Сторінка
10
Застосування уроку – спектаклю. Ефективною і продуктивною формою навчання є урок-спектакль. Використання художніх творів зарубіжної літератури на уроках іноземної мови вдосконалює вимовні навички учнів, забезпечує створення комунікативної, пізнавальної й естетичної мотивації.
Підготовка спектаклю – творча робота, що сприяє виробленню навичок мовного спілкування дітей і розкриттю їх індивідуальних творчих здібностей. Такий вид роботи активізує розумову й мовну діяльність учнів, розвиває їхній інтерес до літератури, сприяє кращому засвоєнню культури країни, мова якої вивчається, а також поглиблює знання мови, оскільки при цьому відбувається процес запам'ятовування лексики. Поряд з формуванням активного словника школярів формується так званий пасивно-потенційний словник. І не менш важливим є те, що учні одержують задоволення від такого виду роботи.
Використання уроку – свята й уроку – інтерв'ю. Досить цікавою й плідною формою проведення уроків є урок-свято. Ця форма уроку розширює знання учнів про традиції і звичаї, що існують в англомовних країнах, і розвиває у школярів здатність до іншомовного спілкування, що дозволяє брати участь у різних ситуаціях міжкультурної комунікації.
Навряд чи варто доводити, що самим надійним свідченням засвоєнням мови, є здатність учнів вести бесіду з конкретної теми. У цьому випадку доцільно проводити інтерв'ю.
Інтерв'ю – це своєрідний діалог з обміну інформацією. На такому уроці, як правило, учні опановують певну кількість частотних кліше і користуються ними в автоматичному режимі. Оптимальне сполучення структурної повторюваності забезпечує міцність й свідомість засвоєння. Залежно від поставлених завдань тема уроку може включати окремі підтеми.
Наприклад: “Вільний Час”, “Плани на майбутнє”, “Біографія” тощо.
У всіх цих випадках ми маємо справу з обміном інформації. Однак при роботі з такими темами, як “Моя школа” або “Моє місто”, рівноправний діалог губить зміст, оскільки партнерам бракує інформації, вона однакова.
Комунікація здобуває чисто формальний характер. У такій ситуації логічно вдатися до елементів рольового діалогу. При цьому один з партнерів продовжує залишатися самим собою, тобто українським школярем, тоді як другий повинен зіграти роль його зарубіжного однолітка. Така форма уроку вимагає ретельної підготовки. Учні самостійно працюють над завданням з рекомендованої учителем країнознавчій літературі, готовлять питання, на які хочуть одержати відповіді. Підготовка й проведення уроку подібного типу стимулює учнів до подальшого вивчення іноземної мови, сприяє поглибленню знань у результаті роботи з різними джерелами, а також розширює кругозір.
Використання уроку – есе. Сучасний підхід до вивчення англійської мови припускає не тільки одержання якоїсь суми знань з предмету, але й вироблення власної позиції, власного відношення до прочитаного: співпереживання, сполучення свого й авторського “я”.
Словник коротких літературознавчих термінів трактує поняття “есе” як різновид нарису, у якому головну роль грає не відтворення факту, а зображення вражень, роздумів, асоціацій.
На уроках англійської мови, учні аналізують обрану проблему, відстоюють свою позицію. Учні повинні вміти критично оцінювати прочитані розповіді, письмово викладати думки відповідно з поставленою проблемою, навчитися відстоювати свою точку зору й усвідомлено приймати власне рішення. Такий урок розвиває психічні функції учнів, логічне й аналітичне мислення і, що важливо, уміння мислити іноземною мовою.
Використання уроку-мюзиклу. Урок-мюзикл сприяє розвитку соціокультурної компетенції й ознайомленню з культурами англомовних країн.
Методичні переваги пісенної творчості у навчанні іноземній мові очевидні. Відомо, що у Древній Греції багато текстів вивчалися співом, а у багатьох школах Франції це практикується зараз.
Те ж саме можна сказати й про Індію, де в цей час у початковій школі абетку й арифметику вивчають співом. Урок-мюзикл сприяє естетичному й моральному вихованню школярів, більш повно розкриває творчі здібності кожного учня. Завдяки співу мюзиклу на уроці створюється сприятливий психологічний клімат, знижується втома, активізується мовна діяльність. У багатьох випадках він служить і розрядкою, яка знижує напругу і відновлює працездатність учнів.
Отже, можна зробити висновок, що від уміння вчителя правильно організувати урок і грамотно вибрати ту або іншу форму проведення заняття залежить значною мірою ефективність навчального процесу.
Нетрадиційне проведення уроків дає можливість не тільки підняти інтерес учнів до іноземної мови, але й розвивати їх творчу самостійність, навчати роботі з різними джерелами знань. Такі форми проведення занять знімають традиційність уроку, пожвавлюють думку. Проте необхідно відзначити, що занадто часте звертання до подібних уроків недоцільно, тому що нетрадиційне може швидко стати традиційним, що, в остаточному підсумку, приведе до зниження інтересу учнів до предмету. Потенціал нетрадиційних уроків можна охарактеризувати за допомогою визначення наступних цілей навчання:
· формування в учнів інтересу й поваги до культури країни мова якої вивчається;
· виховання культури спілкування і потреби у практичному використанні мови у різних сферах діяльності;
· розвиток мовних, інтелектуальних і пізнавальних здібностей, розвиток ціннісних орієнтацій, почуттів і емоцій учня.
Як було зазначено, метою навчання іноземної мови у школі є формування мовленнєвої компетенції учнів, що реалізується у здатності до мовленнєвого спілкування.
Застосування успішної мовної активності учнів є нетрадиційні уроки англійської мови, у ході яких учні залучаються до культури країни, мова якої вивчається, а також розширюють знання про культурну спадщину рідної країни, що дозволяє учням брати активну участь у діалозі культур.
Розробка нетрадиційних уроків англійської мови для формування іншомовної соціокультурної компетенції.
Нетрадиційні форми проведення уроків дають можливість не тільки підняти інтерес учнів до предмета, але й розвивати їхню творчу самостійність, навчати роботі з різними джерелами знань. Такі форми проведення занять знімають традиційність уроку, пожвавлюють думку.
Відеоурок
Цілі уроку:
1) Практична: ознайомлення учнів з новими лексичними одиницями, їх автоматизація.Розвиток навичок і вмінь усного мовлення.
2) Розвиваюча: розвиток психічних процесів, пов'язаних з мовно-розумовою діяльністю (увагою, пам'яттю).
3) Виховна: виховання дбайливого ставлення до здоров'я.
4) Пізнавальна: формування знань про іншомовну культуру.
Як приклад приводиться варіант роботи з відеофільмом “A Piece of Cake” з американського навчального відеокурсу “Сімейний альбом США”.
Хід уроку:
1. Підготовча робота
Учням повідомляється назва фільму й пропонується здогадатися про його зміст. Потім вводиться нова лексика, що необхідна для розуміння фільму й призначена для активного оволодіння. Нова лексика вводиться перед переглядом кожної частини. Особлива увага приділяється фразеологізмам: It's a piece of cake; No sweat; It's a snap; It's rough; It's tough.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Тепло отчого дому
Використання комп’ютера на уроках мистецтва
Педагогічний конфлікт: причини і методи управління
Основні вимоги для підготовки викладача дизайнерських дисциплін до проведення занять у Дніпропетровському театрально-художньому коледжі
Педагогічні та лінгвістичні умови формування комунікативних умінь і навичок майбутніх вчителів початкових класів