Сторінка
6
Впроваджуються інноваційні виховні системи, проектні технології з метою подальшого розвитку гімназії (технології: удосконалення та покращання існуючих елементів освітньої системи гімназії; створення цілісної системи дидактичних засобів шляхом оновлення змісту освіти, методів і прийомів виховання). Для здійснення основних завдань при впровадженні інноваційних проектів в навчальну діяльність було:
1. Впроваджено в систему підвищення кваліфікації вчителів курс «Використання інноваційних освітніх проектів у навчальному процесі», що базується на поєднанні інноваційних педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій.
2. Здійснено системи методичної підтримки вчителів при впровадженні інноваційних педагогічних, інформаційно- комунікаційних технологій у навчальний процес.
У життєвому просторі гімназії реалізується сучасний підхід до організації навчально-виховного процесу, який включає формування світогляду учнів, що базується на засадах сталості, переорієнтацію навчання з передачі знань на встановлення діалогу, орієнтацію на порушення та практичне розв’язання поставлених проблем. Освітяни не зупиняються в своїй роботі і вже 30 січня наступного року відбудеться відкриття виставки "Сучасна освіта Житомирщини", а згодом і VI Національна виставка "Інноватика в сучасній освіті-2014".
Організація та технологія впровадження інноваційних освітніх проектів у Житомирській гімназії №23
Втілюючи інноваційні технології в практичну діяльність закладів освіти Житомира, управління освіти та науково - методичний центр керуються Концепцією державної інноваційної політики України, Концепцією науково-технологічного та інноваційного розвитку України, Законами України "Про інноваційну діяльність", "Про інвестиційну діяльність" , "Про охорону прав на винаходи та корисні моделі"; Положенням "Про порядок створення та функціонування технопарків та інноваційних структур інших типів", "Про порядок здійснення інноваційної освітньої діяльності" тощо. Враховуючи основні компоненти освітнього процесу, педагогічні працівники навчальних закладів міста працюють над впровадженням педагогічних (тобто навчальних і виховних) та організаційних (управлінських), масштабних (експерименти всеукраїнського рівня) та локальних ( експерименти регіонального та місцевого рівнів) інновацій. Заклади освіти міста активно залучені до масштабних освітніх інновацій: гуманістична освітня парадигма; стратегія формування національної свідомості учнів; залучення учасників навчально-виховного процесу до управління ним; державні стандарти освіти; 12-бальна шкала оцінювання навчальних досягнень учнів; ступенева освіта; варіативність навчальних закладів і форм здобуття освіти тощо. Що стосується локальних освітніх інновацій - превага надається впровадженню індивідуальних і групових форм навчання; проектно-цільової, системно-модульної, системно-міської форм управління; "активним", "інтерактивним" методам навчання; мотиваційно-ціннісним методам виховання; економічним методам управління; комп'ютерним та телекомунікаційним засобам навчання; комп'ютерним технологіям в управлінні.
Сучасні тенденції модернізації освіти зумовлюють оновлення процесу управління загальноосвітніми навчальними закладами. Перед керівниками закладів освіти м. Житомира постають нові завдання, які потребують умінь аналізувати великий обсяг фактичного матеріалу, узагальнювати тенденції, прогнозувати розвиток педагогічної системи школи, приймати рішення, організовувати їх виконання, оцінювати результати. Навчальні заклади міста все більше відчувають вплив ринкових відносин, усвідомлюють, що управлінські процеси не обмежуються внутрішньошкільним управлінням. Посилюється вплив соціуму, громадськості на управлінську діяльність керівника навчального закладу. Окремої уваги потребує управління людськими ресурсами, залучення педагогів, батьків, учнів до вирішення шкільних проблем. Впровадження наукових підходів до управління школою, всебічний науковий аналіз діяльності школи став необхідною складовою діяльності управління освіти, а інноваційні освітні проекти–однією із головних можливостей покращення рівня освіти, бо саме освітні проекти дозволяють покращити та вивести на новий рівень розвиток освіти. Враховані висвітлені раніше у наукових дослідженнях особливості та етапи процесу впровадження досягнень педагогічної науки, передового педагогічного досвіду та освітніх інновацій дозволили визначити такі етапивпровадження освітніх інновацій:
діагностичний, на якому здійснюється моніторинг якості підвищення кваліфікації в НЗ, виявлення кола проблем; оприлюднення результатів моніторингу для усвідомлення педагогічним колективом необхідності змін і впровадження інновації; пошук і актуалізація нових ідей;
підготовчий забезпечує готовність педагогічного колективу до впровадження освітніх інновацій: ознайомлення з метою, змістом, завданнями, критеріями оцінювання та попередніми результатами (за умови,якщо впровадження даної інновації здійснювалось раніше на базі іншогонавчального закладу);
формуючий, на якому створюється творча група для розробки плану впровадження, програми, координацію та моніторинг отриманих результатів на кожному етапі й оформлення документації;
апробаційний (освоєння) інноваційної технології; моніторинг отриманих результатів, їх оцінка. На цьому етапі важливого значення набуває роль консультанта (наукового керівника) як одного з керівників інноваційної педагогічної програми. Унаслідок теоретичного аналізу відповідної психолого-педагогічної літератури, нами виокремлено такі види забезпечення впровадження освітніх інновацій: нормативно-правове - система правових актів, нормативних документів і стандартів, що визначають інноваційну діяльність, порядок впровадження освітніх інновацій; наукове - передбачає науковий супровід, проведення експертизи, консультування; методичне – розробка рекомендацій, інструкцій, навчальних програм впровадження освітніх інновацій; інформаційне - надання комплексної інформації про освітні інновації, технології їх впровадження, доступу до інформаційних ресурсів; організаційне –передбачає створення механізмів, що забезпечують організацію та координацію впровадження освітніх інновацій; кадрове –визначення кваліфікаційних характеристик педагогічних працівників, які беруть участь у впровадженні освітніх інновацій; технічне - створення сучасної технічної бази засобів для роботи з інформацією; фінансово - матеріальне – створення умов праці, надання та обслуговування приміщення, обладнання робочих місць, мотивація учасників впровадження.
Отже, для ефективного запровадження інноваційних освітніх проектів у НЗ необхідно:1) забезпечити нормативно-правову базу; 2) забезпечити науково-методичні матеріали необхідні для проектів; 3) розробити інформаційну, організаційну, кадрову, технічну та матеріальну базу для створення інноваційних освітніх проектів; 4)розробити правила регламентуючі процес впровадження інноваційних освітніх проектів в навчання як для учнів, так і для викладачів; 5)здійснювати постійний моніторинг і контроль за процесом впровадження інноваційних освітніх проектів у навчання.