Сторінка
8

Використання натуральних та образотворчих засобів навчання на уроках природознавства в початкових класах

Муляжі використовуються як джерело знань, засіб ілюстрації, основа для згадування і запам'ятовування, матеріал для виконання практичних завдань на різних етапах уроку. Вони також поєднуються з гербарними зразками, малюнками з метою своєї деталізації та уточнення, створення у дітей просторового уявлення про окремі частини об'єкта чи об'єкт у цілому. Наприклад, на уроці за темою «Рослинництво рідного краю» (4клас) муляжі використовуються для актуалізації знань про види овочів і для конкретизації понять: «технічні рослини»; а у 3 класі під час вивчення теми «Як виростити рослину з насінини» для формування уміння розрізняти плоди однорічних і дворічних рослин.

Методика використання роздавальних карток, листівок також може бути різною. У процесі вивчення нового матеріалу спочатку можна проводити бесіду або розповідь з використанням стінних таблиць, а потім для закріплення нового матеріалу і конкретизації знань дати індивідуальні завдання з використанням листівок або роздавальних карток.

Методика використання карток і листівок може бути різноманітною і використовується для фронтальної роботи з класом, самостійних занять учнів, для проведення ущільненого опитування, письмових контрольних робіт та ігор.

Отже, наявність натуральних і образотворчих засобів в поєднанні з іншими засобами наочності у процесі навчанні на уроках природознавства дає вчителю можливість реалізувати завдання, які стосуються засвоєння програмного матеріалу молодшими школярами, дозволяє розвивати розумові процеси, пам'ять, увагу дітей і потребує від учителя ретельної підготовки до уроку.

Як зразок Пропонуємо розглянути фрагмент уроку в 3 класі

Тема: Без води немає життя

Мета: закріпити і розширити уявлення про значення води, про три стани води, властивості води-рідини (текуча, не має форми, розширюється під час нагрівання, стискується під час охолодження); формування уявлення про кругообіг води в природі, про шляхи забруднення води в природі та способи її охорони і збереження, про цінність води для людей; формувати вміння планувати способи виконання окремих дослідів за аналогією, виконувати безпечні досліди, узагальнювати й робити висновки про способи виконання дослідів; виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, прагнення берегти й охороняти природу, зокрема воду.

Обладнання: таблиця «Кругообіг води в природі»,глобус, презентація

Хід уроку

ІІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності

Розгадування та обговорення загадок

Я вода і на воді плаваю. (Лід)

Що росте догори коренем? (Бурулька)

Пухнаста хмара летить крилата.

чим вата нижче, тим дощик ближче. (Хмара)

Усі рослини й тварини вживають,

у кожній хаті її мають. (Вода)

- Про що ж усі ці загадки?

- Чому так говорять: «Без води не було б життя на Землі»? (Слайд 1)

- Де є вода у природі?

VІ. Повідомлення теми і завдань уроку (Слайд 2)

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь по те, де на землі знаходиться вода, у яких станах і які властивості має вода – рідина, значення води для рослин, тварин і людини. А також спробуєте дати відповіді на питання: - Куди зникає вода з калюж?

- Чому висихає мокра білизна?

- Чому дошка швидко становиться сухою, хоч ви її часто протираєте мокрою ганчіркою?

V. Вивчення нового матеріалу

1. Практична робота. Властивості води

- Ми відправляємось на зустріч з Краплинкою води, яка нам допоможе дати відповіді на поставлені запитання. Отже, зустріч перша. (Слайд 3) Краплинка хоче навчити вас робити досліди, щоб краще пізнати властивості води.

Давайте разом дізнаємось, що таке вода.

Дослід 1

– У кожного на парті є склянка з водою. Спробуйте її перелити в пусту склянку. Що ви побачили? (Вона ллється, тому що вода рідина, вона текуча).

Дослід 2

– А зараз ми з вами спробуємо дізнатися, чи має вода форму. Я наллю води на скло. Що з нею сталося? Чи має вода форму? А тепер візьму різні за формою посудини: склянку, вазу, колбу. І наллю в кожну з них воду. Що ви помітили? Спробуйте зробити висновок. (Вода не має форми, вона набуває форми того предмета, в який вона налита).

Дослід 3

– У склянку з водою опустіть ложку. Чи добре її видно? Що ви можете сказати? (Вода прозора).

Дослід 4

– Подивіться, чи має вода колір. Отже, вода (безбарвна).

2. Робота з підручником на с.92

Самостійне читання статті із завданням.

– Знайдіть у тексті речення, де говориться ще про одну властивість води, про яку ви вже дізналися, коли вивчали термометр.

– Дочитайте текст до кінця і знайдіть, що буде з пляшкою, якщо її з водою винести на мороз. Чому ж у цьому випадку вода в пляшці не стискається? (Стискається при охолодженні).

Дослід 5

– Визначте, чи має вода запах. (Без запаху).

3. Рубрика «Це цікаво знати!»

– А чи має вода смак? Чи можна порівняти воду із водопровідного крана з водою із джерела чи криниці? Вода з джерела видається смачнішою. В чому ж причина? Справа втому, що смак має лише чиста вода. А чи є така у природі? Немає, адже протікаючи в надрах Землі чи на її поверхні, вода розчиняє різні речовини.

– То від чого залежить смак води? (Від речовин, які в ній розчинені)

– Отже , вода – найголовніший розчинник на Землі, тобто вона може розчиняти у собі багато різних речовин. Щоб переконатися в цьому, проведемо досліди.

4. Робота в групах ( поділ учнів на групи; проведення дослідів).

І група – проводить досліди з марганцівкою, сіллю, цукром.

ІІ група – сіллю,

ІІІ група – цукром.

ІV група – проводить досліди з крейдою, піском, олією.

V група – піском,

VІ група – олією.

Висновки

І – ІІІ група

Марганцівка, сіль, цукор розчинилися у воді.

– Речовини, які розчиняються у воді, називаються розчинними. Вода для них є розчинником. Воду з розчиненою в ній речовиною називають розчином. Крім розчинів. Які можна приготувати, є природні розчини. Це вода морів, океанів, солоних озер і мінеральних джерел, сік рослин, кров людей і тварин.

ІV – VІ група

Крейда, пісок, олія не розчинилися у воді.

– Речовини. Які не розчинилися у воді, називаються нерозчинними.

– Перша зустріч з краплинкою завершилася. Краплинка бажає вам успіхів у пізнанні загадкових властивостей.

5. Продовження роботи на виявлення Стану води (Слайд 4)

– У яких станах перебуває вода в природі?

– Наведіть приклади води у трьох станах.

– Пригадайте, з чого складаються рідкі, тверді та газоподібні тіла?

– З чого складається будь-яка речовина?

– Як розташовані молекули в рідині, твердій і газоподібній воді?

– Назвіть і розмістіть наведені тіла за станами.

– Дома намалюйте подорож краплинки у трьох станах.

6. Турнір Всезнайок

– А зараз крапелька вам пропонує відпочити і перевірити свою ерудованість. Дайте відповіді на питання.

– Ім’я королеви, яка живе в країні снігів … (Снігова)

– Казкова вода, яка все оживлює? (Жива)

– На кого хотів бути схожим Вінні-Пух? (На хмарку)

– Куди в мерз вовчий хвіст? (В ополонку)

– Яким стане білий заєць, якщо його скупати в Жовтому морі? (Мокрим)

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: