Сторінка
11
представляти створене перед аудиторією, оцінювати себе та інших.
Проектна діяльність на уроках мистецьких дисциплін дозволяє учням зрозуміти зміст предмета, розкрити як теоретичні, так і практичні проблеми курсу.
Акцент у роботі учнів переноситься на розвиток творчого і критичного мислення, уміння працювати з інформаційними джерелами, різними видами проектної документації; формування в учнів навичок проектної діяльності, уміння здійснювати аналіз та оцінку виконаної роботи, свідомо обирати ті чи інші техніки виконання роботи, технічні засоби; уміння проводити аналіз і оцінку процесу й результату праці. Школярі беруть участь у різних видах діяльності: ігровій, навчально-пізнавальній, ціннісно-орієнтаційній, предметно-перетворювальній, трудовій, соціально-комунікативній.
Реалізація методу проектів на практиці веде до зміни позиції вчителя. Із носія готових знань він перетворюється на організатора пізнавальної діяльності своїх учнів. Змінюється психологічний клімат в класі, оскільки вчителю доводиться переорієнтовувати свою навчально-виховну роботу і роботу учнів на різноманітні види самостійної діяльності, на пріоритет діяльності пошукового, дослідницького, творчого характеру.
Інтерактивні методи навчання на уроках музики з використанням інформаційних технологій
Докорінні зміни, що відбуваються нині в українському суспільстві, зокрема і в освіті, вимагають глибокої перебудови педагогічної та психологічної науки відповідно до нових реалій сучасного життя.
Характерною ознакою нашої епохи є перехід суспільства від індустріального стану розвитку до постіндустріального, а нині – до інформаційного. Запровадження в навчальний процес сучасних інформаційних технологій відкриває нові шляхи й надає широкі можливості для подальшого загального та професійного навчання, всебічної активізації творчих, пошукових, особистісно зорієнтованих форм організації навчання.
Сучасні комп’ютерні технології у мистецькій освіті учнів базуються на ідеї їх інтеграції з традиційними навчальними методиками.
Педагогічний досвід показує, що використання інформаційних технологій на уроках музики сприяє всебічному і гармонійному розвитку особистості дитини, насамперед розвитку її творчих здібностей. На уроках музики гармонійно поєднуються знання комп’ютерної грамоти з музикою, образотворчим мистецтвом, літературою, і, як результат цього поєднання, створюються унікальні творчі направлення (комп’ютерний малюнок, живопис, графіка, декоративний дизайн тощо).
Використання у процесі навчання методу проектів допомагає розкрити процес створення дитиною творчої роботи від задуму до втілення, є можливість побудувати нестандартний урок: урок-мандрівку, малювання в уяві образів, навіяних чарівною музикою та розповіддю педагога, виконання композицій з імпровізуванням, формою, об’ємом, трансформацією кольору, тону, графічного ритму.
Запровадження інформаційних технологій на уроках музики забезпечує вирішення завдань всебічного розвитку природних, творчих здібностей учнів, а саме:
фантазії і художньої уяви;
асоціативного сприйняття і мислення на основі художнього і музичного матеріалів;
розуміння поняття ритму в природі і мистецтві;
відчуття простору, форми, контрасту, динаміки, кольорової палітри.
Використання комп’ютера на уроці створює можливості для розвитку зорової пам’яті, фантазії, формування у дітей естетично-гармонійного світосприйняття.
Сучасні інформаційні технології сприяють засвоєнню знань на основі моделі навчальної комунікації «учитель – комп’ютер - учень», що є ще одним дидактичним засобом організації навчального процесу, підтверджує необхідність вивчення мистецьких дисциплін за допомогою методів алгоритмізації навчальних дій та інтеграції каналів передавання інформації, порядку навчальних дій на основі наочно-ілюстративної системи знань засобами технології мультимедіа. Цей підхід є надзвичайно ефективним у підготовці та проведенні уроків музики.
Використання інформаційних технологій дозволяє залучити учнів до такої діяльності:
створення творчих робіт;
пошукової роботи під час вивчення народної творчості, української музичної культури, творчості композиторів світу тощо;
оформлення результатів своїх досліджень у вигляді методу проектів за певними темами.
У сучасній методиці вже наявні різні види розроблень, які рекомендовано до впровадження у процесі вивчення музики у школі (табл. 2.4.).
Таблиця 2.4
Структура комп’ютерних засобів, рекомендованих для використання на уроках музики
Найбільш зручним засобом для створення уроків з мультимедійним супроводом є програма Microsoft Power Point, особливо зручною вона є під час подання нового матеріалу. Наприклад, у процесі вивчення теми «Наші великі сучасники» значну допомогу і учням, і вчителям надають ресурси мережі Інтернет. Її використання дає можливість швидко знаходити й користуватися додатковою інформацією у підготовці до уроку. Зацікавлення у дітей викликає можливість взяти участь у зазначеному процесі. Одержання та опрацювання учнями різноманітної музичної інформації через Інтернет стає поширеним напрямом розвитку їх пізнавального інтересу до музики, а також однією із форм вивчення світового музичного мистецтва. Завдання для пошуку в Інтернеті є такими: прочитання статей, текстів, художніх творів, прослуховування музичних фрагментів. Мета такої роботи з учнями полягає в наступному: прослідкувати, в який спосіб мережа може сприяти розвитку дитячої уяви, і захопити школярів бажанням знаходити, працювати і насолоджуватися музичними творами.
Використання інформаційних технологій сприяє закріпленню інтегрованих знань та формуванню вмінь, набутих на уроках музики, образотворчого мистецтва, літератури, які надихають на створення власного творчого доробку, дозволяють учителю музики контролювати художньо-творчий розвиток учня, формувати спеціалізовані знання у процесі виховання особистості в музиці, реалізувати можливості сучасних засобів навчання.
У роботі проаналізовано методику поєднання інтерактивних методів навчання з традиційними на уроках в початковій школі. Для цього було подано змістову та структурну інтерпретацію понять “метод навчання” та “інтерактивний метод навчання”. У ході дослідження розглянуто особливості використання найбільш поширених інтерактивних методів та їх практичне застосування на прикладі уроків освітньої галузі “Людина і світ” та музичного мистецтва.
На основі проведеного дослідження було теоретично і практично обґрунтовано можливість ефективного поєднання інтерактивних методів навчання з традиційними за певних психолого-педагогічних умов.
Узагальнення результатів дослідження дозволило зробити наступні висновки:
1. Розглянуті в курсовій роботі способи активізації пізнавальної діяльності учнів, які засновані на інтеракції, цілком співвідносяться з відомими педагогічними технологіями, наприклад, з колективним підходом в навчанні B.C. Дьяченка (“всі навчають кожного і кожен навчає всіх”), технологією “заглиблення” тощо. Тобто ідеї інтерактивного навчання вже знаходять своє втілення в педагогічній теорії і практиці, але вони ще не склалися у цілісний системний підхід і чіткий технологічний опис цілей, механізмів, оцінки результатів.