Сторінка
6
2. В системі термінологічної роботи доцільно використовувати такі прийоми:
- замальовування учнями органа, організму, предмета або їхніх частин та підписування малюнка;
- введення вчителем терміна в ході пояснення, запис його на дошці (учнями — в зошитах) із наступним словесним або письмовим поясненням значення (для цього учні ведуть спеціальні зошити-словники);
- кількаразове проговорювання терміна вголос з одночасним списуванням його з дошки або із зошита (тренування в правильній вимові терміна, особливо іншомовного);
- з'ясування походження терміна (його етимології) та переклад рідною мовою;
- з'ясування значення (семантики) терміна; використовується найчастіше, оскільки здебільшого значення терміна збігається з основним змістом поняття, яке виражається ним (наприклад, поняття «квітконіжка», «чашечка»);
- аналітико-синтетичний прийом (на основі етимології); сприяє встановленню й підтриманню зв'язку між сприйняттям та засвоєнням слова, в основі якого у свідомості учнів лежить асоціація звукового комплексу з певним образом, уявленням чи поняттям. Цілісне поняття про зміст терміна формується завдяки синтезуванню істотних ознак і поняття, й терміна.
3.Ознайомились з термінологічною роботою при вивченні
План-конспект уроку:
Будова клітини. Пластиди
Мета: закріпити знання про будову рослинної клітини, ознайомити учнів з різноманітністю пластид.
Обладнання і матеріали: таблиці „Будова рослинної клітини”, „Збільшувальні прилади”.
Базові поняття і терміни: клітина, пластиди, лейкопласти, хлоропласти, хромопласти, хлорофіл.
Концепція уроку: повторити будову і функції основних елементів рослинної клітини. Докладно розглянути особливості будови і функцій пластид, ознайомити учнів з основними функціями пластид. Показати, які функції виконують різні типи пластид.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань.
Запитання до учнів.
1. Які функції виконує ядро? Опишіть будову ядра.
2. Які функції виконує вакуоля? Опишіть її будову.
3. Навіщо клітинам потрібна оболонка?
2. Оголошення теми та завдань уроку.
II. Вивчення нового матеріалу
Загальні особливості будови пластид
Пластиди (від гр. plastos – виліплений, створений) - це органоїди еукаріотичної клітини, форма яких дуже різноманітна. Вони складаються з двох мембран (зовнішньої і внутрішньої), що утворюють між собою міжмембранний простір, і матриксу (строми), розташованого усередині пластиди. Внутрішня мембрана може утворювати впинання у вигляді сплощених мішечків (тилакоїдів). Ряд тилакоїдів, розташованих у вигляді стопки, утворює єдину структуру — грану. Зовнішня мембрана гладка. У матриксі містяться кільцеві молекули пластидної ДНК, специфічні РНК і рибосоми. Основні типи пластид. За забарвленням розрізняють пластиди зелені хлоропласти (від гр. хлорос – зелений + гр. пластос - виліплений), жовтогарячі або червоні (хромопласти) і безбарвні (лейкопласти). Забарвлення пластид забезпечується особливими речовинами — пігментами. Пігмент хлорофіл забезпечує зелене забарвлення, а такі пігменти, як каротиноїди — червоне. Хлорофіл (від грюхлорос – зелений + гр.филлон – листок) – зелений пігмент, який знаходиться в хлоропластах та обумовлює зелене забарвлення листка. Усі типи пластид звичайно утворюються в процесі розвитку клітини з пропластид (дрібні недиференційовані пластиди) клітин, що діляться, але можливі і взаємні перетворення різних типів пластид. Функції пластид: Хлоропласти здійснюють фотосинтез, а також синтез необхідних для цього ферментів. Хромопласти є кінцевим продуктом розвитку пластиди. Вони забезпечують забарвлення різних органів рослин (плодів, листя перед листопадом, коренеплодів тощо). Лейкопласти також беруть участь у забезпеченні забарвлення органів рослини (наприклад, пелюстків віночка квітки), крім того, у них можуть запасатися поживні речовини.
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.
Запитання до учнів.
1. Які типи пластид вам відомі?
2. Що забезпечує забарвлення пластид?
3. Для чого рослині потрібні хлоропласти?
4. Для чого рослині потрібні хромопласти?
5. Для чого рослині потрібні лейкопласти?
IV. Домашнє завдання: § підручника.
План-конспект уроку:
Листок - бічна частина пагона
Мета: розглянути особливості будови листка як бічної частини пагона, ознайомити учнів із різноманітністю листків.
Обладнання і матеріали: таблиці „Листкорозташування”, „Прості і складні листки”, „Бруньки”, „Зовнішня будова листка”, колекції листків або зразки рослин із різними простими і складними листками, лупа, препарувальний набір, зошит, підручник.
Базові поняття і терміни: листок, чергове, супротивне і кільчасте листкорозташування, основа, черешок і пластинка листка, прості і складні листки, жилкування, продихи, замикаючі клітини, продихова щілина.
Концепція уроку: повторити визначення листка і типи листкорозташування. Розглянути особливості будови листків. Описати типи листків, що виділяються. Розглянути видозміни листків; указати, які функції виконують видозмінені листки. При виконанні лабораторної роботи детальніше ознайомити учнів з особливостями будови і різноманітністю листків.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань.
Запитання до учнів: 1. Які типи стебел за характером росту ви знаєте? 2. Що таке ліани? 3. Які типи листкорозташування вам відомі? 4. Наведіть приклади рослин із різними типами листкорозташування.
Повідомлення учнів.
1. Різноманітність листків.
2. Видозміни листків.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Листки — це бічні, сплощені фотосинтезуючі органи рослини. Листок складається з листкової пластинки, основи, черешка і прилистків (вирости в основи листка).
Таблиця 1 Форми елементів листка
Варіанти форми верхівки листка |
Варіанти форми основи листка |
Варіанти форми краю листкової пластинки |
Гостра |
Клиноподібна |
Суцільно-крайня |
Виїмчаста |
Виїмчаста |
Пилчаста |
Усічена |
Усічена |
Зубчаста |
Округла |
Округла |
Городчаста Війчаста Виїмчаста |
Типи жилкування листків: 1) дихотомічне; 2) сітчасте (пальчасте або перисті); 3) паралельне; 4) дугове.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Узагальнена характеристика учня як результат вивчення особистості
Роль практичних методів у навчально-виховному процесі
Психолінгвістичні основи вивчення дієслова в початкових класах
Суть процесу навчання та засоби його активізації
Формування ключових компетентностей учнів при вивченні української мови та літератури