Сторінка
7
На кожній сторінці мультимедійного підручника розташовані наступні структурні елементи:
1) назва проекту;
2) навігація меню.
Методичні рекомендації – це прості покрокові інструкції, які перетворюють навчання в задоволення, роблять складне простим, а незрозуміле – зрозумілим (рис 2.3).
Рис. 2.3. Методичні рекомендації з «Теорії кольору»
Також в методиці є лабораторні роботи з певними термінами для полегшення навчання студентам.
Список статей – ця сторінка присвячена вибору вибраних статей. Такі статті повинні бути зразком найкращого. Всі вибрані статті поміщаються в свою чергу на сторінці (рис 2.4).
Вимоги до статті
Дані вимоги є мінімальними для обрання статті. Жодна стаття не може стати обраною, якщо не відповідає хоча б одному із зазначених нижче вимог:
стаття має бути оригінальною;
основна тема повинна бути розкрита;
у статті має бути вступ, коротко розкриває тему статті (мінімум 3-4 рядки);
стаття не повинна містити очевидних помилок і неточностей;
стаття має бути закінченою і не містити відверто недописаним розділів;
стаття, висувний в обрані, повинна бути відносно стабільною, консенсусної версією, в ній на момент висування і обговорення не повинне вестися війн правок, стаття не повинна бути захищена під час висунення та обговорення;
стаття повинна супроводжуватися набором посилань на інтернет-ресурси по темі.
Рис. 2.4. Список статей для «Теорії кольору»
Лекція (лат. lectio - читання) – усне систематичне і послідовне викладення матеріалу з якої-небудь проблеми, методу, темою питання і т.д. Є елементом лекційно-семінарської форми навчання, практикується переважно в старших класах середньої школи і у вищій школі (де ця форма є основною в процесі навчання). Лекція, як метод навчання, відноситься до словесних методів навчання і може застосовуватися при класно-урочної системи навчання (рис. 2.5).
Лекція – один із видів викладання, суть якої в тому, що досліджуваний матеріал у вигляді послідовного зв'язкового розповіді викладає педагог-лектор.
Лекція – це метод повідомлення нових знань; її відрізняє висока цілеспрямованість і велика інформативність. Лекція має здатність показати особистісне ставлення педагога до навчального матеріалу. Її вплив на учня здійснюється двояко: змістом і емоційною виразністю мови. У ході лекції педагог не тільки передає нову наукову інформацію в систематичному цілісному вигляді, але й може розкрити багато зв'язку – з іншими предметами, проблемами і практикою. Він вчить мислити, аналізувати, доводити, робити узагальнення і висновки; в цьому сенсі лекція для учнів – зразок розповіді. Монологічне виклад дозволяє вчителеві розвивати увагу школярів, вміння виділяти головне, а ці якості важливі і для подальшого самоосвіти, і для будь-якої професії.
Класифікація лекцій
«Вступна лекція дає перше цілісне уявлення про навчальний предмет і орієнтує студента у системі роботи з даного курсу. Лектор знайомить студентів з призначенням і завданнями курсу, його роллю і місцем у системі навчальних дисциплін і в системі підготовки фахівця. Дається короткий огляд курсу, віхи розвитку науки і практики, досягнення в цій сфері, імена відомих вчених, викладаються перспективні напрями досліджень. На цій лекції висловлюються методичні та організаційні особливості роботи в рамках курсу, а також дається аналіз навчально-методичної літератури, рекомендованої студентами, уточнюються терміни і форми звітності.
Лекція-інформація. Орієнтована на виклад і пояснення студентам наукової інформації, що підлягає осмисленню і запам'ятовуванню. Це найбільш традиційний тип лекцій у практиці вищої школи.
Оглядова лекція – це систематизація наукових знань на високому рівні, що допускає велику кількість асоціативних зв'язків у процесі осмислення інформації, викладається при розкритті всередині предметної і міжпредметних зв'язків, виключаючи деталізацію і конкретизацію. Як правило, стрижень викладаються теоретичних положень складає науково-понятійна і концептуальна основа всього курсу або великих його розділів.
Проблемна лекція. На цій лекції нове знання вводиться через проблемність питання, задачі чи ситуації. При цьому процес пізнання студентів у співробітництві і діалозі з викладачем наближається до дослідницької діяльності. Зміст проблеми розкривається шляхом організації пошуку її вирішення або підсумовування та аналізу традиційних і сучасних точок зору.
Лекція-візуалізація представляє собою візуальну форму подання лекційного матеріалу засобами - аудіо - відео техніки (відео-лекція). Читання такої лекції зводиться до розгорнутої або короткого коментуванню переглядаються візуальних матеріалів (натуральних об'єктів - людей в їхніх діях і вчинках, у спілкуванні і в розмові; мінералів, реактивів, деталей машин; картин, малюнків, фотографій, слайдів; символічних, у вигляді схем, таблиць, графів, графіків, моделей).
Бінарна лекція – це різновид читання лекції у формі діалогу двох викладачів (або як представників двох наукових шкіл, або як вченого і практика, викладача і студента).
Лекція із заздалегідь запланованими помилками розрахована на стимулювання студентів до постійного контролю пропонованої інформації (пошук помилки: змістовною, методологічної, методичної, орфографічної). Наприкінці лекції проводиться діагностика слухачів і розбір зроблених помилок.
Лекція-конференція, проводиться як науково-практичне заняття із заздалегідь поставленою проблемою і системою доповідей, тривалістю 5–10 хвилин. Кожен виступ являє собою логічно закінчений текст, заздалегідь підготовлений в рамках запропонованої викладачем програми. Сукупність представлених текстів дозволить всебічно висвітлити проблему. У кінці лекції викладач підводить підсумки самостійної роботи і виступів студентів, доповнюючи або уточнюючи запропоновану інформацію, і формулює основні висновки.
Лекція-консультація, може проходити за різними сценаріями. Перший варіант здійснюється по типу «питання-відповіді». Лектор відповідає протягом лекційного часу на запитання студентів по всіх розділу або всім курсом. Другий варіант такої лекції, що подається за типу «питання - відповіді - дискусія», є трояку поєднанням: виклад нової навчальної інформації лектором, постановка питань і організація дискусії в пошуку відповідей на поставлені запитання».
Рис. 2.5. Лекція з «Теорії кольору»
Сучасна лекція – це вже не читання і не переказ підручника, а оригінальне дослідження, яке стає формою загальних роздумів вголос викладача та студентів. Матеріал, з яким студенти знайомляться під час лекції є основою для подальшої навчально-пізнавальної діяльності на практичних і лабораторних заняттях. Лекція сприяє формуванню у студента потреби і мотивації вивчення дисципліни, дозволяє стисло передати великий обсяг інформації, ознайомивши студентів з основними теоретичними положеннями дисципліни, сприяє формуванню наукового мислення і т.п.