Сторінка
14
Вправа № 2: "Попутник".
У метро або автобусі мимоволі подивіться на свого сусіда. Непомітно окиньте поглядом його обличчя, одяг, позу. Подумайте, ким працює ця людина, який у нього характер, як він живе. Спробуйте визначити його вік, відчути його настрій. Звичайно, не слід нав'язливо дивитися на людину, що їде поруч з Вами в транспорті. Відпрацьовуйте у себе здатність по одному погляду визначити індивідуально-психологічні особливості людей. Через якийсь час Ви виявите, що для того, щоб зрозуміти іншу людину, необов'язково довго дивитися на нього або тривалий час розмовляти з ним. Перше інтуїтивне відчуття може бути самим вірним. Важливо лише навчитися довіряти цьому початковому відчуттю і не спотворювати його подальшими інтелектуальними інтерпретаціями.
Кожен з наступних питань стимулює інтуїцію. Вони можуть бути пристосовані для використання в особистих або професійних цілях:
1)Які якості в цій людині мене захоплюють?
2) Які якості цієї людини захоплюють більшість людей?
3)Чому могла би навчити мене ця людина?
4)Які слова потрібно почути цій людині, щоб його життя стало більш щасливим?
5)Які проблеми недавно відбувалися в цієї людини?
6)Які гарні зміни чекають цю людину в наступному році?
7)Якщо б ця людина була твариною, ким би вона була і чому?
Наступним кроком для формування моделі педагогічної інтуїції будуть запропоновані вправи на розвиток педагогічної уяви, навичок педагогічної імпровізації як основи формування власного стилю педагогічної інтуїції.
Вправа № 3:
а) Розвиток педагогічної уяви, критичне ставлення до свого досвіду і навичок прогнозування умов майбутньої діяльності. Вправи спираються на результати, досягнуті в завданнях першого циклу.
Що ви будете робити, якщо учень спізнився на урок, відволікається під час пояснення нового матеріалу, заважає іншим і т.п.?
На початку уроку виявилося, що всі учні не зрозуміли домашнє завдання. Що ви будете робити?
При поясненні нового матеріалу виявилося, що учені слабо орієнтуються в старому матеріалі. Як ви себе поведете?
Учні погано слухають пояснення нового матеріалу - визначте можливі причини і запропонуйте план дії.
б) Виконання інсценованих завдань по спілкуванню з введенням елементів педагогічної діяльності в умовах, наближених до дійсності. У цій групі вправи в основному створюються самими учасниками і виконуються, а потім обговорюються. При аналізі необхідно концентрувати увагу на стадіях рішення педагогічних завдання, на плануванні можливих дій і спілкування, на прогнозуванні способів рішень ситуацій. Особливу увагу приділяється педагогічному аналізу здійсненого і планованого спілкування (залежно від характеру завдання). Це необхідно для того, щоб при виконанні будь-яких завдань, учасники відчули необхідність планування і прогнозування педагогічної діяльності, створення своєрідної моделі майбутнього педагогічного впливу.
Ці вправи не тільки розвивають навички педагогічної імпровізації в спілкуванні, а й активно формують педагогічне мислення, на основі якого педагогічна імпровізація може оформлятися та поєднуватися із педагогічною інтуїцією. інтуїція педагогічний студент науковий пізнання
Крок, який є наступним в формування моделі педагогічної інтуїції демонструється в формі подібної вправи, яка направлена на питання, котре в підсвідомості вже формулює відповідь.
Вправа № 4: Напишіть на аркуші паперу своєю "домінуючою" рукою, тобто, рукою, якою ви завжди пишете, будь-яке питання. Відразу ж іншою рукою запишіть відповідь. Безсумнівно, це дасться вам з працею і вам може здатися, що ви знову потрапили в початкову школу на урок письма. Проте надійність такого методу вразить вас. Справа в тому, що розум переключається на управління незвичною дією і повністю концентрується на цьому. В результаті вивільняється канал для істинного повідомлення.
Таким же чином ви можете інтуїтивно закінчувати пропозиції. Почніть писати пропозицію "домінуючою" рукою, а закінчити її "не домінуючою". наприклад:
- Мені поки не щастить в професійній діяльності, оскільки .
- Моє професійна діяльність залишає бажати кращого, тому що .
- Моє партнерство з іншими педагогами дисгармонійно, тому що .
Наступним кроком до формування моделі інтуїції в педагогічній діяльності є вправи направлені на здатність людини "вчасно зупинитися", тобто, вбачати в своїх діях та діях інших, вірного ходу розвитку ситуації, пошуку правильності.
Вправа №5: "Установка інтуїтивного світлофора"
Намалюйте яскравими фарбами велике зображення світлофора і повісьте на видному місці. Можна просто уявити собі, що ви зібрали справжній світлофор. Сядьте навпроти свого "світлофора", дихайте спокійно і глибоко.
"Встановлення" інтуїтивного пристрою проводиться для отримання однозначної відповіді на запитання:
Зелений: перешкод немає (робити);
Жовтий: увага, увага (ще раз обдумати);
Червоний: стоп - небезпека (не робити).
Закрийте очі. Уявіть перед собою темний не включений світлофор. Потім уявіть собі, що в нижньому віконечку запалився зелений колір. Зосередьтеся на ньому. Усвідомте, що зелений колір означає для Вас, що "все гаразд", що він асоціюється лише з позитивними емоціями - "Все можливо", "Я на правильному шляху".
Зелений відповідає міцніючого почуттю благополуччя і впевненості. Навчіться відчувати це почуття.
Тепер переходите до жовтого. Зосередьте на ньому всю свою увагу. У вас повинно посилитися відчуття настороженості. Запам'ятайте його. Не поспішайте. Сприймайте тільки жовтий колір і пов'язані з ним асоціації. Жовтий може з'явитися і в поєднанні з червоним, тоді це означає: "Увага, небезпечно". Комбінація жовтого із зеленим попереджає: "Загалом, все в порядку, проте обережність не завадить".
А тепер переходите до червоного. Зосередьте на ньому всю увагу. Дізнаєтеся ви стоп-сигнал, попередження, заборона? Чим довше ви будете дивитися на червоний, тим точніше відчуєте непридатність, марність, шкоду для вас якихось дій. Ймовірно, ви навіть почуєте "ні", ясно вимовлене внутрішнім голосом.
На перших порах кожному кольору слід приділяти не менше п'яти хвилин. Поступово прискорюйте темп вправи, підключайте уявлення про відтінках, про різноманітність перспектив.
Коли Ви навчитеся добре утримувати образ світлофора в своїй підсвідомості, почніть задавати інтуїції які-небудь питання.
Використовуйте методику "інтуїтивного світлофора" при оцінці педагогічних проектів, колег, необхідності здійснення чого-небудь.
Таким чином, розробивши не стільки модель успішної педагогічної інтуїції, скільки модель її функціонування, педагог зможе її активно використовувати в процесі своєї діяльності.
Крім того, він вважатиме більш важливим особисто слідкувати за постійними змінами в своїй новій поведінці,нових поглядах на образ навчально-виховного процесу, ніж налаштовувати і тестувати вже існуючі традиційні моделі, програмуючи і проганяючи їх постійно в своїй компетенції. Він зосередиться на основі своїх візуалізованими очікувань майбутньої поведінки та дій.