Сторінка
14
Техніка зображення водного простору.
Водний простір річок, озер, невеликих заток, бухт не можна залишати в художньому різьбленні зовсім гладеньким. Тому на їх поверхні можна наносити міліметровою стамескою густу сітку коротких канавок, які створюють враження брижів. Біля стрімких берегів річок, скелястих морських берегів прибій зображують, наносячи півкруглою стамескою відповідної ширини виїмки потрібної глибини, і залишають завихрення півкілець, частина яких розпадається на дрібні крапки, а інша частина потовщеними донизу кінцями спадає назад у водяний масив.
Для вчителя: При виконанні рельєфної різьби учнів не слід обмежувати виконанням одного якогось виду виробів, а поступово підводити до ускладнення як техніки різьблення, так і змісту композиції. Починати слід з досить легких для виконання предметів і поступово ускладнювати завдання: портретна рамка, карниз, рамка для дзеркала, зображення птахів, звірів. До заключного процесу обробки різьбленого виробу належить шліфування, обробка фону (зачеканювання), тонування та лакування.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Фронтальне опитування:
Який найбільш поширений матеріал для плоско-рельєфного різьблення вам відомий?
Які види різців використовують для плоско рельєфного різьблення?
Що таке фактура деревини?
З яких етапів складається процес рельєфного різьблення?
Що таке фон?
Як виконується техніка зображення водного простору? Птахів? Тварин? Лісів і кущів?
VII. Підсумок уроку
1. Перевірка виконаних робіт.
2. Виявлення недоліків.
3. Мотивація та встановлення оцінок за урок.
4. Прибирання робочих місць і класної кімнати.
Заключне слово вчителя.
На сьогоднішньому уроці ми ознайомилися з виконанням основних елементів плоско рельєфної різьби при виконанні зображення тварин, ознайомилися з методами виконання різьблення окремих елементів даної різьби. Засвоївши матеріал уроку ви зможете на практиці застосувати свої знання при виготовлені виробу щоб підвищити його художню цінність, тим самим підтримуючи традиції нашого народу.
Урок №11 (10 клас)
Тема: Техніка зображення тварин.
Мета заняття:
а) дидактична: вміти виконувати зображення тварин.
б) розвиваюча: розширити уявлення учнів про плоско-рельєфне різьблення.
в) виховна: виховувати культуру праці, бережне ставлення до інструментів і матеріалів.
Між предметні зв'язки: Образотворче мистецтво, креслення.
Тип заняття: практична робота
Об'єкт роботи: зображення тварин технікою плоско-рельєфне різьблення.
Матеріально-технічне оснащення заняття:
Різблярський інструменти :
1. Ножі: ножі-косяки, ножі-різаки
2. Стамески: прямі, косячок, напівкруглі, клюкарзи, церазики.
Липові дощечки розміром 300*300*15 для кожного учня.
Хід заняття
І. Організаційна частина (5 хв.).
а) перевірка наявності учнів;
Перевірка присутності учнів здійснюється за зайнятими робочими місцями. Це дисциплінує школярів, привчає працювати лише на строго відведених їм місцях, а вчителеві дає можливість краще візуально запам'ятовувати їх.
б) перевірка готовності до заняття (наявність робочого одягу, необхідно-го обладнання);
Цей елемент роботи вчитель здійснює за допомогою оглядового обходу робочих місць на початку заняття.
в) призначення чергових.
Староста класу призначає чергових на кожне заняття за журнальним списком.
Практична робота (60 хв).
ІІ. Вступний інструктаж.
1. Повідомлення теми і мети заняття.
Бесіда з учнями з метою перевірки знань, необхідних для наступної практичної роботи:
1. Які інструменти необхідні для плоско-рельєфного різьблення?
Відповідь:
1. Ножі: ножі-косяки, ножі-різаки
2. Стамески: прямі, косячок, напівкруглі, клюкарзи, церазики.
2. Як потрібно виконувати техніку зображення тварин.
Відповідь:
При зображенні тварин треба домогтися передачі зовнішньої подібності і характеру кожної з тварин. Крім основних вимог щодо заовалювання рисунка, обробки його форм, моделювання, необхідно також звернути увагу на зображення хутра тварин. Для цього досить показати в деяких місцях характер хутра. Зображення його залежить від пози, породи, виду тварини.
3. Повідомлення учням завдань виконання для практичної роботи.
Виконання картини "Зображення тварин" плоско-рельєфним різьблен-ням.
4. Повідомлення правил безпеки праці та пожежної безпеки підчас різьблення.
Ознайомлюючи з правилами безпеки праці , майстер роздає на кожне робоче місце інструкцію. Інструктаж фіксують в журналі з техніки безпеки.
5. Демонстрування майстром запланованих прийомів.
6. Пробне повторення учнями показаних прийомів роботи.
7. Видача завдань і розміщення учнів на робочих місцях.
III. Самостійна робота учнів.
Учні самостійно виконують наступне завдання практичної роботи.
Виконання композиції зображеної на ескізі (можлива розробка власного ескізу "зображення тварин")
При зображенні тварин треба домогтися передачі зовнішньої подібності і характеру кожної з тварин. Крім основних вимог щодо заовалювання рисунка, обробки його форм, моделювання, необхідно також звернути увагу на зображення хутра тварин. Для цього досить показати в деяких місцях характер хутра. Зображення його залежить від пози, породи, виду тварини.
Послідовність виконання практичної роботи
а) нанесення на поверхню виробу малюнку шляхом розмічання або переводу з кальки через копіювальний папір, або трафаретів;
б) обрізання або підрізання по контуру малюнка;
в) вибирання фону (глибина 3-6 мм);
г) чорнової та чистової проробки рельєфу;
д) зачищання та начеканювання фону;
е) тонування та лакування виробу.
IV. Цільові обходи робочих місць учнів. Поточний інструктаж.
Підчас цільових обходів робочих місць учнів педагог здійснює:
Перевірку організації робочих місць.
Перевірку дотримання учнями санітарно-гігієнічних вимог.
Перевірку правильності ведення учнями технологічного процесу.
Перевірку дотримання правил техніки безпеки.
Перевірку якості виконання завдання.
Самоконтроль учнів (дається перелік операцій, які підлягають самоконтролю).
Та здійснює поточне інструктування учнів (фронтальне або індивідуаль-не). Якщо підчас самостійної роботи учнів виникають, якісь помилки вчитель акцентує увагу на них виправляє їх і пояснює правильність виконання.
V. Заключний інструктаж.
Акцентується увага учнів на типових найбільш грубих помилках допущених ними в процесі виконання роботи, здійснюється їх аналіз, виявляються причини їх допущення та їх усунення. Особливо докладно розбираються порушення техніки безпеки праці, наголошується на недопустимості недотримання в процесі роботи вимог техніки безпеки.
VІ. Підведення підсумків заняття. (10 хв.).
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Екскурсія як вид заняття з дітьми дошкільного віку
Підготовка майбутніх учителів до роботи із низькостатусними членами учнівського колективу як соціально-педагогічна проблема
Фізичне виховання в дошкільних установах
Методика використання кімнатних рослин у навчально-виховній роботі з біології
Ісламська традиція виховання