Сторінка
8

Формування соціокультурної компетенції основної школи

Практичне, або комунікативне завдання, спрямоване на формування в учнів комунікативної компетенції, тобто мовної активності.

Загальноосвітні завдання покликані закласти основи філологічної освіти школярів, удосконалювати культуру навчання, що проявляється у специфічних комунікативних уміннях, уміння почати розмову, підтримувати її, проявляючи увагу, зацікавленість, завершити розмова.

Чимала роль приділяється й виховним завданням. Виховне значення іноземної мови реалізується у вихованні в учнів оцінно-емоційного відношення до світу, позитивного відношення до іноземної мови, до культури народу, що говорить на цій мові.

Розвиваючі завдання накреслюють шляхи формування й розвитку мотиваційної й емоційної сфер особистості учнів, ціннісних орієнтирів, готовності до подальшої самоосвіти в іноземній мові.

Реалізація перерахованих завдань є необхідною умовою ефективності уроку, тобто досягнення бажаних результатів.

В уроці іноземної мови є особлива специфіка, яку вчитель іноземної мови не може не враховувати.

Підготовка й проведення уроку вимагають від учителя великої витрати творчих сил.

По-перше, на уроці вирішуються багатопланові завдання. На кожному уроці учні неодмінно повинні одержати додаток до практичного оволодіння іноземною мовою, яку учні вивчають. Додаток може виражатися у кращому розумінні мови на слух за рахунок засвоєння нових слів, нової граматичної форми, структури; у набутті знань про культуру країни, в області літератури, музики, історії, тобто учні поринають у національну культуру й національну психологію країни, мова якої вивчається.

Матеріал уроку й засоби для його активізації варто використати у виховних цілях. Учитель вирішує, що конкретно варто виховувати у школярів на даному уроці, використовуючи прийоми й методи для їхнього емоційного й інтелектуального розвитку.

По-друге, на уроці використовуються різні організаційні форми роботи: групові, парні, індивідуальні. Щоб залучити всіх і кожного потрібно розвивати й удосконалювати свої організаторські здібності для підготовки сценарію уроку.

· Кожен урок повинен мати чітку мету і установку, припускати комплексну реалізацію практичної, виховної, освітньої та розвиваючої цілей. Цілі та завдання для кожного уроку мають бути обдумані та усвідомлені усіма учнями. Для цього вчитель повинен:

1) об’явити план роботи на початку уроку;

2) дати чіткі настанови при переході від одного виду діяльності до іншого;

3) пояснити і показати способи виконання різноманітних завдань;

4) перевірити розуміння учнями поставлених перед ними завдань.

5) кількість завдань на уроці не повинна перевищувати трьох. Виключення лише у п’ятому класі. Чим старше клас, тим менша кількість задач 2-3.

6) формулювання завдань уроку повинне бути чітким і містити у собі вказівки на:

· характер діяльності вчителя;

· характер діяльності учнів;

· кінцевий результат їх спільної діяльності на уроці.

7) Кожен фрагмент уроку повинен закінчуватися вирішенням конкретної комунікативної (мовної) задачі.

8) Послідовність вправ у кожному компоненті має бути такою, щоб наступна вправа була логічним продовженням попередніх.

9) Підготовчі вправи повинні бути націлені на зняття змістовних та мовних труднощів при висловлюванні.

10) На кожному уроці необхідно прагнути до максимально можливого охопленню усіх учнів навчальною діяльністю.

11) На кожному уроці необхідно створювати умови для реального мовного спілкування у тій чи іншій формі.

12) Урок слід забезпечувати безперервність у розвитку основних мовних вмінь та навичок.

13) Основний час уроку повинна займати іншомовна мовленнєва діяльність учнів

14) Урок має проводитись іноземною мовою

15) Мова вчителя має бути економною, безпомилковою, зразковою, узуальною, адаптованою до рівня мовних вмінь учнів, варіативної та емоційної.

16) Урок іноземної мови повинен проходити у психологічно сприятливій обстановці.

Різноманітні досліди та досвід педагогів показали, що для підтримки плідної й ефективної діяльності учнів потрібно застосовувати нетрадиційні уроки, наприклад такі як відеоурок, урок-дискусія, урок-спектакль, урок-екскурсія та ін. Справа у тому, що такі уроки підтримують інтерес учнів до предмету і підвищують мотивацію до навчання. Під час таких уроків розширюється кругозір учнів, за рахунок збільшення інформації про культуру країни мова якої вивчається, удосконалюється їхня соціокультурна компетенція.

Сьогодні все більше уваги приділяється людині як особистості – її свідомості, духовності, культурі, моральності, а також високо розвиненому інтелекту й інтелектуальному потенціалу.

У школах повинен відбуватися постійний пошук, мета якого – знайти нові форми і прийоми, що дозволяють злити в єдиний процес розвитку й виховання учнів на всіх етапах навчання.

Нетрадиційні уроки англійської мови реалізуються, як правило, після вивчення якої-небудь теми або декількох тем, виконуючи функції навчального контролю. Такі уроки проходять у незвичайній, нетрадиційній обстановці. Подібна зміна звичної обстановки доцільна, оскільки вона створює атмосферу свята при підведенні підсумків проробленої роботи, знімає психічний бар'єр, що виникає у традиційних умовах через страх зробити помилку. Нетрадиційні уроки англійської мови здійснюються при обов'язковій участі всіх учнів групи/класу, а також реалізуються з неодмінним використанням засобів слухової і зорової наочності.

Ефективними для розвитку й виховання учнів, є урок – спектакль, урок – свято, урок – екскурсія, урок – інтерв'ю, урок з використанням різноманітних інформаційних технологій (відеоурок) й інші уроки.

Інтернет має колосальні інформаційні можливості з не менш вражаючими послугами. Не дивно, що і викладачі іноземної мови оцінили потенціал глобальної мережі Інтернет. Але, насамперед, необхідно пам'ятати про дидактичні завдання, особливості пізнавальної діяльності учнів, які обумовлені певними цілями освіти. Інтернет з усіма своїми ресурсами – засіб реалізації цих цілей і завдань. Тому, насамперед, варто визначити, для рішення яких дидактичних завдань у практиці навчання іноземної мови можуть виявитися корисними ресурси й послуги, що представляє всесвітня мережа.

Інтернет створює унікальні можливості для вивчення іноземної мови, користуючись автентичними текстами, спілкуватися з носіями мови, тобто він створює природне мовне середовище. Спочатку згадаємо особливості предмета іноземна мова. Основна його мета – формування комунікативної компетенції, що передбачає формування здатності до міжкультурної взаємодії. Варто сказати ще про одну особливість предмета іноземна мова. Навчати мовної діяльності можна лише у спілкуванні, живому спілкуванні.

Готуючись до чергового уроку, вчителю важливо знати дидактичні властивості й функції кожного із засобів навчання, які обираються, чітко уявляючи собі, для вирішення якого методичного завдання той або інший засіб навчання може виявитися найбільш ефективним. Якщо мати на увазі предмет нашого обговорення – Інтернет, то також визначити, з якою метою ми збираємося використати його можливості й ресурси. Наприклад:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: