Сторінка
5
Екскурсії на природу використовуються тоді, коли предмет або явище необхідно розглянути в їх природній обстановці, а також для того, щоб простежити сезонні зміни в природі. Особлива увага приділяється виховній цінності екскурсій, їхня спрямованість розвиткові спостережливості, інтересу до вивчення природи, зміцненню свідомої дисципліни, виховання бережливого ставлення до природи, свідомого ставлення до цінності людської праці. Це обумовлено тим, що екскурсії відкривають великі можливості для розвитку естетичного почуття, виховують любов і живий інтерес до природи. Крім цього, екскурсії дають можливість зібрати різноманітний природний матеріал для наступного вивчення у класі й для виготовлення різноманітного наочного приладдя – гербаріїв, колекцій, таблиць а також на уроках трудового навчання виготовити аплікації з натурального матеріалу.
Аналіз дослідження ефективності використання натуральних та образотворчих засобів навчання
В ході роботи над темою, ми з’ясували, що на якість процесу навчання природознавства впливає ефективне використання засобів наочності: натуральних, образотворчих, в поєднанні з аудіовізуальними, моделями. Це зумовлено специфікою змісту природознавства та віковими особливостями пізнавальних процесів у молодших школярів.
З метою виявлення ефективного впливу засобів наочності на процес навчання молодших школярів на уроці природознавства серед вчителів СЗОШ № 17 було проведено анкетування.
В анкетуванні взяли участь вісім учителів початкової школи.
Аналіз дослідження показ, що 100% вчителів постійно використовують засоби навчання на всіх етапах уроку і досягти навчально-виховної мети уроку 100%. Вчителі які використовують натуральні засоби на предметних уроках, наприклад гербарні зразки , корисні копалини зіставляють 12 %, 88% вчителів замінили ці засоби на ІКТ.
Також в ході роботи над темою нами було проведено дослідження у необхідності, специфіки та дидактичних умов ефективного використання натуральних та образотворчих засобів навчання на уроках природознавства.
Виявлено, що найбільш ефективними засобами наочності є : підручник, навчальні таблиці, гербарні зразки, фізична карта України, малюнки в поєднанні з ігровими технологіями і служать для організації навчально-пізнавальної діяльності школярів.
Розглянемо деякі види наочності.
Гербарні зразки на уроці, як правило, використовують на всіх етапах уроку як роздавальний матеріал. Гербарний аркуш має невеликий розмір, тому під час демонстрації вже із-за другої парти школярі погано розрізняють деталі рослини. Якщо виникає необхідність продемонструвати єдиний екземпляр, то учитель повинен пронести поміж рядами або передати на парти, щоб діти роздивилися його зблизька.
Пропонуємо розглянути фрагмент уроку
Тема уроку: Будова рослин
Мета уроку: формувати уявлення про будову рослин, органи рослин, види рослин; розвивати вміння аналізувати, зіставляти рослини, робити висновки; виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до рослин.
Обладнання: гербарії рослин, ілюстрації, кімнатні рослини, таблиця "Будова рослин".
Важливу роль на уроці, як показує практика, відіграють роздавальні картки, кольорові ілюстрації. Головна цінність їх полягає в тому, що вони забезпечують роботу учнів в парах або групах, допомагають конкретизації природничих уявлень і понять, виробленню довільної уваги, мислення і естетичних смаків, підвищують ефективність уроку.
Наведемо приклад уроку природознавства в 3 класі
Тема: Як живляться тварини. Ланцюг живлення
VІІ. Закріплення та систематизація знань умінь і навичок
1. Робота в групах.
За малюнками, визначте тварин. На які групи їх можна поділити? Доведіть.
2. Гра «Знайди зайву тварину». Доведіть.
При доборі засобів наочності, ми враховували, що при вивченні нового матеріалу рекомендуються до їх використання застосовувати різноманітні методи та прийоми навчання:
§ бесіда з використанням календаря природи і праці людей та щоденників спостереження учнів;
§ створення і розв'язання проблемної ситуації, дидактична гра;
§ бесіда і розповідь з використанням наочності;
§ демонстрація дослідів;
§ практична робота з колекціями, гербаріями, натуральними об'єктами;
§ робота з таблицями і схемами;
§ пізнавальні завдання;
§ повідомлення цікавих фактів та ін.
Розглянемо фрагмент уроку природознавства в 3 класі.
Тема : Гірські породи. Корисні копалини
Мета: виховувати почуття гордості за багатство рідного краю, бажання економно використовувати корисні копалини; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, знаходити причиново - наслідкові зв’язки; доводити правильність певного судження та власної думки; ознайомити учнів з найважливішими корисними копалинами, їх видобуванням, економним і раціональним використанням; розкрити способи добування корисних копалин; визначити властивості кам’яного вугілля, встановити його характерні ознаки, ознайомити учнів з найбільшими родовищами.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Формування поняття «корисні копалини»
Гра «Скарбниця» (Створення проблемної ситуації)
- Подивіться навколо. Вулицею мчать машини. З чого зроблено деталі до них? (З металу, який виплавляють із залізної руди)
- А з чого зроблені гума, бензин, пластмаси? (з нафти).
- А будинки? (з цегли, а цегла – це глина).
- Без неї не може працювати жоден учитель. (Крейда).
- Звідки їх людина видобуває для своїх потреб?
- Так, вапно, пісок, глина – це все є дари землі. Ми опалюємо свої будинки кам’яним вугіллям чи газом, що теж добувають із землі. Тому їх називають корисними копалинами, бо приносять людям велику користь. Корисні копалини - це гірські породи, які люди видобувають у природі і використовують у своєму житті. Сьогодні людина не уявляє собі життя без великої кількості різних корисних копалин.
2. Дослідницька групова робота
- Запрошую вас до наукової лабораторії передачі «Таємниці природи». У нас є змога краще ознайомитися з такими корисними копалинами, як кам’яне вугілля. Уявимо себе геологами. Вони не тільки знаходять корисні копалини, а й досліджують їх властивості.
Дослід 1.
- Розгляньте кам’яне вугілля. Скажіть, тверде воно чи рідке? Визначте його колір.(Тверде. Чорного кольору).
Дослід 2.
- Понюхайте його. Чи має воно запах? (Без запаху).
Дослід 3
- Спробуйте розламати вугілля. Розбийте молотком. (Крихке).
Дослід 4
- Укиньте кам’яне вугілля у склянку з водою. Воно плаває чи опускається на дно? (Тоне, бо важче за воду).
Дослід 5
- Розмішайте вугілля у воді. Воно розчиняється чи не розчиняється у воді? (Нерозчинне у воді).
Дослід 6
- Спостерігайте, як горить вугілля. Яким полум’ям воно горить? (Горить яскравим полум’ям, виділяє багато тепла).
- То ж які властивості має кам’яне вугілля? З якою метою ми проводили досліди?
3) Складання логічно - понятійні схеми
– Більш детальну інформацію ви зможете отримати від наших наукових ведучих - консультантів на каналі «Дорогами України».
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Культурологічний підхід як основа модернізації змісту астрономічної освіти у загальноосвітніх навчальних закладах
Методика роботи соціального педагога з профорієнтації вихованців
Реалізація естетичного виховання шляхом використання методу стимулювання та корекції поведінки
Ефективність використання сучасних освітніх технологій в практичній роботі вчителя
Точні і природничі науки в античній Греції