Сторінка
8
Особливої підготовки вимагають екскурсії, на яких дошкільники підводяться до узагальнень, виконують завдання творчого характеру. Такі, наприклад, зимові екскурсії в ліс і на поле « Слідами звірів і птахів », на яких старші дошкільники за слідами визначають, кому вони належать, що за зустріч відбулася на цьому місці, чим вона закінчилася тощо. Підготовча робота починається з читання розповіді В. Біанкі «Книга зими»:
Білим рівним шаром покрив сніг усю землю. Поля і лісові галявини тепер - як гладкі чисті сторінки якоїсь гігантської книги. І хто не пройде по них, всяк розпишеться: «Був тут такий-то».
Удень йде сніг. Скінчиться - сторінки чисті.
Вранці прийдеш - білі сторінки покриті безліччю таємничих знаків, рисок, крапок, ком. Виходить, уночі були тут різні лісові жителі, ходили, стрибали, щось робили.
Хто був? Що робив?
Потім діти вивчають сліди тварин на ілюстраціях, беруть участь у дидактичних іграх, «вирішують» намальовані вихователем завдання тощо. У цікавій формі дошкільники легко засвоюють знання, що допомагають їм виконати творче завдання на екскурсії. Подібну підготовку доцільно проводити і перед екскурсіями «Шишки — хліб лісовий», «Життя ставка навесні», «Комахи лугу».
З огляду на велику потребу дитини-дошкільника в діях, русі, а також роль останніх у пізнанні навколишнього світу, слід, як уже відзначалося вище, на кожній екскурсії організовувати різноманітну практичну діяльність. Виконання практичних завдань вимагає певних знань і умінь. Наприклад, зібрати для гербарію по одній бур'янистій рослині, знайти серед опалого листя тільки червоне тощо.
При зборі матеріалу для подальшого спостереження діти засвоюють, що важлива його відповідність завданню вихователя, тобто якість, а не кількість.
Ретельна, продумана підготовка дітей до майбутньої діяльності сприяє розвиткові їхньої самостійності, ініціативи. На екскурсії в конкретних ситуаціях вони наочно переконуються в цінності, необхідності засвоєних знань, у тому, що знання «відкривають» очі на світ.
Методика дослідження екскурсії, як особливого виду занять з дітьми дошкільного віку
З метою вивчення екскурсії, як особливого виду занять з дітьми дошкільного віку, перебувавши на переддипломні практиці,я спостерігала за вихователем та дітьми старшої групи. А саме,за екскурсією та спостереженнями.
На етапі дослідження я спостерігала і аналізувала роботу вихователя за його квартальним плануваням.
Вихователь говорить, що у вихованні позитивного ставлення до природи мають бути такі методи і прийоми, які б забезпечували безпосереднє, дійове спілкування з рідною природою і спонукали б дітей до активної діяльності, яка направлена на охорону природи: спостереження, прогулянки, екскурсії і праця.
Пов'язані одна з однією та послідовно проведені повторні екскурсії знайомлять дітей з природою в різні пори року. На прогулянках та екскурсіях, поряд з розширенням кругозору, у дітей необхідно формувати свідомість, що природу треба охороняти не тому, що вона нам щось дає, а тому, що вона самоцінна.
Мета цих екскурсій і спостережень — показати дітям, що будь-який живий організм входить до складного ланцюга природних взаємозв'язків, і його втрата може викликати непередбачені наслідки. Дати поняття про те, що в природі багато правил, законів не можуть бути оцінені з точки зору людської моралі.
Враховуючи роль позитивних емоцій у вихованні любові до природи, вихователь настоює на тому,що необхідно вчити дітей помічати красу природи в різні пори року, радіти їй, бо часто з прийняття краси природи і починається інтерес до неї.
Треба вчити дітей охороняти і турбуватися про тварин і рослини, тому що догляд за живими організмами, турбота про них має великий вплив на емоційну сферу дитини. Але при цьому вчити дитину ніколи не забувати про те, що в дикій природі допомога людини, якщо вона дійсно необхідна, повинна бути добре продумана.
Вирішальним у вихованні позитивного ставлення до природи є участь дітей в охороні природи. Старших дошкільників необхідно залучати в доступній формі до участі в праці дорослих з охорони і збагачення природи. Ця робота повинна поєднуватися з працею, яка проводиться систематично, у себе на ділянці в різні пори року. Як під час участі дітей в праці дорослих, так і при організації самостійної праці дошкільників основну увагу треба приділяти розкриттю для дітей значення даного виду праці, викликати інтерес і бажання навчитися її, щоб пристосувати свої знання й уміння в корисній діяльності щодо охорони природи.
Спостереження, прогулянки, екскурсії, працю дітей необхідно поєднувати з різноманітними методами посереднього ознайомлення з природою (бесіда, читання пізнавальної і художньої літератури, розгляд ілюстрацій, перегляд діафільмів тощо). Ці методи підвищують інтерес дітей до пізнання природи, збагачують новими знаннями, підготовлюють до сприйняття природи і праці людей в ній, сприяють розумінню зв'язків і закономірностей в природі та формують потяг охороняти її.
Аналізуючи роботу вихователя, можна сказати, що екскурсії з природи мають велике пізнавальне і виховне значення для дітей, тому вихователь має знати конспект проведення та бути до нього підготовленим (Додаток 2).
Екскурсії в природу сприяють формуванню моральних якостей. В кожній екскурсії виховні і освітні завдання вирішуються на єдності. Тому, за її планування намічається обсяг знань, умінь для засвоєння дітьми, і навіть продумується, які почуття, якості особистості розвиватимуться.
У цьому важливо, щоб у екскурсії ставилися і вирішувалися завдання виховання в дітей дбайливого ставлення природі.
Наприкінці екскурсії доцільно організувати дидактичні ігри, які у цікавій формі закріплюють засвоєні знания.
Розглядаючи екскурсію, як дидактичну категорію, слід насамперед зазначити, що вона суттєво відрізняється від інших форм навчальних занять специфікою організації пізнавальної діяльності дітей. Під час екскурсій вони активно сприймають натуральні об'єкти дійсності — предмети, процеси, явища в їхньому природному середовищі, в звичайних режимах функціонування.
Методика проведення екскурсії вихователя включала в себе підготовку екскурсії, вихід (виїзд) дітей на об'єкти, обробку (опис) матеріалів екскурсії, підбиття підсумків.
Вимоги до проведення екскурсії були такими:
наявність у садочку системи екскурсійної роботи і підготовка вихователя до неї;
чітке визначення освітньої і виховної мети, змісту екскурсії;
правильний вибір екскурсійних об'єктів;
раціональне поєднання слова і наочності;
мотивація пізнавальної діяльності дошкільників;
організаційна чіткість проведення екскурсії;
дотримання правил техніки безпеки і правил поведінки під час екскурсії.
Так, як екскурсії проводилися взимку,вихователь вирішив із вихованцями відвідати парк. Поповнити знання дітей про зимові явища природи і працю людей в природі взимку. Також закріпити вміння дітей розрізняти сліди звірів і птахів у живій природі.
Під час екскурсії вихователь звертав увагу дітей на красу парку в зимовому наряді. Весь час підводилося дітей до розуміння того, що природа неповторна і прекрасна в різні пори року.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Лісові системи та їх вивчення в шкільному курсі біології
Розвиток продуктивного мислення в учнів на уроках креслення
Педагогіка вищої школи
Використання персонального комп'ютера як засобу навчальної діяльності для підготовки творчого вчителя
Значення розвитку психічної пізнавальної сфери дітей молодшого шкільного віку в процесі навчання