Сторінка
8
Полірувальний диск для доведення різців‚ стамесок‚ леза рубанка виготовляють аналогічно до шліфувального бруска‚ тільки на торець і передню поверхню наклеюють повсть або товсту шкіру.
Використання дрилі для свердління спеціальними свердлами (бориками) вимагає великої точності рухів. Тому для висвердлювання колових елементів бажано використати пристрій, який складається з двигуна, педального регулятора частоти обертання (від електричної швейної машини потужністю 90 Вт) та затискного патрона. Цей пристрій дає змогу точно спрямовувати вістря свердла у намічене місце (центр майбутнього колового елементу).
Виконувати різьблення можна й за звичайним столом (партою). При особливо складних роботах, користуються спеціальним верстаком. Для початкового етапу навчання різьбленню краще підбирати деревину м’яких порід: липу, осику, вільху тощо. Особливо для роботи підходить липа, деревина якої пластична, однорідна за текстурою і кольором, добре піддається обробці різанням. У подальшому необхідно переходити на більш тверді породи деревини: грушу, бук, ясен, горіх та ін.
Зберігати різальні інструменти бажано так, щоб металеві робочі частини не псувалися. Тому краще їх тримати у футлярі з цупкого полотна (дермантину), де для кожного інструменту виготовлена окрема кишенька.
Аналіз програми з трудового навчання учнів 10-11 кл. за профілем деревообробка та розробка варіативної частини програми, (програма та календарно-тематичне планування)
Метою профільного навчання за спеціалізацією "Деревообробка" є підвищення рівня компетентностей учнів 10-11 класів з основ деревообробки внаслідок оновлення, поглиблення і розширення спеціальних знань і вмінь, створення належних умов для усвідомленого професійного самовизначення старшокласників.
Реалізація змісту цієї програми повинна забезпечувати вирішення таких завдань:
звсвоєння в учнів знань:
будови деревини, видів пиломатеріалів і напівфабрикатів;
властивостей та застосування матеріалів;
сучасних технології обробки деревини;
оснащення деревообробних підприємств;
основних професій деревообробної галузі;
основ меблевого виробництва;
організації робочого місця;
правил безпеки праці;
метрологічних аспектів виготовлення виробів;
основ організації та планування виробництва;
теоретичних засад галузевої економіки та підприємництва;
формування в учнів умінь і навичок:
визначення основних властивостей матеріалів деревообробного виробництва;
виконання основних операцій ручної та механічної обробки деревини;
використання сучасних засобів праці та автоматизованого обладнання;
регулювання та налагодження деревообробного оснащення;
здійснення маркетингових операцій;
розробки та використання конструкторсько-технологічної документації;
виконання опоряджувальних робіт;
ремонт столярних і меблевих виробів;
використання сучасних технологій декоративної обробки деревини;
ознайомлення з історією розвитку та новітніми технологіями деревообробної галузі, регіональними особливостями народних ремесел;
використання в навчальному процесі сучасних педагогічних та інформаційних технологій;
виховання в учнів підприємливості та готовності до конкурентної боротьби на ринку праці;
створення оптимальних умов для розвитку творчості, самостійності, відповідальності, ініціативності, кмітливості, економності;
формування компетентностей проектно-технологічної діяльності та вміння презентувати виготовлену продукцію;
реалізація міжпредметних зв’язків з основами наук;
виховання загальної трудової культури учнів;
здійснення допрофесійної підготовки та формування стійких інтересів до професій деревообробної галузі.
Характеристика структури навчальної програми
Програма спеціалізації "Деревообробка" складена згідно з дидактичними принципами трудового навчання та методичними вимогами до трудової підготовки старшокласників.
Відповідно до типового навчального плану в структурі 11-річної школи для вивчення трудового навчання (освітня галузь "Технологія") у 10-11 класах відводиться 5 академічних годин на тиждень, відповідно 175 годин на рік у кожному з класів.
Програма спеціалізації "Деревообробка" розрахована на три роки навчання. Вона складається з інваріантної (стабільної) та варіативної частин.
Із загальної кількості годин інваріантної складової програми виділених для вивчення курсу, у кожному з класів на теоретичні заняття відводиться 60 годин, на практичні роботи – 90 годин. Структура програми для кожного з класів містить вступ і чотири розділи, а також передбачає виконання та захист творчого проекту (25 годин).
На варіативну частину програми відведено приблизно 30 % часу, що становить 50 годин. У тематичному плані її зазначено як резерв часу.
На першому році навчання (10 клас) учні вивчають: основи організації деревообробного виробництва; будову деревини, лісо- та пиломатеріали, властивості, вади та дефекти деревини, лакофарбові покриття; теоретичні засади проектування; технологію виконання столярних операцій за допомогою ручного та електрифікованого інструменту: розмічання, пиляння, стругання, свердління, точіння, опорядження; виконують (23 год.) та захищають (2 год.) творчий проект; проходять літню навчальну практику.
На другому році навчання (11 клас) учні поглиблюють знання про організацію деревообробного виробництва, породи, технологію сушіння і захисту деревини; продовжують вивчати теоретичні засади проектування столярних виробів; засвоюють технологію виконання столярних з’єднань, особливості просторової розмітки, довбання, профільного стругання, склеювання деревини; продовжують формування компетенцій столярної обробки з використанням електроінструментів; засвоюють технології обробки деревини на малогабаритних верстатах; виконують та захищають творчий проект; проходять літню навчальну практику.
Зміст практичної діяльності учнів у кожному з розділів програми спирається на запропоновані орієнтовні об’єкти праці та творчі проекти.
Літня навчальна практика учнів 10 та 11 класів передбачає: екскурсії на деревообробні підприємства, фабрики та фірми, відвідування виставкових центрів; виробничу практику на деревообробних підприємствах, організаціях, фірмах; пошуково-дослідницьку роботу; виконання творчих проектів тощо.
Організація профільного навчання за спеціалізацією "Деревообробка"
Програма спеціалізації "Деревообробка" є логічним продовженням і поглибленим вивченням обробки деревини у 5-9 класах.
У змісті програми відображені особливості деревообробного виробництва, виробничі умови підприємств цієї галузі, можливості залучення учнів до проектно-технологічної та продуктивної праці.
Вивчення курсу спеціалізації "Деревообробка" допоможе учням 10-12 класів поглибити знання про основні породи та властивості деревини, технологічні процеси виготовлення виробів із деревини, про охорону праці та організацію виробництва; отримати базові знання про меблеве виробництво; розширити політехнічний світогляд, свідомо обрати професію. На практичних заняттях учні зможуть удосконалити та поглибити свої вміння та навички з обробки деревини.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Стан та розвиток професійно-технічних навчальних закладів швейного профілю в Україні в 1958-2008 рр
Формування уваги на уроках читання у початкових класах
Проблема надання допомоги дітям із порушенням писемного мовлення
Психолого-педагогічні та методичні аспекти роботи з обдарованими дітьми
Формування художньо-конструктивного мислення у молодших школярів