Сторінка
3
12л = 12(1б.: 3) = (12: 3) -1б. = 4 ∙ 1б = 4б
Бачимо, що ділення натуральних чисел пов'язано з переходом до нової одиниці величини. Покажемо це в загальному вигляді.
Нехай відрізок б складається з m відрізків, рівних е, а також е, який складається з n відрізків, рівних е. З'ясуємо, як знайти число, яким буде виражатись довжина відрізка при одиниці довжини е.
Так, як е = nе, то е = е: n. Тоді б = mе = m ∙ (е: n) = (m: n) ∙ е.
Таким чином, ділення натуральних чисел розглядається як значення довжини відрізків, які відображають перехід до нової (більш крупної) одиниці дoвжини: якщо натуральне число m - значення довжини відрізка б при одиниці довжини е, а натуральне число n - значення довжини відрізка е при одиниці довжини е, то частка m: n є значенням довжини відрізка б при одиниці довжини е.
Наприклад, якщо б = 12е і е = 2е, то значення довжини відрізка б при одиниці довжини е буде дорівнювати 6е.
б = 12 · е = 12 · (е: 12) = (12: 2) · е = 6е
б = 12е; б = (12: 2)е = 6е
У підручниках з математики багато простих задач, в яких розглядаються різні величини і які вирішуються за допомогою ділення. Відбувається це, як правило, з використанням наочності, при цьому множення трактується як складання однакових доданків, а ділення як операцію обернену множенню.
Дуже важливим при вивченні теми «Ділення» є формування поняття ділення з остачею, що також можна розглядати з двох точок зору: теоретико- множинного та аксіоматичного підходів.
Ділення з остачею розглядається ще у початкових класах. Наприклад: 21:4 = 5 (1 остача). Тоді 21 = 5 · 4 + 1 (1< 4).
Учні повинні добре усвідомити, що при діленні в стовпчик щоразу у частці треба брати таке число, щоб остача залишалась меншою від дільника. Адже в цьому прикладі ділене 21 можна було б зобразити інакше: 21=4·4 +5, але 5 > 4, або 21 = 4 ∙ 3 + 9, але 9 > 4 і так далі.
В обох цих випадках взято частку меншу, ніж вона буде насправді. Внаслідок такого ділення можна допустити помилки, які з учнями слід з'ясувати.
Розглянемо сутність дії ділення з остачею з точки зору теоретико- множинного підходу.
Нехай б = n(А) і множину А розбито на множини А, А,…, А, Х так, що множини А, А,… А рівнопотужні і містять по b елементів, а множина X містить менше елементів, ніж кожна з множин А, А,… А, наприклад n(х) = r. Тоді б = bq + г, де 0 < г < b. Таким чином неповна частка q – це число рівнопотужних підмножин (в кожному з яких b елементів) в розбитті множини А, а остача г - це число елементів в множині X.
У початковій школі знайомство з діленням з остачею відбувається при розгляданні ситуації, у якій з дев'яти дітей виникає чотири пари і один чоловік залишається без пари, тобто знайомство з неповною часткою та остачею відбувається на теоретико-множинній основі. Використовується такий запис ділення з остачею: 9: 2 = 4 (ост.1)
Підкреслюється, що якщо при діленні отримаємо остачу, то вона завжди менша за дільник.
Важливість ділення з остачею в тому, що вона лежить в основі алгоритму ділення багатоцифрових чисел.
Розглянемо ділення з остачею з точки зору аксіоматичного підходу.
Яке б не булo ціле невід'ємне число б і натуральне число b, існує, при чому єдина, пара цілих невід'ємних чисел q (частка) і г (остача) таких, що:
б = bq = + г Л 0 < г < b.
Розглянемо спочатку найбільш загальний випадок, коли б > b і б не кратне b.
Тоді серед чисел кратних, b знайдеться два послідовних числа таких, що
bq < б < b (q + 1);
b (q +1) > б,
bq + b > а (за розподільним законом множення),
b > б - bq (за законом монотонності для нерівностей).
Позначимо б - bq через г: б - bq = г тоді b > г, тобто г < b. Крім того г > 0, бо bq < б, отже, б - bq > 0. Таким чином в цьому випадку існує два числа q і г такі, що б = bq + г, де 0 < г < b.
Довести, що пара чисел q i r єдина можна методом від супротивного. Припустимо, що існує ще одна пара чисел q і r таких, б = bq1 + г1 Л 0 < r1 < b. Запишемо поряд нерівності:
б = bq + г, де 0 < г < b, (1)
б = bq1 + r1, де 0 < г1 < b. (2)
Тоді за законом транзитивності рівностей матимемо
bq + r = bq1 + r1
r1 ≠ r, бо тоді і bq = bq => q = q і, навпаки q1 ≠ q, бо q1 = q => г1 = r. Мали б ту саму пару чисел q і r.
Нехай для визначеності r > r віднімемо від рівності (1) почленно рівність (2) за законом адитивності рівностей. Дістанемо:
0 = b(q – q1) + (r + r1);
(3)
b (q1 - q) = (r + r1),
r > r1 => r – r1 > 0, r < b Л b => r – r1 < b.
У правій частині рівності (4) маємо натуральне число г – r1 менше від b, а в лівій - добуток b на q1 - q.
Якщо q > q1, то різниця q – q в множині цілих невід'ємних чисел не існує, отже, рівність неможлива. Якщо q1 > q, то q1 – q > 1 i тоді b (q1 - q) > b, отже рівність не можлива (не може число, більше за b бо рівне b, дорівнювати числу, меншому від b). Таким чином, наше припущення не правильне. Аналогоічно міркують, якщо припустити, що r < r1, тільки віднімати слід почленно від рівності (2) рівність (1). Отже, r1 = r і тоді q1 = q.
Якщо б кратне b1, то дістанемо окремий випадок - ділення без остачі: б = bq + r, де r = 0. Якщо б < b, то б = b ∙ 0 + r, де 0 < r < b, q = 0. Наприклад, 12 = 15 ∙ 0 + 12.
Отже вивчення основ теорії ділення приводить до висновку, що вчителю початкових класів необхідно знати основні положення цієї теорії.
Методичні аспекти вивчення ділення з остачею
Фундаментом курсу математики є вивчення чисел, яке охоплює таке коло питань: лічба, властивості натурально ряду чисел, нумерація, арифметичні діє над цілими невід'ємними числами, властивості арифметичних дій.
За програмою діти вивчають дію ділення та всі її властивості у наступній послідовності:
Починаючи з другого класу учні вивчають: дію ділення, знак ділення (:), назви компонентів та результату дії ділення, зв'язок дій ділення та множення, таблиці ділення на 2,3,4,5.
У 3-у класі діти продовжують вивчати табличне ділення на 6, 7, 8, 9, знайомляться з особливими випадками ділення: ділення на 1, ділення рівних чисел, ділення 0, неможливість ділення на 0, ділення на 10 та на 100, вивчають прийоми поза табличного ділення: ділення розрядних чисел на одноцифрове (6: 3, 200: 4), ділення числа на добуток двох чисел, ділення випадку: (300: 20, 600: 300, 60: 30), ділення суми на число, ділення двоцифрового числа на одноцифрове число, ділення виду: 360: 3, ділення на двоцифрове число способом випробовування (добору): 64: 16, 125: 25, знайомляться з діленням з остачею.
У 4-у класі вивчається алгоритм письмового ділення на одноцифрове число: дія ділення, властивості частки, ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові (загальний випадок), ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові у випадку, коли частка містить нулі, зв'язок множення та ділення, ділення суми на число, письмове ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові та ділення з остачею на 10, 100, 1000. Потім ділення чисел, що закінчуються нулями: усне ділення круглих, багатоцифрових чисел на розрядні числа, письмове ділення трицифрових чисел на круглі десятки, ділення з остачею трицифрових чисел на круглі десятки, ділення багатоцифрових чисел на розрядні числа (загальний випадок), ділення багатоцифрових чисел на розрядні числа (у частці нулі всередині та вкінці).
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Фінансово-кредитні установи в ринковій економіці
Реалізація принципів педагогіки толерантності. як необхідна умова формування гуманістичних цінностей підростаючого покоління
Музичний керівник: нова формація
Засоби зорової наочності при вивченні іноземної мови
Сучасний урок: форми, структура, зміст і методи проведення