Сторінка
2
Педагогічний проект — це теоретична робота, розробка майбутньої діяльності педагога і учнів.
Часто поняття «педагогічний проект» розглядають як знання про педагогічну освітню технологію, спрямовану на здобуття учнями знань у тісному зв'язку з реальною життєвою практикою, формування в них специфічних умінь і навичок завдяки системній організації проблемно-орієнтованого навчального пошуку. В. Журавльов стверджує, що педагогічний проект це « . певний порядок, логічність і послідовність відповідно до поставленої мети, як певноюмірою алгоритмізації спільної діяльності викладача та учнів у процесі навчання,узгодженість їхніх дій та відносин».
Безумовно, що кожне з цих визначень має право на самостійне існування в певних умовах педагогічної діяльності. Крім того, автори часто використовують поняття «метод проектів», яке розглядається як форма організації педагогічної діяльності. Метод проектів відноситься до дослідницьких, орієнтований на самостійну діяльність учнів — індивідуальну, парну чи групову, яку учні виконують протягом певного проміжку часу. В його основі лежить розвиток пізнавальних навичок учнів, умінь самостійно конструювати свої знання, орієнтуватися в інформаційному просторі, розвиток критичного мислення та творчих здібностей. Цей підхід органічно поєднується з груповим підходом до навчання. Метод проектів завжди припускає розв'язування деякої проблеми, яка передбачає, з одного боку, використання різноманітних методів і засобів навчання, а з іншого, інтегрування знань й умінь з різних галузей науки, техніки, технології, творчих галузей. Основною цінністю проектної системи навчання є те, що вона орієнтує учнів на створення освітнього проекту, а не на просте вивчення певної теми.
Освітній проект — це форма організації занять, яка передбачає комплексний характер діяльності учнів на одержання освітньої продукції за певний проміжок часу - від окремого уроку до кількох місяців. Освітньою продукцією для учнів можуть виступати їх власні способи розв'язування навчальних задач з різних предметних областей, сконструйовані графічні образи, знайдена в мережі інтернет і систематизована певним чином інформація, навчально-пізнавальні комп’ютерні презентації та ін.
«Основу і зміст інноваційних освітніх проектів становить інноваційна діяльність, сутність якої полягає в оновленні педагогічного процесу, внесення новоутворень у традиційну систему, що передбачає найвищий ступінь педагогічної творчості». Інноваційну та проектно-впроваджувальну діяльність поєднуєте, що вони мають на меті «оновлення педагогічного процесу», засобами «внесення новоутворень». Проте інноваційна діяльність не зводиться тільки до застосування інновацій, а охоплює і процес їхнього розроблення, дослідно-експериментальної перевірки, тоді як проектно-впроваджувальна дає відповіді на питання: які «новоутворення» вибирати та як їх ефективно «вносити» у педагогічний процес.
Інноваційна діяльність — процес, спрямований па реалізацію результатів завершених наукових досліджень і розробок або інших науково-технічних досягнень у повий або вдосконалений продукт, що реалізується на ринку, у новий або вдосконалений технологічний процес, що використовується у практичній діяльності, а також супутні наукові дослідження і розробки. Якщо інноваційна діяльність є процесом уведення інновацій у навчання, виховання та управління загальноосвітнім навчальним закладом, що охоплює повний «життєвий цикл» педагогічної інновації, то проектно-впроваджувальна – заключні стадії даного циклу, а саме: усвідомлений вибір, апробацію, адаптацію та впровадження інновацій, експериментально перевірених та рекомендованих до застосування. Таким чином, проектно-впроваджувальна діяльність є типом інноваційної, оскільки передбачає цілеспрямований, планований та керований процес впровадження найновіших досягнень науки в практику.
Л. Ващенко наголошує, що концепція інноваційного розвитку середнього загальноосвітнього навчального закладу, як одна із змістовних складових інноваційного середовища, визначає місію, «філософію існування» школи. У педагогіці концепція розглядається як система поглядів на те чи інше педагогічне явище, процес, спосіб, розуміння, тлумачення педагогічних подій. Особливість кожної концепції полягає в її співвіднесеності щодо спільного бачення колективом ядра освітніх цінностей. Інноваційний проект є змістовим програмним документом комплексу соціально-педагогічного проектування інноваційного розвитку освіти. Соціально-педагогічний проект розглядаємо як інноваційну форму організації освітнього середовища, в основі якої лежить комплексний характер діяльності тимчасового колективу спеціалістів, що відбувається вумовах активної взаємодії з оточуючим середовищем, спрямований на виконання конкретно обґрунтованої мети та визначеного кінцевого результату (змін), планом конкретних дій, обмежений конкретним проміжком часу та матеріально-фінансовими ресурсами. Відповідно до визначеного трактування «проекту» як соціально-педагогічної категорії, що передбачає комплексний підхід у досягненні певних результатів (змін), окремого аналізу потребує питання управління проектами на різних рівнях освіти. За таких умов будемо розглядати систему управління освітніми проектами як своєрідну структуру (або ідеальну модель), у якій відображені пріоритетні напрями, ознаки характеристики майбутньої системи управління.
Керівники навчальних закладів проводять цілеспрямований відбір, оцінку й застосування на практиці досвіду колег, нових. ідей, методик, запропонованих наукою. Інноваційні процеси є механізмом інтенсивного розвитку школи та педагогіки. Практично в таких закладах освіти формується інноваційна освітня політика регіону. Одночасно слід зазначити, що на сьогодні на рівні регіону не структурована цілісна науково-педагогічна модель інноваційного загальноосвітнього навчального закладу; відповідного оновлення потребують структура, зміст, форми та методи інноваційного навчально-виховного процесу в сучасній школі. Таким чином, необхідність формування стандарту інноваційного навчального закладу на основі удосконалення та покращення системи управління та організації навчально-виховного процесу в інноваційному закладі освіти вимагає створення та реалізацію програмно-цільового проекту.
Нормативно-правове забезпечення управління інноваційними освітніми проектами
Головною метою державної інноваційної політики є створення соціально економічних, організаційних і правових умов для ефективного відтворення, забезпечення розвитку й використання науково-технічного потенціалу країни. Вихідні концептуальні положення щодо змісту й організації програмно-цільового проекту ґрунтуються на законодавстві України про освіту та нормативно-правових актах, що регламентують діяльність загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів і форм власності. Для організації інноваційної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах варто керуватися такими нормативними документами:
Конституцією України.
Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про авторське право і суміжні права», «Про науково-технічну інформацію», «Про наукову і науково-технічну експертизу», «Про охорону дитинства», «Про інноваційну діяльність» (де, зокрема, визнано право дитини на отримання якісної освіти), «Про пріоритетні напрями інноваційної діяльностів Україні».
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика проектування шкатулки на уроках трудового навчання в загальноосвітніх школах
Підготовка соціально компетентних вчителів в вищих закладах освіти
Загальні засади та нормативно-правова база організації навчального процесу
Громадянська освіта
Методика навчання стрибків дітей раннього молодшого та дошкільного віку