Сторінка
7

Методика формування умінь говоріння учнів старших класів в умовах інтенсивного навчання

Важливе місце в організації самостійної діяльності учнів сучасної початкової школи посідають завдання-проекти. Розвиваюча сутність проекту полягає у самостійному плануванні і реалізації роботи, в якій іншомовне спілкування учня (учні) органічно інтегрується з інтелектуально-емоційним контекстом іншої діяльності, типової для відповідної вікової групи, наприклад, ігрової, художньої, мистецької або прагматичної у формі анкетування, конкурсу, підготовки коміксу тощо. Завдання – проекти вчать школярів створювати власний зміст практичної іншомовної діяльності, їх загальною особливістю є наявність поставленої проблеми і завдання вирішити її, що потребує критичного осмислення цілей, умов, засобів і методів підготовки проектів. Самостійна робота у формі проектів призначається для індивідуального або групового виконання.

Наведемо приклад завдання-проекту для учнів десятого класу, який виконується індивідуально в малих групах.

1. Listen to the text and then colour the Buildings in the map of London. Add your own information. Use the reference materials.

2. Work in small groups. One of you is a shop assistant, the others are customers at a shop. Plan your activity, build the business plan.

Приклад завдання проекту для індивідуального виконання учнями:

Interview your mother. Find out what she does and when. Write a diary.

Write about your mother and draw pictures in your book. Use photos and comments.

Участь у проектній роботі імпонує дітям своїм інтегративним характером і відповідно розширенням можливостей самовираження, прояву фантазії, креативних здібностей, мовленнєвої активності і самостійності, можливостями "пізнання реального світу і осмислення через іншомовну навчальну діяльність свого місця в ньому". Виконання завдання-проекту максимально активізує учнівський досвід. Воно спонукає дитину до поліпшення рівня мовленнєвої підготовки в разі її недосконалості. Тому виконання проекту усвідомлюється учнем як певне досягнення на шляху оволодіння іноземною мовою. З урахуванням викладеного проектну діяльність учнів можна вважати ефективним засобом стимулювання мотивації, породжуваної відчуттям прогресу в оволодінні іноземною мовою.

Важливість цього виду мотивації для підтримання стійкого інтересу до вивчення іноземної мови підкреслював ще Г.Палмер. Для її підсилення методисти рекомендують періодично проводити "інвентаризацію" навчальних досягнень, у тому числі й з використанням цікавих тестів. Бажаними в цьому плані є уроки-звіти "Що ми вміємо робити англійською мовою", а також батьківські збори у вигляді суцільного огляду навчальних досягнень дітей з іноземної мови.

На думку вітчизняних і зарубіжних дидактів, головним у добре збалансованому навчальному плані, програмі повинно бути естетичне поле, здатне забезпечити гармонійний розвиток творчої особистості учня. Важливою передумовою такого розвитку є стимуляція естетичної мотивації тих, хто вчаться. Сутність естетичної мотивації як психічного процесу полягає у формуванні і задоволенні потреб естетичного світосприйняття, під яким психологи розуміють здатність помічати, спостерігати, позитивно-емоційно оцінювати і прагнути створювати красу у довкіллі.

Формуванню естетичних потреб, за нашими даними, сприяють такі фактори:

Насамперед естетика поведінки вчителя як організатора, помічника та активного учасника процесу англомовного спілкування, її проявом є вміння забезпечити психологічно сприятливий фон занять, їх проведення на високій мажорній ноті, вміння демонструвати увагу і повагу до кожного учня, викликати позитивні емоції своєю ерудицією, культурою мовлення взагалі і красою англійської вимови зокрема, своїми акторськими здібностями.

Учитель, який навчає іноземної мови школярів, повинен уміти красиво рухатися разом з дітьми під час виконання пісень та віршів з рухами, аеробіки, функціонально адекватно використовувати елементи кінесики, а також музично-ритмічний компонент навчання англійської мови. Учитель повинен досконало володіти голосом, прийомами драматизації, вміти розігрувати за допомогою пальчикових ляльок цікаві сценки з відповідним дидактичним навантаженням. Для вчителя старших класів професійно важливим є володіння елементами художньої праці, у тому числі й дизайн-освіти як технології сучасного розвиваючого навчання.

Залучення учнів до естетично організованого мовного середовища, якому сприяють: яскрава наочність, театралізація, сюжетно-ігрова основа уроку, використання казки як способу презентації нового мовного матеріалу6 і організації ситуативної взаємодії дітей, персоніфікація або образна назва деяких засобів та об'єктів навчання. Наприклад, язик – Мг Tongue, голосні звуки – our Singers ("співачки" – за те, що їх можна співати), знаки транскрипції – "мовпеннєві нотки", органи артикуляції – "інструменти для утворення звуків" тощо.

З огляду на сугестивність старших школярів, їх потяг до лицедійства, художньої праці принципово важливим є інтегративний характер навчання іноземної мови у старших класах: "розчинення" навчальної англомовної діяльності у видах діяльності, специфічних для старшої школи (іфовій, руховій, музичній, художній), сприяє гармонізації навчального процесу, робить його жвавим, цікавим для дітей, корисним для фізичного, інтелектуального і духовного розвитку учнів та для прояву індивідуальності кожної дитини.

Систематичне застосування аудитивних та аудіовізуальних автентичних матеріалів (англійського фольклору, пісень, діалогів серії "Джазові наспіви", фільмів) посилює загальний естетичний фон уроку, а також авторитет джерела пізнавально цінної навчальної інформації і, завдяки цим чинникам, поєднує процес пізнання з почуттям естетичної насолоди, позитивно впливаючи у такий спосіб на якість мовленнєвих навичок та вмінь, що формуються.

Вирішальне значення у цьому процесі відіграє естетичний потенціал НМК з англійської мови для старшої школи: його поліграфічна якість, дизайн, можливість методичної системи, закладеної в ньому, в аспекті формування і задоволення естетичних потреб учнів.

Такими є шляхи формування внутрішньої мотивації учня, який вивчає іноземну мову у старших класах. Взаємодія різновидів цієї мотивації створює потужні важелі впливу на емоційну та інтелектуально-вольову сферу дитини, наслідком чого є її розвиток засобами англійської мови як особистості, індивіда і як активного суб'єкта процесу учіння.

Принципи колективної взаємодії активізації інтенсивного навчання в процесі навчання говоріння

Будь-які стимули в процесі навчання мають певний психологічний вплив на учнів. Вони активізують, пожвавлюють, підвищують зацікавлення, посилюють увагу, тішать, навчання стає цікавим і захопливим, дає очікувану сміливість у говорінні і добрі результати. Головна вимога до усіх прийомів навчання говоріння – оптимальність, доцільність, ефективність. Звернемося до методу активізації, який вважаємо доцільним у процесі навчання говоріння.

Метод активізації зумовлюється системою принципів. Сформульовано п'ять основних принципів методу активізації:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: