Сторінка
7

Інноваційні освітні проекти та управління їх здійсненням

Рекомендації керівникам ЗНЗ щодо впровадження інноваційних освітніх проектів в управлінську діяльність

Сьогодні більшість керівників закладів освіти Житомира – менеджери, які успішно управляють педагогічною системою навчального закладу, його розвитком, організовують і стимулюють професійну діяльність підлеглих, сприяють формуванню культури організації, вивчають попит на освітні послуги, забезпечують їхню якість. Висновки про те, що освітні проекти значно поліпшують запам’ятовування матеріалу, сприяють його ідентифікації і цілеспрямованій практичній реалізації, підтверджуються досвідом впровадження інноваційних проектів у навчальний процес. Водночас, впровадження інноваційних освітніх проектів ставить нові завдання передучителями, вимагає високого рівня їхньої педагогічної майстерності. Формування професійних компетентностей вчителя для впровадження методу проекту є необхідною умовою успішного розв’язання завдань шкільної освіти.

Стратегія управління в умовах втілення освітнього проекту передбачає управління ЗНЗ як системою, управління розвитком шкільного колективу та управління розвитком особистості. Тактика управління передбачає активізацію всіх ресурсів для регулювання систем «зв'язків відносин» по вертикалі й горизонталі з урахуванням конкретних умов діяльності ЗНЗ в рамках певного проекту. Таким чином, головна ідея управління - вести до успіху кожного. Принципами управління і впровадження освітніх проектів стали:

1. Інноваційність (характеризується наявністю чітких переконань щодо постійного оновлення освітнього процесу внаслідок постійних змін, що відбуваються всуспільстві і світі загалом).

2. Відкритість до всього нового. При цьому потрібно створити відповідні умови для реалізації проекту та підтримки педагогів-новаторів; надання конкурентоспроможних освітніх послуг, у тому числі комп’ютерних; здійснення оперативного інформативного зв'язку з усіма учасниками проекту; створення конкурентоспроможного освітнього середовища; підготовка конкурентноздатних випускників, адаптованих до швидко змінюваних вимог суспільства.

3. Науковість.

4. Системність.

5. Демократизація шкільного життя.

6. Гуманізація стосунків.

7. Психологізація педагогічного процесу.

8. Індивідуалізація і диференціація педагогічного процесу.

9. Єдність педагогічного впливу на вихованців.

10. Забезпечення високого аналітичного рівня управління.

11. Інтеграція управлінських функцій.

12. Орієнтація на успіх.

Беручи до уваги основні пропозиції керівників загальноосвітніх навчальних закладів щодо підвищення ефективності впровадження проектів в освіту та покращення її якості, автори Даниленко Л., Дичківська І. вбачають за доцільне здійснити такі заходи: ширше залучати педагогічні професійні кола, широку громадськість (батьків, приватний сектор, профспілки, дитячі та молодіжні організації). Важливим також є:

Проблему рівного доступу слід розглядати в комплексному вимірі. Рівний доступ має передбачати створення сприятливого освітнього середовища для всіх учнів з компонентами збереження здоров’я, розвитку творчого потенціалу, професійної орієнтації. Важливо надати змогу школам створити відповідні умови як фінансового, так і професійного характеру, що відповідатиме сучасним потребам суспільства та світовим стандартам.

З огляду на вимоги суспільства до особистості, що є компетентною та мобільною на сучасному ринку праці, має громадянську позицію та ефективно діє, сприяє власному розвитку та здатна навчатись протягом життя, пропонується розробникам змісту проекту враховувати ці потреби у подальших планах.

Для відповідної ефективної модернізації освіти та оновлення технічного персоналу засобів навчання необхідно оптимізувати реалізацію державних програм та проектів спрямованих на інформатизацію, комп’ютеризацію та оновлення матеріально-технічної бази шкіл, надання всім обов’язкового доступу до мережі Інтернет.

Підготовка вчителя та керівника школи є ключовим складником ефективного освітнього менеджменту.

Обов’язковою умовою підвищення якості освіти в Україні вбачається необхідність участі її в міжнародних порівняльних дослідженнях об’єктивного оцінювання результативності та ефективності вітчизняної освіти, впровадження національної системи моніторингу якості освіти. Це передбачає узгодження всіх основних параметрів вимірювання якості з міжнародними стандартами.

Здоров’я нації є обов’язковою умовою національної безпеки. Саме тому впровадження громадських і державних програм, проектів має стати першочерговим завданням. Потрібно розробити комплексну національну програму з консолідації зусиль міністерств і відомств дотичних до молодіжної політики, освіти, приватного, промислового та підприємницького секторів, масмедій, що охоплюють комплекс заходів серед дітей та молоді для формування здорової особистості з активною громадянською позицією.

Професійний досвід керівника знаходить прояв у його діяльності, пов'язаній з реалізацією посадових функцій і розв'язанням професійних задач та ситуацій. Сукупність специфічних принципів, наукових підходів, функцій і технологій управління ЗНЗ в умовах виникнення і застосування педагогічних інновацій подано нами у виглядімоделі інноваційної управлінської діяльності керівника ЗНЗ, яка є трьохрівневою: перший рівень – концептуальний; другий – змістовий; третій – технологічний і характеризує педагогічні засади інноваційної управлінської діяльності керівника ЗНЗ (див. рис.2.1).Концептуальний рівень моделі є методологічною основою інноваційної управлінської діяльності керівника ЗНЗ і характеризується метою, завданнями, пріоритетними науковими підходами і принципами; змістовий – її структурою та функціями; технологічний – комплексом сучасних управлінських технологій.

Метою інноваційної управлінської діяльності керівника ЗНЗ є визначення головних перспективних напрямів розвитку закладу освіти, накопичення ресурсу та інноваційного потенціалу, розробка і впровадження нового змісту і форм освітнього процесу, створення умов для розвитку нового педагогічного мислення; основними завданнями – об’єднання колективу закладу освіти навколо головної мети, здійснення постійного моніторингу результатів управлінської діяльності керівника, розробка різноманітних форм та видів педагогічної діяльності для здійснення права вибору та адаптації членів педагогічного колективу до інноваційної діяльності, підтримка та стимулювання інноваційної та експериментальної діяльності вчителів, створення особистісно зорієнтованих умов взаємодії учасників навчально-виховного процесу. Метод проектів допомогає створити інноваційну управлінську діяльність керівника ЗНЗ, яка має характерні відмінності від традиційної (див. табл. 2.1).

Рис. 2.1. Модель інноваційної управлінської діяльності керівника загальноосвітнього навчального закладу

Таблиця 2.1

Характерні відмінності інноваційної управлінської діяльності керівника загальноосвітнього навчального закладу

Характерні відмінності

Управлінська діяльність

Традиційна

Інноваційна

У принципах управління

Застосування загальновизнаних принципів управління, які забезпечують стабільне функціонування ЗНЗ.

Застосування специфічних принципів управління, які забезпечують конкурентоспроможність й інноваційність ЗНЗ.

У функціях управління

Застосування „класичних” управлінських функцій.

Застосування розширеного змісту „класичних” та „модернізованих”

управлінських функцій.

У технологіях управління

Застосування таких організаційних структур управління, як лінійна, лінійно-функціональна, функціональна.

Застосування технологій моделювання організаційних структур управління, колективного планування розвитком ЗНЗ, розробки і впровадження педагогічних інновацій.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: