розвитку. Фінансові прогнози доходів і видатків пов'язують річний дохід з капітальним бюджетуванням, борговим плануванням та соціально – економічним розвитком.
Для прогнозування доходів необхідно :
- визначити джерела доходів, з яких будуть складатися прогнози;
- зібрати фактичні дані по кожному джерелу доходів принаймні за три останні роки;
- визначити основу для прогнозу ( почистити дані, виключивши
негрошові надходження чи відшкодування та переплати );
- прогнозувати дані і характеристики кожного джерела доходів для визначення найбільш придатної методики прогнозування;
- виробити та застосувати необхідний метод прогнозування;
- визначити чи прийнятний даний прогноз доходів та відрегулювати його відповідно до змін, що можуть вплинути на доход.
Аналіз факторів, що впливають на доходи.
1.Аналіз недоїмки по платежах до бюджету;
2.Аналіз зменшення заборгованості по виплаті заробітної плати на підприємствах та бюджетних установах;
3. Аналіз тенденції переходу на сплату єдиного податку;
4.Аналіз повноти зарахування до бюджету відсотків, що сплачуються установами банків за користування тимчасово вільними залишками бюджетних коштів;
5.Аналіз взаємних розрахунків між бюджетами;
6.Аналіз запозичень на погашення позик;
7.Аналіз повноти зарахування до бюджету плати населення за надані послуги в бюджетних установах, спеціальних коштів та коштів за дорученням;
8.Аналіз надходження місцевих податків та зборів в розрізі структур, що здійснюють їх адміністрування, повноту їх зарахування ( інвентаризація торгових місць );
9.Аналіз обґрунтованості звільнення від оподаткування підприємств, установ і організацій.
Розрахунок обсягу міжбюджетних трансфертів.
Розподіл обсягу міжбюджетних трансфертів ( дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до державного бюджету ) між державним бюджетом та місцевими бюджетами на 2002 рік здійснено за формулою затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2001 року № 1195 з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2001 року № 1569.
Обсяг дотації вирівнювання з державного бюджету, що надається бюджету Автономної Республіки Крим, обласному, бюджету м. Києва і Севастополя, міста республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, бюджету району, або коштів, що передаються з цих бюджетів до державного бюджету ( Ті ) визначається як різниця між розрахунковим показником обсягу видатків, що враховується при визначенні трансфертів ( відповідно до статей 88 – 90 бюджетного кодексу ) ( Vі ) та прогнозним показником обсягу доходів, що акумулюються на її території, ( Ді ) із застосуванням коефіцієнта вирівнювання ( αі ) та коефіцієнта уповільнення відносної швидкості динаміки ( βі) за такою формулою :