Сторінка
10
Четверте пред'явлення називають "музичним сеансом", тому що учні знову сприймають на слух увесь ТП (без перекладу на рідну мову!) на фоні спокійної класичної музики. Перед початком музичного сеансу учнів спрямовують на фізичне розслаблення: вони сідають якомога зручніше, заплющують очі та слухають музику і текст, який уже відомий. В результаті вони одержують закінчене, цільне уявлення про ТП. В учнів виникає почуття впевненості в успішному засвоєнні матеріалу, в той же час досягається ефект відпочинку.
Усі чотири пред'явлення ТП мають місце на одному уроці. Всі останні уроки циклу присвячені тренуванню у спілкуванні та практиці у спілкуванні. Якщо суть цих етапів передати в термінах навичок та вмінь, то можна сказати, що на етапі тренування формуються та вдосконалюються мовленнєві навички (які, до речі, починають формуватися ще на етапі подачі нового матеріалу), а на етапі практики – мовленнєві вміння. Проте чіткого розмежування між цими етапами провести не можна, тому що дії з одними мовленнєвими одиницями можуть виконуватися ще на рівні навички, а з іншими – на рівні вміння. Відповідно і вправи етапу тренування у спілкуванні можна назвати умовно-комунікативними, а етапу практики – комунікативними.
Визначальною рисою усіх вправ в інтенсивному навчанні є їх вмотивований характер. По суті це комунікативна або комунікативно-рольова мотивація, тобто учень знає не лише, що він має робити, але й заради чого він щось говорить, слухає, читає, пише. Некомунікативні вправи використовуються пише у вигляді мовних ігор, де мотивом діяльності учня є сама участь у грі. Наведемо приклади деяких вправ, що виконуються на етапах тренування і практики у спілкуванні англійською мовою.
Для розвитку умінь діалогічного мовлення займає група вправ для оволодіння різними типами діалогу, де учні створюють власні діалоги за відповідними завданнями, наприклад: “Запитайте партнера, де він/вона був/була і що робив/робила учора (минулого тижня)”; “Удвох обговоріть і складіть робочий план на завтра (на кожний день наступного тижня)”.
Вправи для розвитку умінь монологічного мовлення включають групу вправ для оволодіння мікромонологами та групу вправ для оволодіння різними типами монологу. У першій групі вправ можуть використовуватися логічні опори. Прикладом першої групи може бути вправа, подана далі.
Приклад. Розкажіть про себе, користуючись схемою, наведеною далі.
I was born in…in…/ I study at school №…in…/ After school I want to enter …university / After the university I I want to work for… / My hobby is …
У другій групі вправ логічні опори не використовуються, а завдання носить загальніший характер. Наприклад: Tell your partner about your family (house, flat, everyday activities, hobbies).
Таким чином, розробимо комплекс вправ для формування умінь говоріння в умовах інтенсивної методики.
Комплекс вправ для формування умінь говоріння старших школярів в умовах інтенсивного навчання англійської мови
Інтенсивна методика передбачає, перш за все, розвиток діалогічного мовлення, тому система вправ, запропонована нами, спрямована на розвиток умінь саме цього мовлення. Розвиток умінь говоріння відбувається в умовно-комунікативних та комунікативних вправах. Такі вправи плануються в парному та груповому режимах на основі тематичної лексики, перш за все, іменників і дієслів, що позначають поняття в межах категорій, які пов’язані з діяльністю школярів. Доцільно зауважити, що особливістю цієї лексики є те, що вона є обумовленою Програмою та є практично спільною для переважної більшості учнів. Подібна особливість багато в чому визначає і зміст згаданих вправ. Останні найбільш доцільно проводити у формі рольових ігор, що можуть здійснюватися у парах або групах, використовуючи потенціал вигаданих імен, про які йшлося під час опису методики навчання на першому етапі, розширюючи біографії учасників та моделюючи ситуації спільного вирішення ситуаційних проблем. Далі наведемо приклади подібних вправ.
Група вправ на формування навичок і умінь говоріння учнів старших класів в умовах інтенсивного навчання.
Вправа 1.
Етап: тренувальний.
Вид: комунікативний
Мета: формування лексичних навичок у старших школярів у усному діалогічному ситуативному мовленні.
Pre-teach the following vocabulary if necessary: Health (illness, flu, stress, hay fever, a runnyrose).
1 етап: Дія відбувається у лікарні, 2 учня: лікар та пацієнт
2 етап: Запам’ятовуємо нові слова та фрази.
3 етап: Закріплюємо нові слова.
Коментарі: Introduce the role-play. If much of the vocabulary is new, give them a minute to reread and remember the information in the chart. Hand out the role play sheets. Give the learners 3-5 minutes to read through and prepare what they are going to say. Encourage the doctors to work from the memory, and to improvise where necessary. Pay theirattention to the Target language. Start the role play when pupils are ready. When they finished, they should swap roles and start again. For more practice, they could change partners and repeat the procedure.
Завдання: You are ill. You could turn the class into a surgery. Divide it into a waiting room, where all the patients sit, and several consulting rooms, where the doctors examine the patients. The waiting patients can discuss what is wrong with them. This will also enable them to open and close the meeting with the doctor more naturally.
Підведення підсумків уроку.
Учні сприймають на слух увесь ТП (без перекладу на рідну мову) на фоні спокійної класичної музики.
Вправа 2
Етап: тренувальний.
Вид: комунікативний
Мета: формування граматичних навичок на вживання структури Conditional, розвиток лексичних навичок вживання лексичних одиниць в усному ситуативному діалогічному мовленні за темою "At the Clothes Department".
1 етап: Дія відбувається у магазині. 2 учня: продавець та покупець.
2 етап: Запам’ятовуємо нові слова та вживання граматичних структур Сondition.
3 етап: Закріплюємо нові слова та граматику.
Завдання: Teacher: Let’s buy something in London shops. Pay attention to the table "Clothing Size in GB, the USA and Europe / Ukraine".
Role 1: You are a customer in an English shop. You want to buy a suit. Ask the shop-assistant to help you choose one.
Role 2: You are a shop-assistant. The customer wants to buy a suit. Help him. Be polite and patient.
Підведення підсумків уроку.
Учні сприймають на слуху весь ТП (без перекладу на рідну мову) на фоні спокійної класичної музики.
Текст: A good name? « Fighting for her good name».
Класична музика: Лючанно Павароти
Вправа 3.
Етап: підготовчий
Вид: умовно-комунікативні, рецептивні
Мета: формування граматичних навичок на вживання модального дієслова should та граматичної структури will for placing orders(I will have .), indirect and direct question forms(Could you tell me what is?) розвиток лексичних навичок на вживання лексичних одиниць за темою "At the restaurant" в усному ситуативному мовленні.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Реклама в житті людини
Трудове виховання школярів в умовах сільської загальноосвітньої школи
Вплив народних рухливих ігор на формування фізичних та моральних якостей
Організація самостійної роботи студентів вищих навчальних закладів в умовах особистісно-орієнтованого навчання
Використання сучасних технічних засобів в процесі вивчення іноземної мови